یک لبخند کامل جذا‌ب‌ترین ویژگی صورت است. این ویژگی کمک می‌کند تا در بازدیدهای اجتماعی، شخصی و کاری بهترین تأثیر را بگذارید. مراقبت ناکافی، عوامل ژنتیکی، پوسیدگی یا بیماری لثه دندانها را از بین خواهد برد. در نتیجه این اتفاق، شکاف‌هایی خالی در داخل دهان ایجاد می‌شود که عملکرد جویدن را مختل می‌کند. در کنار مشکلات دهان و دندان، زیبایی فرد نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. مشکلاتی همچون نامرتب بودن دندان‌ها و زردی آن‌ها میتواند روی زیبایی تاثیر بگذارد. طراحی لبخند یک درمان زیبایی است که بر بهبود ظاهر لبخند شما تمرکز دارد. طراحی لبخند به روش‌های خاصی مانند روکش دندان، باندینگ کامپوزیت، سفیدکردن دندان و ایمپلنت دندان تمرکز دارد. افرادی که از مشکلات دندانی مانند پوسیدگی دندان، شل شدن دندان، لکه‌ها و پلاک‌های باکتریایی رنج می‌برند، معمولاً این روش اصلاح را انتخاب می‌کنند. در ادامه به بررسی روش طراحی لبخند در دندانپزشکی می‌پردازیم.

طراحی لبخند

کاربرد طراحی لبخند

طراحی لبخند برای حل مشکلات زیر پیشنهاد می شود:

درمان زردی دندان‌

افزایش سن یکی از دلایل اجتناب‌ناپذیر زردی دندان‌ها است. همچنین برخی از افراد ژنتیکی دارای دندان‌های زرد هستند. استفاده از روش‌های طراحی لبخند همچون لمینت و کامپوزیت و … می‌تواند این مشکل را تا حد بسیار مطلوبی برطرف کند.

درمان شکستگی و فاصله دندان‌

دندان هاممکن است در طول زمان دچار شکستگی شوند. و یا از ابتدا بین دندان ها فاصله وجود داشته باشد. این مشکلات را می‌توان با کمک روکش‌ها و مواد کامپوزیتی اصلاح کرد. این موارد به‌ ویژه در دندان‌های جلو هنگام خندیدن تأثیرگذار است.

دندان از دست‌ رفته

گاه ممکن است به علت عدم رسیدگی به‌ موقع و یا شکستگی، فرد دندان خود را از دست بدهد. در چنین مواردی کاشت یا ایمپلنت دندان کمک‌کننده است.

تأثیر دندان در گونه‌ها و لب ها

درمان طراحی لبخند نه‌ تنها بر روی دندان‌های شما متمرکز می‌شود. بلکه باعث می‌شود لب‌ها و گونه‌های شما نیز زیبا به نظر برسند. طول لب بالا، موقعیت لب، تحرک و تقارن لب‌ها نقش مهمی را در لبخند ایفا می‌کنند. زیرا لب‌ها مرزهای لبخند را ایجاد می‌کنند. آنها نقش مهمی در طراحی کامل لبخند دارند. در درمان‌ دندان، تقارن کلی تحرک لب بیمار نیز باید مورد ارزیابی قرار گیرد. زیرا عدم تقارن حرکت لب‌های بالا و پایین هنگام لبخند زدن، منجر به نمایش بیشتر دندان و یا لثه در یک طرف نسبت به‌ طرف دیگر می‌شود. و در لبخند کلی بیمار ناهماهنگی ایجاد می‌کند.

تناسب دندان و خط لبخند

برای اینکه لبخند شما بی‌عیب‌ونقص به نظر برسد، متخصص ارتودنسی یا جراح زیبایی بررسی می‌کند که آیا دندان‌های شما در تناسب هستند یا خیر. این نکته به‌ویژه در روش‌های لمینت و کامپوزیت اهمیت دارد.

روش‌های طراحی لبخند

هر یک از مشکلات مطرح شده در بالا، با روش‌ها متفاوتی قابل اصلاح هستند و این نویدبخش حل مشکلات دهان و دندان است. در ادامه هر یک از این روش‌ها به طور خلاصه مطرح شده‌اند:

بلیچینگ یا سفید کردن دندان

این روش با نام بلیچینگ دندان نیز شناخته می‌شود و مواد سفیدکننده دندان مواد پراکسید هستند که برای ازبین‌بردن تغییر رنگ‌های داخلی و یا خارجی دندان‌ها در نظر گرفته شده است. دو روش کلی برای سفیدکردن دندان وجود دارد که در مطب و یا در خانه انجام می‌شود. سیگارکشیدن، استفاده زیاد از نوشیدنی‌های رنگی همچون چای و قهوه و دلایل ژنتیکی از عمده علت‌های زردی دندان‌ها هستند که می‌توانند لبخند فرد را تحت تأثیر قرار دهند. در چنین شرایطی برای اصلاح و طراحی لبخند، در صورت سلامت دندان و لثه‌ها، از روش بلیچینگ دندان استفاده می‌شود.

طراحی لبخند
طراحی لبخند

لمینت دندان

روکش‌های نازک در طیف رنگی متناسب با دندان‌ها به نام لمینت وجود دارد که از آن‌ها برای زیباتر کردن لبخند و اصلاح برخی از مشکلات دندان استفاده می‌شود. این مشکلات شامل زردی بیش از اندازه دندان‌ها، شکستگی و ترک‌خوردگی و فاصله دندان‌ها است. افرادی که دندان‌های پوسیده و بیماری‌های لثه دارند، نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. برای قراردادن لمینت‌ها روی دندان مقداری از مینای دندان تراشیده می‌شود. رنگ لمینت‌ها با توجه به سلیقه هر فرد قابل تنظیم است.

مراحل لمینت دندان

کامپوزیت دندان

باندینگ دندان با استفاده از مواد کامپوزیت درجه بالا در جلوی دندان شما انجام می‌شود و جایگزینی مقرون‌به‌صرفه برای روکش‌های لمینت است. از این روش هم برای دندان‌هایی که بینشان فاصله وجود دارد، شکسته شده‌اند و یا دندان‌هایی که نیاز به پرشدن دارند استفاده می‌شود. تفاوت این روش با لمینت دندان در این است که در این روش نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست و مواد کامپوزیتی روی دندان قرار می‌گیرد.

طرح لبخند کامپوزیت

طراحی لبخند

بریج دندانی

بریج دندانی به روش پل زدن در فاصله بین دندان‌های شما در جایی که کشیده شده یا افتاده است اشاره دارد. در صورت ازدست‌دادن دندان و عدم ترمیم محل آن، دندان‌های اطراف به‌مرور جابه‌جا شده و به سمت فضای خالی منحرف می‌شوند. این اتفاق به‌مرور باعث به‌هم‌ریختگی دندان‌ها می‌شود. برای طراحی لبخند در چنین شرایطی، پرکردن فضای خالی بین دندان‌ها ضروری است.

شکل‌دادن مینا

حذف مقدار کمی مینای دندان، (لایه بیرونی دندان) برای بهبود ظاهر شکل دندان نیز یکی از روش‌های طراحی لبخند محسوب می‌گردد.

 بریس

بریس یکی از روش‌های طولانی‌مدت و بهترین راه برای رفع دندان‌های شلوغ و کج است. باگذشت سال‌ها، بریس‌ها بسیار کوچک‌تر شده‌اند و کمتر به چشم می‌آیند. اگر هنوز نگران دیده‌شدن بریس‌ها هستید، می‌توانید از بریس‌های شفاف استفاده کنید که با رنگ دندان ترکیب می‌شوند و مخفی می‌مانند.

ایمپلنت‌های دندانی

یک راه‌حل جایگزین برای دندان‌های ازدست‌رفته ایمپلنت دندان است. پایه‌های تیتانیوم با جراحی در فک بیمار کاشته می‌شوند. دندان‌های ساخته شده به پایه‌های درون لثه متصل می‌شوند تا جای دندان ازدست‌رفته را پر کند. ایمپلنت نقش مهمی در ایجاد لبخند زیباتر دارد به خصوص اگر دندان های جلویی را از دست داده باشید.

ارتودنسی

این روش ممکن است در بسیاری از طراحی‌های لبخند برای اصلاح نامرتبی و هم‌ترازی دندان‌ها نقش داشته باشد. اگرچه بهترین زمان برای استفاده از ارتودنسی معمولاً قبل یا در سن بلوغ است. اما دندانپزشکان زیبایی حتی در بزرگسالان در هر سنی به مزایای آن برای طراحی لبخند پی برده‌اند. نوآوری در بریس و سایر دستگاه‌های ارتودنسی باعث کاهش ناراحتی و بهبود ظاهر آن‌ها و حتی صرفه‌جویی در زمان شده است.

چه کسانی واجد شرایط درمان نیستند؟

اگر می‌خواهید جوان‌تر به نظر برسید، شما به طراحی لبخند نیاز دارید. این کار می‌تواند چهره شما را شاداب تر و جوان‌تر نشان دهد. همچنین شما وقتی می‌خواهید خنده‌ای دل‌انگیز داشته باشید و نمی‌خواهید دندان‌های خود را پنهان کنید نیاز به طراحی لبخند دارید. اگر می‌خواهید هنگام لبخند زدن احساس اعتمادبه‌نفس داشته باشید، باید به سراغ روکش‌های پرسلن بروید. اگر شما فردی هستید که به‌ ظاهر خود اهمیت می‌دهید. و تمایل دارید که روی سلامت و زیبایی دندان خود سرمایه‌گذاری کنید. طراحی با روکش گزینه‌ای مناسب برای شما است. همانطور که اشاره شد، بسیاری از تکنیک‌های زیبایی دندان  به شما کمک میکند دندان‌های یکنواخت و متناسب با چهره خود داشته باشید.

افرادی که از مشکلات مختلف دهانی مانند دندان‌های کج یا بیرون‌زده، دندان‌شکسته یا خرد شده، خونریزی لثه، لکه‌های تیره روی لثه، لکه یا تغییر رنگ دندان‌ها و غیره رنج می‌برند، معمولاً تحت درمان طراحی لبخند قرار می‌گیرند. طراحی لبخند نه‌تنها به زیبایی دندان ها کمک می کند، حتی در مواردی روش درمانی محسوب می گردد.

درمان طراحی لبخند چقدر زمان می‌برد؟

برخی از مراحل درمان را می‌توان در عرض یک هفته به پایان رساند، درحالی‌که برخی از آن‌ها ممکن است بیش از یک ماه به طول انجامد. دوره زمانی معمولاً به تعداد تغییراتی که لبخند شما نیاز دارد بستگی دارد؛ بنابراین، دندانپزشک فرد مناسبی است که به شما بگوید مدت‌زمان درمان چقدر است.

عوارض بعد از درمان طراحی لبخند

اگرچه عوارض جانبی جدی در مورد طراحی لبخند وجود ندارد. اما ممکن است گاهی افراد در حین انجام عمل سفیدکردن یا بعد از آن دچار مشکلات حساسیت جزئی یا موقتی شوند. توصیه می‌شود دندان‌های خود را حداقل ۲ بار در روز با خمیردندان فلوراید غیر ساینده مسواک بزنند. باید نخ دندان منظم استفاده شود. و از دهان‌شویه بدون الکل استفاده کنید. برای جلوگیری از ایجاد لکه روی دندان‌ها و حفره‌های خود، مصرف غذاهای پر قند را متوقف کنید. و مصرف قهوه و نوشابه را محدود کنید. زمان تخمین زده شده برای بهبودی پس از درمان طراحی لبخند دندان ۴-۲ هفته است.

نکته مهم برای کاهش عوارض احتمالی روش های طراحی لبخند، مراجعه به دندانپزشک معتبر و با تجربه است. همچنین رعایت مراقبت های بعد از انجام روش های طراحی لبخند به افزایش ماندگاری این رروش ها کمک می کند. معاینه توسط دندانپزشک، هر شش ماه یک بار را در نظر داشته باشید.

تفاوت درمان طراحی لبخند با درمان اینویزیلاین چیست؟

طراحی لبخند روشی است که زیبایی خط لبخند شما را با فرم و عملکرد مناسب همه دندان‌های شما پوشش می‌دهد. اما، درمان اینیزالاین درمانی است که برای قراردادن دندان‌های نامرتب در موقعیت مناسب آن انجام می‌شود. به‌نوعی اگر شما برای طراحی لبخند نیاز به مرتب‌سازی دندان‌هایتان داشته باشید، از روش اینویزیلاین که نوعی ارتودنسی محسوب می‌شود، استفاده می‌گردد.

دندان پزشکی, کامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست