روش سفید کردن کامپوزیت دندان و لمینت دندان

کامپوزیت دندان با گذشت زمان تغییر رنگ می دهد. بسیاری از بیماران پس از تغییر رنگ کامپوزیت به دنبال پاسخ این سوال هستند: روش سفید کردن کامپوزیت دندان چیست؟ آیا روشی وجود دارد که با کمک آن بتوان رنگ های کامپوزیت دندان را برگرداند؟ این اتفاق برای لمینت دندان، بلیچینگ و یا ایمپلنت دندان هم می افتد. اگر چه موارد زیادی مانند مراقبت از دندان ها بعد از روکش و مواد استفاده شده برای روکش دندان هایتان می تواند در میزان تغییر رنگ دندان هایتان تاثیرگذار باشد. اما سوال اینجاست که چگونه می توان این زردی را به حداقل رساند. همچنین در صورت تغییر رنگ هر کدام از این روکش ها بخصوص کامپوزیت دندان چه راهکاری وجود دارد؟

اغلب بیماران تصور می کنند، پروتز دندان یا کامپوزیت دندانپزشکی همان ویژگی دندان واقعی را دارد. این یک تصور اشتباه و غلط است. اگرچه این مسئله در مورد گاز گرفتن و جویدن غذا بیشتر صادق است. اما بین دندان های طبیعی و کامپوزیت‌ خصوصاً از نظر نحوه واکنش آنها به سفید شدن تفاوتهای مهمی وجود دارد. در این مقاله سعی میکنیم پاسخ سوالات مربوط به روش سفید کردن کامپوزیت دندان را بدهیم.

روش سفید کردن کامپوزیت دندان

اگر نیاز به اطلاعات فوری دارید متخصصین در کلینیک عرشیان پاسخگوی شما هستند. کافی است با ما در تماس باشید:

اصلاح تغییر رنگ کامپوزیت دندان چگونه صورت می گیرد؟

راهکار‌ها و روش‌های مختلفی برای سفید نگه داشتن کامپوزیت‌ دندان وجود دارد. از درمان‌های سنتی گرفته تا درمان های مدرن و امروزی. واقعیت این است که روش سفید کردن کامپوزیت به صورت سنتی بی تاثیر است. این روش ها در مورد مواد چسبنده کارایی ندارد. باید بدانید که سفید کردن کامپوزیت‌ دندان، روکش‌ دندان، پروتز دندان، تاج‌ و یا کاشت ایمپلنت‌ به محض اینکه در دهان شما قرار گرفت عملاً غیرممکن است!

البته با این وجود می توانید قبل از نصب، کامپوزیت ونیر را سفید کنید. ونیر کامپوزیت چینی یا سرامیکی در برابر لکه‌ها بسیار مقاوم است. کامپوزیت به غذاها و نوشیدنی های خاصی حساس هستند. به این معنی که ممکن است بعد از مدتی تغییر رنگ دهند. اما اگر مراقبت به اندازه کافی صورت بگیرد، رنگ آن ثابت باقی خواهد ماند.

میزان تغییر رنگ کامپوزیت ونیر یا هر روکشی که از جنس پرسلن ساخته شده باشد، متفاوت است. این تفاوت به میزان تخلخل و میزان منافذ پرسلن بستگی دارد. هر چه این منافذ بیشتر باشد، امکان لکه دار شدن کامپوزیت بیشتر می شود. به عنوان مثال کامپوزیت های پلاستیکی زودتر از زمان تخمینی تیره می شوند. اما خبر خوب اینکه دندانپزشک می تواند با استفاده از یک لایه ساده آنها را سفید کند. باید بدانید که انتخاب کلینیک مناسب میتواند طول عمر و رنگ کامپوزیت دندان تان را تضمین کند.

اما در پاسخ به این سوال که آیا رنگ کامپوزیت را می توان تغییر داد، پاسخ قطعی منفی است.

جرم گیری دندان کامپوزیت شده

مؤثرترین روش سفید کردن کامپوزیت و دندان، برنامه ریزی از قبل تعیین شده است. باید بدانید که تغییر رنگ کامپوزیت بعد از آنکه اتفاق افتاد عملاً غیر ممکن و دشوار است. بنابراین اگر قصد سفید کردن دندان‌ طبیعی و اصلی خود را دارید، بهتر است قبل از کامپوزیت دندان اقدام کنید. اگر بعد از جرمگیری دندان برای کامپوزیت اقدام کنید، رنگ کامپوزیت تان بهتر خواهد شد. چرا که متخصص برای رنگ کامپوزیت، رنگی هماهنگ را پیشنهاد می دهد. این رنگ اگر بعد از جرمگیری دندان های اصلی تان باشد، تاثیر بهتری دارد.

