روش سفید کردن کامپوزیت دندان و لمینت دندان

چگونه کامپوزیت دندان را سفید کنیم

روش سفید کردن کامپوزیت دندان یکی از موضوعاتی است که افراد مداوم در جستجوی آن هستند. اغلب بیماران تصور می کنند، پروتز دندان یا کامپوزیت های دندانپزشکی آنها همان ویژگی های دندان های واقعی آنها را دارند. و این یک تصور اشتباه و غلط است. اگرچه این مسئله در مورد گاز گرفتن و جویدن غذا بیشتر صادق است، اما بین دندان های طبیعی و کامپوزیت‌ها خصوصاً از نظر نحوه واکنش آنها به سفید شدن تفاوتهای مهمی وجود دارد.

پیشنهاد مقاله: لمینت دندان 

بنابراین اگر شما نیاز به پروتز یا کامپوزیت‌های بین دندانی دارید یا اینکه در پی روش سفید کردن کامپوزیت دندان هستید؛ سعی کنید قبل از کاشت ایمپلنت، روکش و یا تاج و ونیر کامپوزیت در مورد تأثیرات آنها از لحاظ ظاهری و زیبایی شناختی با دندانپزشک متخصص زیبایی خود صحبت و مشورت کنید. شما می توانید با درک درست از آنچه که کامپوزیت را بی نظیر می کند، طرح لبخند زیبا را برای خود به ارمغان آورید.
( کلینیک دندانپزشکی عرشیان به صورت رایگان در خصوص زیبایی دندان و درمان به شما مشاوره می دهد)

اصلاح تغییر رنگ کامپوزیت دندان

آیا می شود رنگ کامپوزیت را تغییر داد

روش سفید کردن کامپوزیت دندان و لمینت دندان بسیار متعدد بوده و راه کار‌ها و روش‌های مختلفی در زمینه سفید نگه داشتن کامپوزیت‌ دندان وجود دارد. از درمان‌های سنتی گرفته تا درمان های مدرن و امروزی. همانگونه که بارها امتحان شده است روش سفید کردن کامپوزیت به صورت سنتی آن در حال حاضر بروی ونیرهای چینی (سرامیکی) یا در مورد مواد چسبنده کارایی ندارد و روش سفید کردن کامپوزیت‌ دندان، روکش‌ دندان، پروتز دندان، تاج‌ و یا کاشت ایمپلنت‌ به محض اینکه در دهان شما قرار گرفت و نصب گردید عملاً غیرممکن است.

البته با این وجود می توانید قبل از نصب، کامپوزیت ونیر را سفید کنید. ونیرکامپوزیت چینی یا سرامیکی در برابر لکه‌ها بسیار مقاوم است، صرف نظر از  اینکه این محصولات به چه نوع غذاها و نوشیدنی هایی که در معرض آن هستند حساس بوده و به همان رنگ باقی می مانند، اگر ونیر کامپوزیت را قبل از نصب، سفید کنید و از روش سفید کردن کامپوزیت دندان بهره ببرید، می توانید روی آن قسمت از دندان های  خود حساب کنید تا رنگ آنها به طور نامحدود و برای همیشه حفظ شود.

بسته به تخلخل و پر منفذی مواد غذایی ممکن است ونیر کامپوزیت، پروتز دندان، لمینت دندان و سایر اقلام مصنوعی دندانپزشکی که از جنس پرسلن (Porcelain) ساخته نشده باشند، به مرور لکه دار شوند. کامپوزیت های پلاستیکی به خصوص ممکن است پیش از موعد تخمینی تیره شوند، اما می توان با بهره گیری از یک لایه ساده توسط دندانپزشک شما آن‌ها را سفید کرد. که البته طول عمر کامپوزیت دندان شما وابسته به جنس خوب و انتخاب کلینیک دندانپزشکی معتبر می باشد.

ایا می شود رنگ کامپوزیت را تغییر داد.

اصلاح تغییر رنگ کامپوزیت دندان چگونه صورت می گیرد؟

تمایل کامپوزیت به حفظ رنگ در دهان شما، دارای مزایا و معایب است. نکته منفی این است که اگر دندانهای طبیعی شما تغییررنگ دهند، با روش سفید کردن کامپوزیت دندان در تضاد قرار خواهند گرفت و این امر را آشکار می کند که کدام قسمت های دهان شما مصنوعی است. این ممکن است در صورت نصب کامپوزیت هایی که خیلی برای دندان های شما سفید هستند، ایجاد مشکل کند و یا بعد از قرار دادن ونیر کامپوزیت، بر اثر مصرف مواد غذایی دندان های طبیعی خود را لکه دار کنید و این امر باعث مغایرت رنگی میان دندان های طبیعی و مصنوعی شما شود.

از طرف دیگر، ممکن است کامپوزیت‌هایی نصب کنید که در زمان نصب به همان اندازه‌ی دندان‌های شما سفید باشند و مطابقت و همسانی با دندان های طبیعی شما داشته باشند؛ اما بعد از نصب آن‌ها و به مرور زمان، دندان‌های طبیعی خود را سفیدتر کرده و باعث شود کامپوزیت‌های شما در قیاس با دندان‌های اصلی  لکه دار به نظر برسند.

چند نکته برای سفید کردن کامپوزیت دندان

مؤثرترین روش سفید کردن کامپوزیت و دندان ها، برنامه ریزی از قبل تعیین شده است. از آنجا که روش سفید کردن کامپوزیت‌ دندان پس از نصب دشوار و عملاً غیر ممکن است؛ لذا اگر قصد سفید کردن دندان‌های طبیعی و اصلی خود را دارید، پیشنهاد می‌شود قبل از کامپوزیت کردن دندان نسبت به این کار اقدام نمایید و پس از آنکه از سفید‌ شدن دندان‌های اصلی خود مطمئن شدید به دندانپزشک متخصص خود مراجعه و نسبت به نصب کامپوزیت زیبایی اقدام نمایید. دندانپزشک شما رنگ سفید و شفاف دندانهای شما را می بیند و کامپوزیت را برای مطابقت با دندان‌های اصلی شما آماده می‌کند.

اگر از قبل کامپوزیت نصب شده دارید، می توانید بعد از سفید شدن دندان‌ها ، آنها را جایگزین کنید. پس از اتمام کار، مراقب باشید رنگ دندان های خود را با مسواک زدن منظم و به حداقل رساندن مصرف قهوه، زغال اخته و سایر موادی که باعث لکه دار شدن دندان های اصلی شما می شود، حفظ کنید. همچنین می توانید از ژل های بدون نسخه سفید کننده نیز استفاده کنید.

آیا سایر مشکلات زیبایی مرتبط با کامپوزیت دندان وجود دارد؟

بیمارانی که از ونیر کامپوزیت استفاده می کنند، گاهی اوقات خطوط قهوه ای کوچکی را در محلی که کامپوزیت با دندان ارتباط برقرار نموده ،مشاهده می کنند. این امر نشانگر آن است که خط لثه در حال عقب افتادن است. چسب‌هایی که دندان و کامپوزیت را در کنار هم قرار می دهد، در معرض غذاهای تیره و نوشیدنی ها قرار گرفته است. در صورت بروز این مسئله، در مورد راهکارهای کاهش سرعت ركود لثه با دندانپزشكی خود صحبت كنید.

درمان تغییر رنگ کامپوزیت

انواع روش های سفید کردن کامپوزیت دندان

از یک مسواک نرم استفاده کنید

موهای سفت تر مسواک ممکن است به ونیر کامپوزیت و مواد سفید کننده آن آسیب برساند و از عمر آن ها بکاهد. علاوه بر این، ممکن است باعث شود خط لثه اندکی فروکش کند و پایه روکش‌ها را در معرض دید قرار دهد. بنابراین توصیه می شود جهت جلوگیری از کدر شدن رنگ ونیر کامپوزیت ها از مسواک‌های حاوی برس نرم استفاده کنید.

کامپوزیت ها را بصورت حرفه ای تمیز نگه دارید

ایجاد پلاک و باکتری در دندانهای معمولی به دلیل ذرات مواد غذایی و قند باعث آسیب فراوان می شود، که این امر می تواند به همان اندازه به سطح کامپوزیت دندان شما نیز صدمه بزند و باعث لکه دار شدن آنها شود. برای اطمینان از طول عمر کامپوزیت دندان و اینکه تا حد ممکن سفید باقی بمانند، سالانه دو بار ونیر کامپوزیت ها را تمیز کنید.

ترک سیگار کنید

آیا واقعاً بهانه دیگری برای شروع این عادت احتیاج دارید؟ آیا به دنبال روش سفید کردن کامپوزیت دندان به طور دائمی هستید؟ یکی از این روش ها ترک سیگار است. استعمال سیگار علاوه بر اینکه باعث سرطان ریه، گلو و روده بزرگ، سکته مغزی، آب مروارید، روماتیسم و بیماری های قلبی می شود،همچنین باعث می شود کامپوزیت طرح لبخند شما زرد یا قهوه ای روشن شوند، که این امر هدف از جایگزینی و استفاده از آنها را کاملا از بین می برد. و در واقع طرح اصلاح لبخند شما را مثل روز اول و حتی بدتر می کند.

از خمیر دندان پولیش استفاده کنید

استفاده از خمیر دندان پولیش دار تنها روش سفید کردن کامپوزیت دندان نیست و آخرین آن هم نخواهد بود. در حال حاضر برند هایی از خمیردندان در بازار وجود دارند که بطور خاص برای از بین بردن لکه های روی روکش دندان و ونیر کامپوزیت ها طراحی شده اند. اگرچه برخی از آنها بصورت آنلاین در دسترس هستند، اما دندانپزشک شما ممکن است فلوراید با مقاومت بالا توصیه کند تا کامپوزیت های شما در سفید ترین نوع خود قرار گیرد. به خاطر داشته باشید که جلا دادن دندان ها با استفاده از خمیردندان های معمولی فقط باعث از بین رفتن لکه های جزئی خواهد شد.

از خمیر دندان حاوی جوش شیرین خودداری کنید

در حالی که جوش شیرین یک ماده عالی برای تمیز کردن دندانهای طبیعی است، این ماده برای ونیر کامپوزیت زیبا بسیار ساینده و خطرناک است و سبب می شود تا کامپوزیت زودتراز موعد کنده شده و تغییررنگ دهند. به عبارت دیگر استفاده از خمیر دندان های حاوی جوش شیرن باعث می‌شود از عمر مفید ونیر کامپوزیت دندان کاسته و رنگ آن ها به سرعت تغییر پیدا کرده و کدر شوند.

بعد از خوردن غذاهای رنگی، دندان های خود را مسواک بزنید

اگر به دنبال روش سفید کردن کامپوزیت دندان هستید، استفاده مداوم از مسواک یکی از این روش ها است. خوشبختانه، ونیرکامپوزیت‌ها به راحتی مانند دندانهای معمولی لکه دار نمی شوند، بنابراین لازم نیست که به طور مرتب آنها را زیر نظر داشته باشید. با این حال، اگر شما یکی از میلیون ها ایرانی هستید که نمی توانید بدون نوشیدن قهوه عملکرد روزانه خود را انجام دهید، بعد از فنجان صبح یا بعد از ظهر دندان های خود را مسواک بزنید تا از لکه دار شدن و ممانعت دائمی از روش سفید کردن کامپوزیت دندان خود جلوگیری کنید.

مصرف سودا (آب گازدار) را نیز محدود کنید، زیرا این مواد هم اسیدی هستند و هم شیرین که باعث لکه دار شدن قابل توجه  ونیر کامپوزیت ها می شود، این مواد سبب می شوند تا مانع جدی در روش سفید کردن کامپوزیت دندان ایجاد نموده و آن ها را خراب کرده و احتمال ابتلا به بیماری های لثه را افزایش دهد.(مراقبت از کامپوزیت دندان)

سفید شدن دندان های زرد

جمع بندی اصلاح تغییر رنگ کامپوزیت دندان

با بهره گیری از روش ها و تدابیر فوق الذکر می توانید همواره کامپوزیت های دندانی خود را از لحاظ زیبایی در بهترین حالت ممکن حفظ و نگه داری نموده و به عمر مفید آن ها کمک شایان توجهی نمایید. به خاطر داشته باشید کامپوزیت های دندانی اقلام مصنوعی هستند که از خاصیت‌های طبیعی دندان‌های اصلی بی بهره اند؛ اما به هیچ وجه نمی توان از آن ها انتظارت بالایی داشته باشیم. پس سعی کنید در حفظ و نگهداری آن ها با درنظر گرفتن برنامه های غذایی مناسب کوشا باشید.

البته اطمینان داشته باشید با انتخاب یک دندانپزشک با تجربه و رعایت موارد گفته شده در این مقاله اصلا نباید نگران زرد شدن کامپوزیت دندان باشید. کلینیک دندانپزشکی عرشیان به صورت تضمینی با بالاترین کیفیت تمامی خدمات طرح لبخند را به شما مخاطبان عزیز ارائه می دهد. کامپوزیت دندان، لمینت دندان، بلیچینگ و… با نوشتن تضمین کیفیت در سربرگ دندانپزشکی برای شما انجام خواهد شد. (تماس با ما)
نظرات شما به ما کمک می کند تا محتوایی تولید کنیم که پاسخ به تمامی ابهامات شما باشد.

منابع این مقاله:
whiten crowns implants and veneers
How to Whiten Veneers

فهرست