مراقبت از کامپوزیت دندان

همه ی افراد می خواهند لبخند زیبایی داشته باشند، گاهی تمیز کردن یا سفید شدن دندان هایتان برای زیبایی لبخند کافی نیست! هر زمان احساس کردید که لبخندتان به دلایلی مانند تغییر رنگ دندان ها، شکستگی و یا کوتاهی، کجی و ناهمواری دندان ها و یا هر مشکل دیگر مربوط به زیبایی دندان باب دل شما نیست، می توانید به روکشهای لمینت دندان و همچنین کامپوزیت دندان فکر کنید. کامپوزیت و لمینت دندان می توانند لبخند طبیعی و زیبا به شما ببخشند.

همه ی افرادی که روکش کامپوزیت دندان و یا لمینیت دندان دریافت کرده اند می خواهند که زیبایی لبخند خود را برای مدت طولانی تری داشته باشند. آنها همیشه به دنبال روش هایی برای مراقبت از کامپوزیت دندان و لمینت دندان خود هستند تا بتوانند طول عمر روکشهای کامپوزیت و لمینت خود را تضمین کنند. و حتی ممکن است در این راه افراط به خرج داده و بیشتر سبب آسیب رساندن به دندان و روکشهایشان شوند. بنابراین بهتر است در مورد روشهای صحیح مراقبت از کامپوزیت دندان و لامینت اطلاع داشته باشید.

مراقبت از کامپوزیت دندان

روشهای مراقبت از کامپوزیت دندان و لمینت دندان

در این مطلب متخصصان کلینیک دندانپزشکی عرشیان روشهای مراقبت از کامپوزیت دندان و همچنین لمینت دندان را ذکر کرده اند تا برای سالهای طولانی از لبخند زیبای خود لذت ببرید. قبل از مطالعه موارد زیر به شما پیشنهاد می دهیم که برای بالا بردن دانش خود در زمینه زیبایی دندان، مقاله (تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان) را حتما مطالعه کنید.

بهداشت دهان و دندان

اول از همه باید بهداشت دندان های خود را رعایت کنید. با رعایت بهداشت دندان بیش از نیمی از مسیر مراقبت از کامپوزیت دندان و لمینت را طی کرده اید. کامپوزیت و لمینت دندان همان مراقبت های دندان طبیعی را نیاز دارند. برای افزایش طول عمر کامپوزیت دندان و لمینیت کافیست هر روز بطور صحیح مسواک بزنید و همچنین استفاده ازنخ دندان را فراموش نکنید.

در هنگام مسواک زدن باید دقت کنید که مسواک را بصورت محکم و سخت روی دندان های خود نکشید. این مساله به مرور زمان می تواند سبب رکود لثه شود. رکود لثه زمانی اتفاق می افتد که لثه های شما شروع به پسروی می کنند. رکود لثه باعث فاصله افتادن بین لثه و روکشهای کامپوزیت یا لمینت دندان شما می شود و علاوه بر ظاهر ناخوشایند سبب جمع شدن باکتری ها در این ناحیه و در نهایت عفونت لثه می شود. در مواقعی ممکن است مجبور شوید روکشهای خود را جایگزین کنید.

باید این نکته را در نظر بگیرید که وجود روکش های کامپوزیت و لمینت روی دندان های شما به این معنی نیست که آنها می توانند جلوی پوسیدگی دندان را بگیرند. شما پس از دریافت کامپوزیت دندان و لمینت باید سلامت دندان خود را در سطح بالا حفظ کنید تا از بروز مشکلاتی مانند پوسیدگی دندان ، بیماری لثه و … جلوگیری کنید.

اگر می خواهید مطمئن شوید که آیا نحوه ی مسواک زدن شما تهاجمی است یا نه، می توانید به طول عمر مسواک خود دقت کنید. اگر مسواک شما پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از استفاده وارفته و نیاز به تعویض داشته باشد، به این معنی است که باید نرمتر مسواک بزنید. برای اینکار از نوک انگشتان خود برای فشار دادن مسواک روی دندان ها استفاده کنید همچنین هنگام خرید مسواک یک مسواک نرم انتخاب کنید.

مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کنید

مراجعه مرتب به دندانپزشک از دوجنبه بسیار حائز اهمیت است: اول اینکه دندانپزشک شما می تواند پلاک های ساخته شده روی قسمتهایی از دندان را که با مسواک زدن تمیز نشده اند، پاکسازی کند. دوم اینکه مراجعه ی منظم به دندانپزشک می تواند روکش های کامپوزیت و لمینت دندان را پیش از آنکه آسیب جدی به آنها برسد نجات دهد.

نه تنها روکشهای دندان، بلکه سایر بیماری های دهان و دندان، شامل پوسیدگی و انواع بیماری های لثه و غیره نیز به موقع تشخیص داده می شوند و پیش از آنکه به مراحل خطرناک برسند، توسط دندانپزشک درمان می شوند.

نیازی نیست که برای مراقبت از کامپوزیت دندان و لمینت خود هر ماه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید. کافیست در سال دوبار به دیدن دندانپزشک خود بروید و از سلامت دندان و روکشهای خود مطمئن باشید.

بهداشت دهان و دندان

رعایت رژیم غذایی

برخی از مواد غذایی آنقدر سخت هستند که می توانند دندان طبیعی را دچار شکستگی کنند. این مواد غذایی همچنین می توانند برای روکشهای کامپوزیت و لمینت دندان شما نیز خطرآفرین باشند. برای مراقبت از کامپوزیت دندان و لمینت خود بهتر است این مواد غذایی را ابتدا خرد کرده و سپس مصرف کنید و هرگز آنها را گاز نزنید. برخی افراد عادت دارند که اشیایی مانند مداد و … را گاز می زنند یا از دندان های خود برای باز کردن گره و امثال آن استفاده می کنند، رفتارهای این چنینی می توانند به روکشهای کامپوزیت و لمینیت دندان شما آسیب بزنند و ممکن است پس از مدت کوتاهی نیاز به جایگزینی آنها داشته باشید. پس از ایجاد آسیب، روکشهای کامپوزیت را می توان ترمیم نمود اما در مورد روکشهای لمینت دندان راهی بجز جایگزینی آن وجود ندارد.

ما در سایت کلینیک عرشیان قبلا در مقاله ای ( مراحل انجام کامپوزیت دندان ) را برای شما عزیزان توضیح دادیم، که می تونید به صورت کامل توضیحات مورد نیاز در این خصوص را مطالعه کنید.

دندان هایتان را بهم فشار ندهید

فشردن دندان ها بهم می توانند سبب لب پر شدن و یا شکستگی و سایر مشکلات روکشهای کامپوزیت و لمینت شوند. اگر مشکل بهم فشردن دندان های شما بیش ازحد می باشد، بهتر است از دریافت روکش لمینت دندان منصرف شوید. در موارد خفیف تر ممکن است با استفاده از محافظ دندان در موقع خواب و یا ورزش کردن مانع از آسیب دیدگی کامپوزیت و لمینت خود شوید.

دوری از مصرف غذاهای رنگی

همان مواد غذایی که سبب تغییر رنگ دندان های طبیعی می شوند، می توانند با سرعت بیشتری رنگ روکشهای کامپوزیت و لمینت دندان شما را نیز تیره کنند. پس بهتر است برای مراقبت از کامپوزیت دندان و نیز روکش لمینت، مصرف این نوع مواد غذایی را کم کرده و همچنین پس از استفاده از آنها بلافاصله مسواک بزنید.  

سیگار نکشید

همانگونه که نیکوتین موجود در سیگار باعث آسیب دیدن دندان های طبیعی می شوند به همان اندازه نیز به درمان های دندانپزشکی از قبیل لمینت، کامپوزیت، ایمپلنت دندان و …. آسیب می زنند.

نه تنها سیگار بلکه برای افزایش طول عمر کامپوزیت دندان و لمینت دندان، مصرف الکل نیز باید قطع شود. در هنگام خرید خمیر دندان و دهانشویه دقت کنید که مواد ترکیبی آنها فاقد الکل باشند.

تاثیر منفی سیگار بر دندان ها

در صورت بروز مشکل در روکشهای کامپوزیت دندان و لمینت دندان خود، سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید تا از بروز مشکلات شدیدتر پیشگیری شود. دندانپزشکی عرشیان همه روزه به صورت رایگان به شما عزیزان مشاوره ارائه می دهد. همچنین در تمامی زمینه های زیبایی دندان از جمله، بلیچینگ، کامپوزیت ونیر، لمینیت و … برای داشتن طرح لبخند زیبا در خدمت شما عزیزان می باشیم

کلینیک دندانپزشکی
تماس با کلینیک دندانپزشکی عرشیان

منبع

فهرست