اگر از قبل کامپوزیت نصب شده دارید، می توانید بعد از سفید شدن دندان‌، آنها را جایگزین کنید. پس از اتمام کار، مراقب باشید رنگ دندان های خود را با مسواک زدن منظم و به حداقل رساندن مصرف قهوه، زغال اخته و سایر موادی که باعث لکه دار شدن دندان های اصلی شما می شود، حفظ کنید. همچنین می توانید از ژل های بدون نسخه سفید کننده نیز استفاده کنید.

آیا سایر مشکلات زیبایی مرتبط با کامپوزیت دندان وجود دارد؟

بیمارانی که از ونیر کامپوزیت استفاده می کنند، گاهی اوقات خطوط قهوه ای کوچکی را در محلی که کامپوزیت با دندان ارتباط برقرار نموده،مشاهده می کنند. این امر نشانگر آن است که خط لثه در حال عقب افتادن است. چسب‌هایی که دندان و کامپوزیت را در کنار هم قرار می دهد، در معرض غذاهای تیره و نوشیدنی ها قرار گرفته است. در صورت بروز این مسئله، در مورد راهکارهای کاهش سرعت رکود لثه با دندانپزشکی خود صحبت کنید.

زرد شدن کامپوزیت دندان

زمانی که دندان های خود را کامپوزیت می کنید، این روکش ها میل به حفظ رنگ خود دارند. این ویژگی مزایا و معایب خاص خود را دارد. به عنوان مثال اگر دندان های طبیعی شما بعد از کامپوزیت دندان، رنگ شان عوض شود، این تغییر رنگ دیده خواهد شد. چرا که در تضاد با رنگ کامپوزیت قرار خواهد گرفت. البته این تفاوت رنگی در صورتی بیشتر نمایان می شود که رنگ کامپوزیت دندان تان سفیدتر از خود دندان باشد.

حالت دیگری نیز ممکن است اتفاق بیفتد. به این معنی که کامپوزیت‌هایی نصب کنید که در زمان نصب به همان اندازه‌ی دندان‌های شما سفید باشند. در واقع رنگ کامپوزیت با دندان های طبیعی تان، مطابقت و همسانی داشته باشد. اما بعد از نصب و به مرور زمان، دندان‌های طبیعی تان سفیدتر شود. این مسئله باعث می شود که کامپوزیت‌های شما در قیاس با دندان‌های اصلی  لکه دار به نظر برسند.

زرد شدن کامپوزیت دندان و یا لکه دار به نظر رسیدن آنها مشکلی است که ممکن است بیماران تحت شرایط خاصی با آن روبه رو شوند. اما در صورت بروز چنین مشکلی راهکاری برای درمان و حل آن به طور قطعی وجود ندارد. اما می توانید با پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

روش سفید کردن کامپوزیت دندان

روش سفید کردن کامپوزیت دندان

برای سفید نگه داشتن کامپوزیت دندان روش هایی وجود دارد که میتواند کمک کننده باشد. همانطور که گفته شد، روش های پیشگیری بهتر از درمان است. اگر مراقبت از کامپوزیت دندان را به طور کامل انجام دهید و کامپوزیت خود را در یک کلینیک معتبر انجام دهید، قطعا کامپوزیت دندان تان زرد نخواهد شد. در این بخش روش هایی برای جلوگیری از زرد شدن کامپوزیت و سفید کردن آن را به شما خواهیم گفت.

از یک مسواک نرم استفاده کنید

بیشک مسواک زدن مرتب دندان ها، اولین روش جلوگیری از تغییر رنگ کامپوزیت است. اما انتخاب مسواک نیز موضوع مهمی است که باید به آن توجه کنید. بعد از کامپوزیت دندان بهتر است که از یک مسواک نرم استفاده کنید. موهای سفت تر مسواک ممکن است به ونیر کامپوزیت و مواد سفید کننده آن آسیب برساند و از عمر آن ها بکاهد. علاوه بر این، ممکن است باعث شود خط لثه اندکی فروکش کند و پایه روکش‌ها را در معرض دید قرار دهد. بنابراین توصیه می شود جهت جلوگیری از کدر شدن رنگ ونیر کامپوزیت ها از مسواک‌های حاوی برس نرم استفاده کنید.

رفع زردی کامپوزیت دندان در خانه

ایجاد پلاک و باکتری در دندانهای معمولی به دلیل ذرات مواد غذایی و قند باعث آسیب فراوان می شود، که این امر می تواند به همان اندازه به سطح کامپوزیت دندان شما نیز صدمه بزند و باعث لکه دار شدن آنها شود. برای اطمینان از طول عمر کامپوزیت دندان و اینکه تا حد ممکن سفید باقی بمانند، سالانه دو بار ونیر کامپوزیت ها را تمیز کنید.

تاثیر سیگار روی زرد شدن کامپوزیت دندان

آیا واقعاً بهانه دیگری برای شروع این عادت احتیاج دارید؟ آیا به دنبال روش سفید کردن کامپوزیت دندان به طور دائمی هستید؟ یکی از این روش ها ترک سیگار است. استعمال سیگار علاوه بر اینکه باعث سرطان ریه، گلو و روده بزرگ، سکته مغزی، آب مروارید، روماتیسم و بیماری های قلبی می شود. همچنین باعث می شود کامپوزیت طرح لبخند شما زرد یا قهوه ای روشن شوند. این امر هدف از جایگزینی و استفاده کامپوزیت دندان را کاملا از بین می برد. در واقع طرح اصلاح لبخند شما را مثل روز اول و حتی بدتر می کند.

بهترین خمیردندان برای کامپوزیت

استفاده از خمیر دندان پولیش دار تنها روش سفید کردن کامپوزیت دندان نیست و آخرین آن هم نخواهد بود. در حال حاضر برند هایی از خمیردندان در بازار وجود دارند که بطور خاص برای از بین بردن لکه های روی روکش دندان و ونیر کامپوزیت طراحی شده اند. اگرچه برخی از آنها بصورت آنلاین در دسترس هستند، اما دندانپزشک شما ممکن است فلوراید با مقاومت بالا توصیه کند تا کامپوزیت های شما در سفیدترین نوع خود قرار بگیرد. به خاطر داشته باشید که جلا دادن دندان ها با استفاده از خمیردندان های معمولی فقط باعث از بین رفتن لکه های جزئی خواهد شد.

پودر سفید کننده دندان برای کامپوزیت

در حالی که جوش شیرین یک ماده عالی برای تمیز کردن دندانهای طبیعی است، این ماده برای ونیر کامپوزیت بسیار ساینده و خطرناک است و سبب می شود تا کامپوزیت زودتراز موعد کنده شده و تغییر رنگ دهند. به عبارت دیگر استفاده از خمیر دندان های حاوی جوش شیرن باعث می‌شود از عمر مفید ونیر کامپوزیت دندان کاسته و رنگ آن ها به سرعت تغییر پیدا کرده و کدر شوند. بنابراین پیشنهاد میکنیم اصلا به سراغ پوردهای سفید کننده دندان یا جوش شیرین نروید.

بعد از خوردن غذاهای رنگی، دندان خود را مسواک بزنید

اگر به دنبال روش سفید کردن کامپوزیت دندان هستید، استفاده مداوم از مسواک یکی از این روش ها است. خوشبختانه، ونیرکامپوزیت‌ به راحتی مانند دندانهای معمولی لکه دار نمی شوند. بنابراین لازم نیست که به طور مرتب آنها را زیر نظر داشته باشید. با این حال، اگر شما یکی از میلیون ها ایرانی هستید که نمی توانید بدون نوشیدن قهوه عملکرد روزانه خود را انجام دهید. بعد از فنجان صبح یا بعد از ظهر دندان خود را مسواک بزنید تا از لکه دار شدن آن جلوگیری کنید.

همچنین مصرف سودا (آب گازدار) را نیز محدود کنید، زیرا این مواد هم اسیدی هستند و هم شیرین که باعث لکه دار شدن قابل توجه  ونیر کامپوزیت می شود. سودا کامپوزیت دندان را خراب میکند و احتمال ابتلا به بیماری های لثه را افزایش میدهد.(مراقبت از کامپوزیت دندان)

درمان تغییر رنگ کامپوزیت

با بهره گیری از روش و تدابیر فوق می توانید همواره کامپوزیت دندانی خود را از لحاظ زیبایی در بهترین حالت ممکن حفظ کنید. و به عمر مفید آن ها کمک شایان توجهی نمایید. به خاطر داشته باشید کامپوزیت دندانی اقلام مصنوعی هستند که از خاصیت‌ طبیعی دندان‌ اصلی بی بهره اند. اما به هیچ وجه نمی توان از آن ها انتظارت بالایی داشته باشیم. پس سعی کنید در حفظ و نگهداری آن ها با درنظر گرفتن برنامه های غذایی مناسب کوشا باشید.

البته اطمینان داشته باشید با انتخاب یک دندانپزشک با تجربه و رعایت موارد گفته شده در این مقاله اصلا نباید نگران زرد شدن کامپوزیت دندان باشید. کلینیک دندانپزشکی عرشیان به صورت تضمینی با بالاترین کیفیت تمامی خدمات طرح لبخند را به شما مخاطبان عزیز ارائه می دهد. کامپوزیت دندان، لمینت دندان، بلیچینگ و… با نوشتن تضمین کیفیت در سربرگ دندانپزشکی برای شما انجام خواهد شد. (تماس با ما)
نظرات شما به ما کمک می کند تا محتوایی تولید کنیم که پاسخ به تمامی ابهامات شما باشد.

منابع این مقاله:
whiten crowns implants and veneers
How to Whiten Veneers

روش سفید کردن کامپوزیت دندان
دندان پزشکی, کامپوزیت دندان, مقالات لمینت دندان

۲ دیدگاه. Leave new

 • سلام
  دکتر من پارسال رفتم دندون پزشکی و دکتر دوتا دندون جلوییم رو که تا نصف شکسته بود بعد از عصب کشی تراش داد و قالب گیری کرد و از جنس پرسلم روکش چسبوند که نمیدونم این یعنی لمینت یا روکش یا چیز دیگه ای اما بهم گفتن اسمش روکش از جنس پرسلم یعنی چینی همینطور دوتا از دندونهای دیگه ام رو
  یعنی ۴ تا دندون بالایی روکش پرسلم کردم اما دندان‌های کناریش که مشکل کمتری داشت و نیازی با عصب کشی نداشت رو کامپوزیت کردم.الان ۴ تا از دندونهای بالایی قسمت لبخندم روکش پرسلم و ۴ تاش کامپوزیت و تفاوت رنگ دارن.کامپوزیت کمی کدر تر و دفرمه هم دراومده یکیش که دکتر گفته برم ترمیم کنه یا اصلاح کنه کارش رو اما روکش پرسلم که دکتر گفت جنسش چینی هست براق تر و زیباتر هست اما خب دندونم خیلی تراش خورد. انگار برای روکش دندون خیلی تراش میخوره.من تو مطب از دستیار سوال کردم که تفاوت رنگ کامپوزیت و روکش رو باید چیکار کنم منو مسخره کردن و گفتن اصلا مشخص نیست که تفاوتش یک ذره اس و فلان و بهمان اما من متوجه تفاوت رنگ و شکل ظاهری دندونام میشم و دوست داشتم دندونام شکل این عکسایی بشه که می‌بینیم لبخندشون واقعا زیبا تر شده و همه یکدست هستش.بله از دور مشخص نمیشه اما وقتی توجه میکنم کاملا مشخص ۴ تا از دندونام فرق داره با ۴ تای دیگه و چون دندون جلوییم هستش برام مهمه که یکدست دیده بشه.دندونهای آسیایی هم روکش کردم که از کاراییش راضی هستم اما رنگش از دندونهای جلوییم تیره دره و وقتی گفتم رنگشو اینبار نمی‌پرسید گفتن برای دندونهای انتهایی نیازی نیست.حالا اون زیاد اهمیت نداره چون خیلی دیده نمیشه ولی میخوام بدونم واقعا راهی نیست دندونای جلوییم یکدست بشه با کامپوزیت یعنی اگه بخوام رنگ و شکلش مثل پرسلم بشه باید باز تراش بدم و روکش کنم؟با کامپوزیت درست نمیشه؟
  خواهش میکنم بعد از بررسی کامنتم پاسخ رو برام ایمیل کنید.
  تشکر از زحماتتون

  پاسخ
  • کلینیک دندان پزشکی عرشیان
   ۰۴/۰۳/۱۴۰۰ ۵:۰۷ ب٫ظ

   سلام اگررعصب کشی شده بله میتونن روکشش کنن ولی بستگی داره تومعاینه حضوری مشخص میشه

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
×

دندانپزشکی عرشیان آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان است.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