تفاوت روکش و ونیر کامپوزیت

روکش و ونیر کامپوزیت هر دو روش ترمیم دندان هستند که می توانند ظاهر و عملکرد دندان های شما را بهبود ببخشند. تفاوت اصلی این است که ونیر فقط جلوی دندان شما را می پوشاند و یک روکش تمام دندان را می پوشاند. روش های ترمیم دندان پرهزینه است. بنابراین مهم است بدانید کدام یک برای شما بهتر است. اگرچه این دو روش متفاوت هستند، اما هر دو میزان موفقیت یکسان و مناسبی دارند. در اینجا نگاهی به تفاوت روکش و ونیر کامپوزیت، مزایا و معایب هریک و نحوه استفاده از آنها می اندازیم.

تفاوت کامپوزیت و روکش

تفاوت روکش و ونیر

ونیر کامپوزیت یک لایه بسیار نازک از پرسلن یا مواد دیگر با ضخامت حدود ۱ میلی متر (میلی متر) است. که به جلوی دندان شما متصل می‌شود.

روکش حدود ۲ میلی متر ضخامت دارد و کل دندان را می پوشاند. این می تواند هم پرسلن، پرسلن ذوب شده با آلیاژ فلز (PFM) یا آلیاژ تمام فلز باشد.

اینکه ونیر یا روکش برای شما مناسب است بستگی به وضعیت دندان های شما و آنچه که سعی می کنید برطرف کنید دارد. شرایط معمول برای ترمیم عبارتند از:

 • تغییر رنگ دندان ها
 • دندان های ترک خورده، لب پر یا شکسته
 • دندان‌های پوسیده یا ضعیف شده
 • دندان های کج

هم ونیر و هم روکش با دندان شما مطابقت دارند، به جز روکش های تمام فلزی.

ونیر کامپوزیت چیست؟

تفاوت روکش و ونیر در این است که ونیر فقط سطح جلوی دندان شما را می پوشاند. آنها مانند روکش ها نیستند. و هنگام آماده سازی بیشتر دندان اصلی شما دست نخورده باقی می ماند.

حدود نیم میلی متر از مینای دندان در جلوی دندان تراشیده می شود تا سطح آن برای چسباندن ونیر مناسب شود. برخی از انواع جدید ونیرها نیاز به ساییدن زیاد سطح دندان ندارند. ممکن است برای این کار به بی حسی موضعی نیاز داشته باشید. زیرا ممکن است دردناک باشد. برای اینکه ونیر به درستی کار کند، دندان شما باید مینای کافی روی آن داشته باشد تا ونیر کامپوزیتی به آن بچسبد. اطلاعات بیشتر درباره ونیر: ونیر دندان

کارهایی که برای ونیر کامپوزیت باید انجام شود:

دندانپزشک با اسکن دیجیتالی یا استفاده از قالب، ونیر را آماده می‌کند. اگر دندانپزشک امکان ساخت ونیر را نداشته باشد؛ ممکن است تصویر یا قالب به آزمایشگاه ارسال شود.

بسته به میزان تراشیدگی دندان شما، ممکن است ونیر موقت روی دندان بگذارد تا زمانی که دندان جدید آماده شود. در صورت آماده شدن، ونیر دائمی جایگزین ونیر کامپوزیت موقت می شود. با ماده مخصوص به دندان متصل شده و با لامپ ماوراء بنفش سفت می شود. در صورت دندان قروچه یا فشردن در شب، لازم است برای محافظت از ونیر از محافظ شب استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید: کامپوزیت ونیر

روکش چیست؟

یک روکش کل دندان را می پوشاند. با استفاده از روکش دندان، بیشتر قسمت دندان باید ساییده شود تا برای قرار دادن تاج آماده شود.

در صورت پوسیدگی دندان، دندانپزشک قبل از ساخت روکش قسمت پوسیده دندان را بر می دارد. در این حالت، ممکن است نیاز باشد دندان شما برای نگهداری از روکش آماده شود. همچنین ممکن است دندان شما در صورت آسیب دیدگی محکم شود. ممکن است برای این روش از بی حسی موضعی استفاده کنید.

 کارهایی که برای روکش باید انجام داد:

یکی دیگر از تفاوت های ونیر و روکش در کارهایی است که برای آنها انجام می شود. در روش روکش، دندانپزشک شما با اسکن دیجیتالی دندان یا ایجاد قالب، تصویری از دندان شما ایجاد می کند. اگر مطب دندانپزشکی از امکانات آزمایشگاهی برخوردار نباشد، تصویر یا قالب برای ساخت روکش به آزمایشگاه ارسال می شود.

دندانپزشک ممکن است روکش موقت را روی دندان شما قرار دهد تا بتوانید در مدت ساخت روکش دائمی از دندان خود استفاده کنید.

وقتی روکش دائمی آماده شد، دندانپزشک روکش موقت را بر می دارد. سپس آنها روکش دائمی را روی دندان شما قرار می دهند. و آن را طوری تنظیم می کنند که به درستی جا بیفتد و نیش شما درست باشد. سپس آنها روکش جدید را در جای خود محکم می کنند.

اگر روکش دندان به هردلیلی جدا شد یا حرکت کرد، می توان آن را دوباره تنظیم کرد.

روکش بهتر است یا ونیر؟

اگر دندان شما دارای یک پر شدگی کامل، عصب کشی شده باشد یا بسیار ساییده یا ترک خورده است؛ روکش احتمالاً بهترین گزینه است. اگر دندان شما اصولاً سالم است و ترمیم برای اهداف زیبایی است، روکش ممکن است بهترین گزینه باشد. همچنین می توان از روکش ها برای اصلاح جزئی شکل استفاده کرد. تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

هزینه روکش و ونیر کامپوزیتی چقدر است؟

تفاوت روکش و ونیر در قیمت آنها نیز هست. روکش ها و ونیرها می توانند گران باشند. هزینه ها کاملا بسته به اندازه دندان شما، جایی که در دهان شما قرار دارد و میزان کاری که دندان می برد دارد.

اکثر برنامه های بیمه دندانپزشکی، دندانپزشکی زیبایی را پوشش نمی دهند. با شرکت بیمه خود مشورت کنید تا ببینید آنها چه چیزی را پوشش می دهند.

تفاوت روکش و ونیر: مزایای ونیر کامپوزیتی

 • آنها ممکن است در بلندمدت زیبایی بیشتری نسبت به روکش داشته باشند. زیرا بعد از چندین سال، مانند روکش ها، حاشیه لثه را نشان نمی دهند.
 • برخی از ونیرها نیازی به اصلاح ندارند، بنابراین بیشتر دندان طبیعی سالم شما باقی می ماند.
 • دندانهای دارای ونیر دارای حداقل حرکت هستند.

معایب ونیر کامپوزیت

همانطور که گفتیم دانستن تفاوت روکش و ونیر میتواند به شما کمک کند تا انتخاب بهتری داشته باشید. در این بهش درباره معایب و مزایا بیشتر خواهیم گفت.

 • ونیرها نواحی بیشتری از دندان شما را در معرض پوسیدگی جدید قرار می دهند.
 • ونیر کامپوزیت هزینه کمتری دارد، اما ممکن است فقط ۵-۷ سال عمر کند. مواد دیگر عمر بیشتری دارند، اما ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند.
 • ونیرها برگشت پذیر نیستند.
 • ونیرها تحت پوشش بیمه دندانپزشکی نیستند.

مزایای روکش

 • همه دندان ها پوشانده شده اند، بنابراین دندان شما بیشتر در برابر پوسیدگی محافظت می شود.
 • روکش‌های سرامیکی درست مانند دندان های طبیعی شما هستند و همان حس را با آنها دارید.
 • روکش‌ها نسبتاً دائمی هستند و نیازی نیست برای تمیز کردن مانند دندان مصنوعی برداشته شوند.
 • بیمه دندانپزشکی ممکن است بخشی از هزینه روکش را پوشش دهد.

تفاوت روکش و ونیر: معایب روکش

دانستن معایب روکش به شما کمک میکند که بتوانید تفاوت ونیر و روکش را بهتر درک کنید.

 • بیشتر دندان طبیعی شما برداشته می شود تا جا برای روکش ایجاد شود.
 • دندان روکش دار شما ممکن است در ابتدا به گرما و سرما حساس تر باشد و ممکن است درد لثه را تجربه کنید. در صورت افزایش حساسیت، ویزیت بعدی را برنامه ریزی کنید.
 • پرسلن (سرامیک) شکننده است و با گذشت زمان می تواند آسیب ببیند.
 • پرسلن که با آلیاژ فلزی (PFM) ترکیب شده است، یک خط تیره باریک بین دندان طبیعی شما و روکش را نشان می دهد.

سوالات متداول بیمار از پزشک

در اینجا می‌خواهیم شما را راهنمایی کنیم. که اگر برای روکش یا ونیر کامپوزیت نزد دندانپزشک می‌روید، چه مواردی را بپرسید. نزد هر پزشکی که رفتید این سوالات متداول را بپرسید:

 • آیا گزینه های دیگری مانند پروتز یا ایمپلنت باید در نظر گرفته شود؟
 • چقدر انتظار دارید روکش یا ونیر من دوام داشته باشد؟
 • اگر نیاز به مراجعه برای تنظیم روکش باشد، آیا هزینه اولیه بازدیدهای بعدی را پوشش می دهد؟
 • آیا لازم است از محافظ دهان استفاده کنم؟
 • آیا مراقبت خاصی برای روکش یا ونیر توصیه می کنید؟

نکته آخر درباره تفاوت روکش و ونیر

ونیرها و روکش ها می توانند لبخند شما و عملکرد دندان های شما را بهبود ببخشند. هر دو روش ممکن است پرهزینه شود. به ویژه هنگامی که بیش از یک دندان درگیر باشد. هنگامی که می خواهید زیبایی را بهبود ببخشید، از ونیر استفاده می کنید. مانند پوشاندن دندان های کج یا خرد شده، به ویژه دندان های جلویی. میتوان گفت، تفاوت ونیر و روکش در زمان استفاده از آنهاست. روکش زمانی استفاده می شود که دندان دچار پوسیدگی زیادی شده یا شکسته شده یا نیاز به عصب کشی دارد. انجام معاینات منظم دندانپزشکی و رعایت بهداشت خوب دندان ها برای حفظ روکش یا ونیر کامپوزیت دندان و بقیه دندان های شما ضروری است.

ترجمه شده از وبسایت: هلت لاین

دندان پزشکی, کامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست