امروزه افراد اهمیت زیادی به مبحث زیبایی می‌­دهند، به دنبال پیشرفت‌­هایی که در زمینه دندانپزشکی صورت گرفته، مبحث جدیدی به نام طراحی لبخند ، لمینت دندان و انجام کامپوزیت دندان مورد توجه روزافزون پیگیری و پیشرفت می‌­باشد.

در حالی که در سال­‌های گذشته، درصورتی که دندان­‌های جلو نیاز به ترمیم داشت، آن را با  مواد غیر همرنگ پر می­‌کردند و شخصاً براساس آنکه دندان برای شخص کارآمد باشد، کافی ­بود؛

 

طراحی لبخند

طراحی لبخند سبب زیباتر شدن لبخند می­‌شود؛ این در حالی است که درصد بیشتری از زیبایی و جذابیت هر فرد مربوط به دندان­‌های او می‌­باشد. دندانپزشک برای ایجاد طراحی لبخند، قبل از اقدام وضعیت دندان­‌های بیمار را بررسی می­‌کند و به معاینه دقیق می‌­پردازد. همچنین ساختار دندان، لثه و فک بررسی می­‌شود تا مشکلات دهان و دندان مشخص گردد و بر این اساس روش درمانی مناسب با شرایط بیمار برای او تعیین گردد.

برای طراحی لبخند دندانپزشک باید به مسائل زیادی توجه داشته باشد:

  • طراحی لبخند متناسب با فرم یا نسبت طول و عرض دندان:

در امور زیبایی باید به این نکته توجه داشت که زیبایی امری نسبی است؛ بنابراین توازن و هماهنگی چند جانبه دندان­‌ها امری ضروری می‌­باشد. همچنین شکل و اندازه دندان از این موضوع مستثنی نیست و اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین از این رو برای طراحی لبخند زیبا باید نسبت طولی به درستی رعایت شود.

  • طراحی لبخند همراه با هماهنگی خطوط لثه:

هماهنگی خطوط لثه

قرینه و هماهنگ بودن خطوط لثه از نکات مهمی است که دندانپزشک در طراحی لبخند باید مورد توجه قراردهد. در لبخندی که لثه بیش از حد معمول به چشم بیاید یا لثه دور دندان متناسب نباشد، امکان داشتن لبخند زیبا را صلب می­‌کند. این در حالی است که هنگام لبخند زدن حس خوشایندی در این باره ایجاد نمی‌شود. بنابراین توجه به این نکات بسیار ضروری است.

  • طراحی لبخند با پوسیدگی زدایی دندان:

افراد قبل از داشتن لبخندی زیبا باید به فکر برطرف کردن پوسیدگی­‌های دندان خود باشند. در غیر این صورت پوسیدگی فراگیر می‌­شود و کل دندان تخریب می­‌گردد.

  • طراحی لبخند همراه با سفید کردن:

طراحی لبخند همراه با سفید کردن

افرادی که از ارتودنسی استفاده می­‌کردند، پیش از طراحی لبخند باید به فکر سفید کردن دندان‌­های خود بعد از برداشتن براکت­‌ها باشند. زیرا پس از برداشتن براکت­‌ها جای آنها زرد رنگ  و تیره می‌­شود. بنابراین پس از برداشتن آنها قبل از کار زیبایی باید به سفید کردن آنها پرداخته شود.

  • طراحی لبخند با روکش کردن دندان:

بعضی مواقع به دلیل مصرف دارو یا  به طور ژنتیکی، دندان سیاه و کدر می‌­شود. بنابراین برای درمان دندان­‌های تیره می‌­توان از روکش سرامیکی استفاده کرد.

فهرست