تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

لبخند زیبا یکی از مؤلفه های اصلی زیبایی است. ظاهر دندان های شما تأثیر قابل توجهی در عزت نفس و اعتماد به نفس شما دارد. در عین حال، باعث می شود جذاب تر و جوان تر به نظر برسید. اگر به دلیل وجود ناهمواری های بین دندان های خود احساس ناخوشایندی از لبخند خود دارید، این یک مشکل حل نشدنی نیست. با استفاده از روشهای دندانپزشکی زیبایی مدرن نظیر   لمینت دندان و کامپوزیت دندان می توانید از داشتن یک لبخند زیبا لذت ببرید. کلینیک دندانپزشکی عرشیان برای کمک به شما در اصلاح طرح لبخند آماده است. برای بیشتر افرادی که اقدام به زیباسازی لبخند خود می کنند تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان سوال می باشد. برای دریافت پاسخ خود، در ادامه با ما همراه باشید

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

ونیر های دندانپزشکی یک روش زیبایی دندانپزشکی و یک راه حل پیشرفته است که از طریق آن می توانید از دندانهای مرواریدی سفید و سالم لذت ببرید. کامپوزیت ونیر و لمینت دندان رایج ترین انواع روکش ها هستند. اگرچه هر دو روش در خدمت یک هدف هستند، اما اصلی ترین تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان در ماده مورد استفاده است. روکش های کامپوزیت از رزین ساخته شده اند که از نظر رنگی به دندان طبیعی نزدیک  تر است. از طرف دیگر لمینت دندان از پرسلن است و معمولاً در آزمایشگاه های دندانپزشکی ساخته می شوند.

فرق کامپوزیت و لمینت

فرقی نمی کند کدام گزینه را انتخاب کنید. هر دو نوع روکش کامپوزیت و لمینت دندان، پوشش را روی دندان های آسیب دیده یا تغییر رنگ داده ایجاد می کنند. دندانپزشکان زیبایی باتجربه با استفاده از روکش های ونیر کامپوزیت و لمینیت سرامیکی می توانند لبخند هالیوودی را به شما هدیه دهند. با این وجود، بسته به میزان بودجه، هدف و مشکل دندانتان، ممکن است انتخاب متفاوتی داشته باشید.

در اینجا، ما به جزئیات مربوط به روکشهای مختلف دندانپزشکی می پردازیم، که به شما کمک می کند تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان و جوانب مثبت و منفی هر یک را درک کنید.

تفاوت کامپوزیت و لمینت در هزینه

دیگر تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان، مولفه هزینه است. اولین نکته مثبت در مورد روکش های کامپوزیت قیمت آنها است. کامپوزیت دندان یک روش سریع است که به نظر می رسد قیمت مناسب آن یک عامل تعیین کننده برای بیماران است. تخمین زده شده است که قیمت روکش لمینت دندان دو برابر بیشتر از روکشهای کامپوزیت می باشد.  با توجه به زمان اختصاصی، مواد مورد استفاده و ساخته شدن روکش های لمینت دندان در آزمایشگاه دندانپزشکی ، هزینه لمینت دندان بیشتر از کامپوزیت دندان است.

تفاوت کامپوزیت و لمینت در طول درمان

درمان یک روزه یکی دیگر از مزایای اصلی کامپوزیت است که سبب تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان شده است. برای انجام کامپوزیت دندان نیازی به تغییر اندازه دندان یا کار آزمایشگاهی نیست. مواد کامپوزیت دندان به طور مستقیم توسط متخصص دندانپزشک روی سطح دندان های بیماران اعمال می شود و به همین سبب می تواند تنها در یک جلسه ی دندانپزشکی انجام شود. به این نوع روکش، ونیر مستقیم نیز گفته می شود. روش انجام روکش های لمینت ممکن است حداقل به دو مراجعه دندانپزشکی نیاز داشته باشد.

تفاوت لمینت و کامپوزیت در روش انجام کار

یکی دیگر از مزایای ونیرهای کامپوزیت این است که به حداقل تغییر شکل یا کار آماده سازی دندان نیاز دارد. در نتیجه، اگر بیماران مایل به حذف آنها باشند، این روش برگشت پذیر است. به عبارت دیگر، هر زمان که نیاز باشد ، می توان مواد کامپوزیت را حذف یا جایگزین کرد زیرا هیچ تغییری در شکل دندان شما ایجاد نمی کند. این تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان سبب گرایش بیشتر بیماران به سمت کامپوزیت دندان شده است.

کامپوزیت همچنین برای کسانی که از ترک های کوچک یا شکستگی جزئی دندان رنج می برند، بهترین گزینه است. با ارائه قیمت مناسب و روش سریع، روکش های کامپوزیت گزینه ای عالی برای پنهان کردن مشکلات دندانپزشکی و محافظت از بقیه دندان ها از آسیب است.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

درمقابل با توجه به اینکه روکشهای کامپوزیت متخلخل هستند، مستعد لکه دار شدن هستند. این خواسته های قابل توجهی را برای بیماران ایجاد می کند که به رژیم غذایی با مواد غذایی کم رنگ و لکه دار ادامه دهند و از دندانهای خود پس از گرفتن ونیر محافظت کنند.

برای اطلاعات بیشتر خواندن این مقاله را پیشنهاد می دهیم:

روش سفید کردن کامپوزیت دندان و لمینت دندان 

تفاوت کامپوزیت و لمینت در طول عمر

در مقایسه با رزین کامپوزیت ، لمینت دندان به لطف مواد قوی تری که در آنها استفاده می شود دوام بیشتری دارند. به طور متوسط ​​، طول عمر تخمین زده شده برای لمینت دندان ۱۰ تا ۱۵ سال است که به دلیل داشتن مواد با کیفیت و قوی بسیار زیاد است. مزیت دوام و ماندگاری لمینت در تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان ، امتیاز بیشتری را نصیب آن می کند و توجیهی برای هزینه بیشتر آن است. در مقایسه با روکشهای لمینت سرامیکی ، رزین کامپوزیت از طول عمر کمتری برخوردار است. ماندگاری کامپوزیت دندان ۵ یا ۷ سال طول می کشد ، و پس از آن ، معمولاً ونیر کامپوزیت ها نیاز به تعویض یا تعمیر دارند.

تفاوت کامپوزیت و لمینت در حل مشکلات دندانی

یکی دیگر از تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان این است که لمینت سرامیکی برای همه موارد انتخاب خوبی است. مهم نیست که شما از نواقص شدید یا مشکلات جزئی رنج می برید. لمینیت یک گزینه مناسب برای انواع بیماران است. روکش های کامپوزیت اما برای کسانی که از نقص های جدی دندان رنج می برند جایگزین مناسبی نیست.

کامپوزیت دندان جایگزین بهتری برای  کسانی است که به دنبال دندانپزشکی زیبایی برای رفع نواقص جزئی دندان هایشان باشند. روکش های کامپوزیت در ترمیم دندان به خوبی عمل می کند و در رفع مشکلات جدی یا پر کردن شکاف های  بزرگ بین دندان ها ناکام است. در مواردی که مشکلات دندانی شدید باشد، دندانپزشکان زیبایی روکش های لمینت دندان را توصیه می کنند.

تفاوت لمینت و کامپوزیت در زیبایی

در مورد تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان از نظر زیبایی شناختی، لمینت سرامیکی به دلیل داشتن مواد شفاف تر، زیباتر است

دیگر تفاوت کامپوزیت دندان و لمینت دندان در این است که اگر لمینت دندان آسیب ببیند، باید جایگزین شود در حالی که یک روکش کامپوزیت شکسته یا خرد شده هم قابل تعمیر است و هم می تواند جایگزین شود.

تصمیم گیری در مورد اینکه تکنیک کامپوزیت دندان برای شما مناسب است یا لمینت دندان، به مجموعه معیارهای مختلفی بستگی دارد. پس از در نظر گرفتن جوانب مثبت و منفی روکشهای دندانی، می توانید امتیازات هر دو نوع را داشته باشید تا به نتیجه مناسب برسید. فراموش نکنید که انتخاب یک کلینیک دندانپزشکی مناسب و با تجربه بیش از تصور شما بر روی زیبایی و طرح لبخند شما تاثیر گذار خواهد بود.

کلینیک دندانپزشکی عرشیان علاوه بر انجام زیبایی دندان شما به صورت تضمینی بر روی سربرگ دندانپزشکی، همچنین همه روز مشاوره رایگان به شما عزیزان ارائه می دهد. کافیست همین الان با ما تماس بگیرید.

کلینیک دندانپزشکی
تماس با کلینیک دندانپزشکی عرشیان

منبع مقاله

فهرست