طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

طول عمر کامپوزیت دندان به عوامل متعددی از قبیل میزان تعهد شما به بهداشت دهان و دندان، مهارت و تخصص دندانپزشکی که کار را انجام می دهد، کیفیت مواد کامپوزیتی مورد استفاده و در نهایت رفتار شما با روکش هایتان بستگی دارد. اگر می خواهید که برای سالهای بیشتری از لبخند هالیوودی خود لذت ببرید و دوام کامپوزیت های خود را افزایش دهید، این مقاله برای شما نوشته شده است. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. 

طول عمر کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیر چیست؟

کامپوزیت دندان، یک روش کاربردی در اصلاح طرح لبخند است. این روش برای پوشاندن ظاهر ناخوشایند دندان های نازیبا مورد استفاده قرار می گیرد. مواد کامپوزیت توسط متخصص دندانپزشک  به قسمت جلوی دندان شما اضافه می شود تا شکل و یا رنگ دندان شما را تغییر دهد. بر خلاف روکش لمینت دندان که در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شود. سپس بصورت یک روکش یکدست به دندان شما پیوند می خورد. ونیر کامپوزیت دندان به صورت لایه ای توسط دندانپزشک به دندان اضافه می شوند. هر لایه با لیزر سخت می شود و با رسیدن به شکل و رنگ نهایی، روکش های کامپوزیت توسط متخصص دندانپزشک جلا و صیقل داده می شوند تا جلوه ای طبیعی به دست آورند. میزان مهارت متخصص دندانپزشک می تواند نقش بسزایی در طول عمر کامپوزیت دندان شما داشته باشد.

روکش های کامپوزیت می توانند به نتیجه عالی برسند. آنها ارزان تر از روکش لمینت هستند و تنها در یک جلسه دندانپزشکی قابل انجام هستند. از طرفی افرادی که نسبت به دریافت کامپوزیت ونیر اقدام می کنند نگران ماندگاری و طول عمر کامپوزیت دندان هستند. در این مطلب به سوالات شما  در رابطه با طول عمر کامپوزیت دندان و اینکه چه کارهای باید انجام دهید تا دوام روکش های کامپوزیت خود را افزایش دهید ، پاسخ داده شده است.

طول عمر کامپوزیت ونیر چقدر است؟

طول عمر کامپوزیت دندان، همانطور که گفتیم به عوامل متفاوتی بستگی دارد. در شرایط عادی طول عمر کامپوزیت دندان به طور متوسط ۸ تا ۱۰ سال است. اما این مدت می تواند کاهش یا افزایش یابد.و طول عمر دقیق آن بستگی به نکاتی دارد که ذکر شد. 

چگونه طول عمر کامپوزیت دندان را افزایش دهیم؟

برای حفظ زیبایی لبخند خود کافیست درست همانند دندان های طبیعی از کامپوزیت ونیرهای خود نیز مراقبت کنید. روزانه دوبار مسواک بزنید و هر روز از نخ دندان استفاده کنید. همچنین اگر می خواهید کامپوزیت دندان شما دوام بیشتری داشته باشد، هرگز از دندان های خود به عنوان وسیله ای برای کارهایی از قبیل باز کردن گره، گاز زدن مواد غذایی سخت و از این قبیل استفاده نکنید.

اگر مشکل دندان قروچه دارید بهتر است این مورد را با متخصص دندانپزشک خود در میان بگذارید. احتمالا به شما توصیه می شود از یک محافظ دندان استفاده کنید. کیفیت مواد کامپوزیتی نیز در دوام و ماندگاری کامپوزیت دندان نقش بسیار مهمی دارند. بهتر است قبل ازشروع کار با متخصص دندانپزشک خود درباره ی انواع مختلف کامپوزیت دندان و نیز کیفیت آنها صحبت کنبد. ممکن است هزینه در انتخاب نوع کامپوزیت دندان تاثیر گذار باشد.

مهارت و تجربه دندانپزشکی که روکش کامپوزیت دندان شما را انجام می دهد نیز عامل بسیار مهمی در کیفیت کار است. و بالطبع بر روی طول عمر کامپوزیت دندان نیز تاثیرگذار است. چرا که ونیر کامپوزیت مستقیما به دست دندانپزشک روی دندان شما قرار داده می شوند. نتیجه نهایی چه از نظر زیبایی و چه از نظر کیفیت کار بستگی کامل به میزان مهارت وی دارد. بنابراین اگر تصمیم به دریافت روکش کامپوزیت دارید ابتدا باید یک متخصص ماهر برای انجام کار خود انتخاب کنید.

متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی عرشیان، خدمات خود را با بهترین کیفیت و بهترین مواد ارائه می دهند. اگر تصمیم به زیباتر شدن طرح لبخند دارید همین حالا با شماره ۷۷۴۴۶۴۶۷  تماس بگیرید  و در اولین فرصت مشاوره دریافت کنید.

پس از اتمام طول عمر کامپوزیت دندان چه اقدامی باید صورت گیرد؟

این موضوع بستگی به تصمیم شما و همچنین نحوه ی انجام کامپوزیت های پیشین شما دارد. به این صورت که، برای دریافت ونیر کامپوزیت، دندان های شما چقدر دستکاری شده اند. معمولا برای انجام کامپوزیت دندان نیازی به آماده سازی و دستکاری ساختار دندان وجود ندارد. اما در موارد معدودی ممکن است دندانپزشک شما تصمیم بگیرد میزانی از مینای دندان شما را تراش دهد. اگر کامپوزیت دندان شما بدون تراش دندان انجام شده باشد پس از اتمام طول عمر کامپوزیت دندان، این تصمیم با شماست. آیا میخواهید کامپوزیت های پیشین را کاملا از روی دندان هایتان حذف کنید؟ در صورت امکان ترمیم کنید؟ و یا آنها را با کامپوزیت ونیر جدید جایگزین کنید…

همچنین روکشهای کامپوزیت دندان برخلاف روکش لمینت دندان این امیتاز را دارند که قابل ترمیم و تعمیر هستند و شما می توانید بدون تعویض و جایگزین کردنشان، تنها با یک جلسه ترمیم ، دوباره زیبایی لبخند خود را به دست آورید.

برداشتن کامپوزیت دندان

اگر دندانهایتان برای دریافت ونیر کامپوزیت تراشیده شده باشد، ممکن است نتوانید کامپوزیت را از دندان حذف کنید. در واقع بسته به میزان آماده سازی دندان ممکن است نتوانید برای همیشه کامپوزیت را از روی دندان هایتان حذف کنید. و ناچار به تعویض آنها با کامپوزیت های جدید و یا در صورت تمایل با روشهای دیگری نظیر لمینت دندان باشید.

میزان آماده سازی دندان های شما برای دریافت کامپوزیت دندان، کاملا بستگی به شرایط و وضعیت دندان هایتان دارد. همچنین مهارت و تجربه ی ناکافی دندانپزشک نیز در این زمینه  می تواند مشکل آفرین باشد. به همین دلیل است که انتخاب یک متخصص دندانپزشکی زیبایی بسیار حائز اهمیت است.

بهترین کار این است پیش از دریافت روکش کامپوزیت دندان با یک متخصص دندانپزشک صحبت کنید. از او بخواهید همه ی جوانب کار را برای شما تشریح کند. ممکن است متخصص دندانپزشک بسته به شرایط دهان و دندان شما، روشهای جایگزینی مانند لمینیت سرامیکی را برای شما پیشنهاد دهد. و حتی در موارد شدیدتر ممکن است مشکل دندان شما با روشهای دندانپزشکی زیبایی از قبیل کامپوزیت ونیر و لمینیت قابل رفع نباشد. و نیاز به روشهایی همانند ارتودنسی یا ایمپلنت دندان داشته باشید.

از کجا بدانیم طول عمر کامپوزیت دندان تمام شده ست؟

تغییر رنگ شدید، ایجاد ترک، لب پر شدن و شکستگی نشان دهنده پایان عمر کامپوزیت است. این ویژگی ها نشان میدهد، زمان آن رسیده که روکش کامپوزیت دندان خود را ترمیم، جایگزین و یا تعویض کنید. می توانید با مراجعه منظم به دندانپزشک از سالم بودن کامپوزیت ونیرهای خود مطمئن باشید. همچنین در صورت نیاز در همان مراحل اولیه نسبت به ترمیم آنها اقدام کنید. این روش باعث میشود از مشکلات و هزینه های بعدی پیشگیری کنید.

پیشنهاد می کنیم برای بدست آوردن اطلاعات کاملتری از کامپوزیت دندان این مقاله را (کامپوزیت دندان راز نهفته زیبایی شما) نیز مطالعه کنید.
کلینیک دندانپزشکی عرشیان همه روزه به صورت رایگان به شما مشاوره می دهد. همچنین زیبایی دندان شما را با قیمت مناسب و به صورت تضمین کیفیت برای شما انجام می دهیم.

 

 

کلینیک دندانپزشکی

 

دندان پزشکی, کامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست