کامپوزیت ونیر روشی است برای سفید کردن دندان ها. دندانپزشکی امروزه شرایطی را فراهم آورده است که میتوان با استفاده از آنها دندانهایی سفید و جذاب داشت. اگر شما به دنبال اطلاعات در این مورد هستید و یا در انتخاب روکش ها سردرگم شده اید و یا حتی به دنبال هزینه کامپوزیت ونیر هستید، در این مقاله، کلینیک عرشیان تمامی جزییات مربوط را برای شما خواهد گفت.

ونیر کامپوزیت

کامپوزیت ونیر چیست؟

همانطور که گفتیم، کامپوزیت روشی است برای زیباتر شدن دندان و رفع نقض های احتمالی دندان های شما. در واقع برای داشتن لبخندی زیبا میتوان از روکش  کامپوزیت استفاده کرد. ونیر به معنی روکش کردن است و در دندانپزشکی با اسامی مختلفی از جمله: ونیر کامپوزیت، ونیر یک‌جلسه‌ای، کامپونیر و یا باندینگ کامپوزیت شناخته می شود. در روش کامپوزیت، با استفاده از ماده ای بنام رزین سفید، روکشی متناسب با ساختار دندان طراحی می شود و این روکش با چسبی محکم به دندان چسبانده می شود. از مزیت های اصلی این روکش نسبت به لمینت سرامیکی، این است که هزینه کامپوزیت ونیر مناسب تر است.

البته این بدین معنی نیست که ونیر، روش مناسبی برای داشتن لبخندی زیبا نیست! کامپوزیت مزایای بسیاری دارد که انتخاب پزشک مناسب می تواند در به دست آوردن این مزایا بسیار تاثیرگذار باشد.  اما در پاسخ به این سوال که کامپوزیت ونیر چیست، می توان گفت ونیر، روکش، پوسته یا لایه‌ای نازک است. این روکش هماهنگ با سایر دندان ها، به شکل پوششی بر روی دندان هایتان قرار می گیرد. ونیر کامپوزیت معمولا از پرسلن یا رزین کامپوزیت ساخته می شود و به طور دائمی به دندانها متصل می شود. این ماده میتواند در جهت پوشاندن فاصله دندان ها، بدشکل بودن، تفاوت رنگ بین دندان ها و یا حتی اصلاح کجی دندان استفاده شود.

کاربرد ونیر کامپوزیت

یکی از پرمصرف‌ترین کارکردهای این نوع روکش، پر کردن دندان است. زمانی که نیاز به پر کردن دندان است و تشخیص پزشک این است که میتوان از ونیر استفاده کرد، ماده خمیری شکل ونیر را بر روی بخش های لازم جهت پر کردن دندان، قرار می دهند. اگرچه این ماده در دندانپزشکی زیبایی نیز استفاده می شود. به طور کلی در دندانپزشکی سه نوع ونیر داریم:

 • ونیر کامپوزیت مستقیم (Direct)

در این روش، مواد کامپوزیت در مطب و توسط متخصص مستقیما روی دندان قرار می گیرد.  از این روش زمانی استفاده می شود که بخواهیم تعداد محدودی از دندان ها را اصلاح کنیم. تبحر پزشک متخصص در کاربردی بودن این روش، بسیار مهم است. معمولا استفاده از کامپوزیت ونیر به صورت مستقیم زمانبر است و در مطب انجام می شود.

 • ونیر کامپوزیت غیرمستقیم(Indirect)

تفاوت اصلی میان روکش‌های کامپوزیت مستقیم و غیرمستقیم ماده‌ی واقعی مورد استفاده نیست بلکه روند استفاده از آنهاست. آماده سازی دندان های شما برای قرار دادن ونیر کامپوزیت غیرمستقیم مانند روند روکش‌ ونیرکامپوزیت مستقیم است. تنها تفاوت در این است که روکش‌ها به صورت “غیرمستقیم” در خارج از دهان یعنی توسط سازنده در مطب یا لابراتور ساخته می‌شوند. در این روش تا زمان ساخت روکش‌ اصلی، پزشک از روکشی موقتی برای دندان هایتان استفاده خواهد کرد و تا اماده کردن کامپوزیت ونیر در جلسه‌ی بعدی، این روکش‌ موقت با یک لایه چسب روی دندان های شما قرار می‌گیرد.

روکش‌های کامپوزیت غیرمستقیم به دلیل زیبایی بیشتر، استحکام بالاتر و حفظ بافت دندان‌ها روش بهتری محسوب می شود. ونیر کامپوزیت غیرمستقیم، بیشتر از روش مستقیم آن در برابر سایش و شکستگی مقاومت می‌کند و انتخاب بسیاری از پزشکان و بیماران است. هزینه کامپوزیت ونیر نسبت به روش اول بیشتر است، اما طول عمر بیشتری دارد.

مزایای کامپوزیت ونیر

 • خرابی دندان ها را پوشش می دهد.
 • تغییر رنگ دندان ها و داشتن لبخندی زیبا
 • مدت زمان کمتر جاگذاری نسبت به لمینت سرامیکی
 • در استفاده از ونیر، نیازی به تراش مقدار زیادی از دندان نیست و سایش سطح اندکی از مینای دندان کافی است. در واقع در این روش، دندان ها سالم تر باقی می مانند.
 • شکل و فرم طبیعی دندان
 • قابلیت اصلاح و ترمیم دندان

معایب کامپوزیت ونیر

همانطور که گفته شد، کامپوزیت ونیر از جمله روش‌هایی است که برای زیباسازی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش از زیباسازی دندان‌ها، معایبی نیز دارد که پیش از انتخاب باید بدانید. یکی از عیوب این نوع از کامپوزیت، استحکام پایین روکش‌ ونیر در مقابل لمینت سرامیکی است. در واقع برخلاف لمینت سرامیکی، کامپوزیت ونیر می‌تواند تراشیده شود و یا دچار شکستگی و ترک خوردگی شود. علاوه بر آن کامپوزیت ونیر بعد از گذشت مدتی از طول عمر آن، تغییر رنگ می دهد و ممکن است درخشش اولیه خود را ز دست بدهد. البته با رعایت نکات بهداشتی مانند مسواک زدن مرتب دندان‌ها و استفاده از نخ دندان و شوینده، می‌توان از این مورد جلوگیری کرد و روش هایی نیز برای بازگشت درخشش اولیه کامپوزیت ونیر وجود دارد.

طول عمر ونیر کامپوزیت

موضوع مهم دیگری که درباره‌ی این نوع از کامپوزیت دندان‌ وجود دارد، طول عمر این شیوه از کامپوزیت است. بطور کلی کامپوزیت دندان‌ بین ۵ الی ۱۰ سال عمر خواهد کرد که وابسته به مراقبت افراد و رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی، طول عمر کامپوزیت بیشتر خواهد شد. نکته‌ مثبتی که درباره‌ کامپوزیت ونیر دندان‌ وجود دارد این است که در صورت شکستگی و یا آسیب دیدگی، به راحتی می‌توان روکش کامپوزیت را ترمیم کرده و ترک‌های روی آن را از بین برد. در واقع این یک مزیت نسبت به لمینت دندان‌هاست؛ چرا که در صورت آسیب دیدگی روکش لمینت، باید این روکش را بطور کلی تعویض کرد.

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر دندان‌، با توجه به عوامل مختلفی تعیین می شود و متغیر است. از جمله عوامل موثر در این شیوه از کامپوزیت، می‌توان به دستمزد دندانپزشک برای انجام کامپوزیت و تعداد دندان‌هایی که قصد کامپوزیت آنها را دارید، اشاره کرد. باید بدانید در تعیین هزینه کامپوزیت ونیر، منطقه‌ای که مطب دندانپزشکی در آنجا قرار دارد و به بیان دیگر منطقه‌ی جغرافیایی مطب دندانپزشکی نیز، تاثیر بسزایی در تعیین هزینه‌ کامپوزیت ونیر خواهد گذاشت. هزینه‌های جانبی مثل کوچک کردن لثه، رفع پوسیدگی دندان‌ها و… نیز در تعیین هزینه‌ی کامپوزیت تاثیر می‌گذارد؛ هزینه‌ کامپوزیت هر دندان از ۴۵۰ هزار تومان شروع شده و بالاتر می‌رود. کامپوزیت دندان در کلینیک دندانپزشکی عرشیان به صورت اقساطی قابل پرداخت است. برای کسب اطلاعات درباره شرایط اقساطی با شماره های زیر در تماس باشید: ۰۲۱۷۷۴۴۶۴۶۷- ۰۹۱۲۷۹۱۵۴۹۰

عوارض کامپوزیت ونیر

موضوع مهم دیگری که درباره‌ کامپوزیت دندان از نوع ونیر باید در نظر داشت، عوارض حاصل از این نوع کامپوزیت است. از جمله‌ این عوارض، می‌توان به ایجاد حساسیت‌های مختلف در ناحیه‌ی لثه و دهان و دندان اشاره کرد که در بسیاری از موارد با رعایت نکات بهداشتی بعد از انجام کامپوزیت، می‌توان از بروز این واقعه جلوگیری کرد. انجام مراقبت‌های لازم بعد از کامپوزیت نوع ونیر باعث می‌شود که از پوسیدگی دندان‌ها و همچنین از عفونت‌های لثه‌ای تا حد چشم‌گیری جلوگیری شود.

کامپوزیت ونیر بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

ونیر و لمینت هر دو در جهت برطرف کردن زردی و بدفرمی دندان‌ها به کار می‌رود و معمولا به کسانی که می‌خواهند لبخند زیبا داشته باشند توصیه می‌شود. برای داشتن لبخند زیبا حداقل هشت دندان در فک بالا و هشت دندان فک پایین روکش می شود. اما انتخاب نوع روکش بسته به نظر پزشک و شرایط بیمار دارد. لمینت سرامیکی به طور کلی انتخاب بهتری است. اما محدودیت های بیمار در انتخاب نهایی بین این دو مورد تاثیرگذار است. در این بخش یک بار دیگر، لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر را با یکدیگر مقایسه می کنیم تا بتوانید در یک نگاه برتری های این دو روش نسبت به یکدیگر را مشاهده کنید:

 • زمان مورد نیاز برای ساخت لمینت سرامیکی حدود ۳ هفته است اما نیر سریع تر انجام می شود.
 • لمینت سرامیکی نیاز به قالب‌گیری دارد اما کامپوزیت نیازی به قالب گیری ندارد.
 • لمینت سرامیکی احتیاج به پولیش ندارد اما برعکس کامپوزیت نیاز به پولیش دارد.
 • لمینت سرامیکی (در صورت لب‌پری) ترمیم و تعویض ندارد اما کامپوزیت را میتوان ترمیم کرد.
ونیر کامپوزیت

مراحل کامپوزیت ونیر

دندانپزشک با تمیز کردن کامل دندان‌‌ها و پاک کردن هرگونه جرم یا پلاک ارتودنسی در سطح دندان‌ها، برای این روند شما را آماده می‌کند. دندان‌ باید بطور کامل خشک باشند به‌گونه‌ای که هیچ رطوبت و بزاقی روی دندان هایتان وجود نداشته باشد.

در مرحله بعدی دندانپزشک لایه نازکی از مینای دندانتان را می تراشد و بعد سطح جلوی دندان‌ها را با مواد اسیدی پرمنفذ می‌شود. در این مرحله سطحی ایجاد می‌شود که میتوان مواد را به دندان چسباند. در بعضی موارد، در صورتی که تغییرات در شکل یا رنگ دندان جزیی باشد، نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست. مرحله بعدی انجام ونیر دندان تان، بسته به اینکه ونیر مستقیم یا غیرمستقیم انتخاب کنید، روند متفاوت خواهد بود.

قبل از استفاده از ونیر مستقیم، دندانپزشک از طریق چسب مخصوصی (باندینگ) مواد را آرام بر روی دندان می‌گذارد. سپس، مواد اضافه شده را صیقل می دهد تا روکش نهایی ایجاد شود. زیبایی دندان های شما بسیار وابسته به این مرحله است. چرا که تبحر و ظرافت کار پزشک در چگونگی استفاده از مواد کامپوزیت، میتواند تعیین کننده زیبایی لبخند شما باشد.

کامپوزیت ونیر برای چه کسانی لازم است؟

طبیعتا افرادی که تصمیم دارند از کامپوزیت استفاده کنند، می‌خواهند سفیدی و زیبایی لبخندشان طبیعی به‌ نظر برسد. از این‌ رو قبل از هر کاری باید با دندانپزشک متخصص مشورت کنند. اگر قصد ونیر کامپوزیت دارید، متخصصین کلینیک دندانپزشکی عرشیان، به صورت آنلاین و رایگان مشاوره می دهند. کافی است از طریق واتس آپ با شماره زیر در تماس باشید:

۰۹۱۲۷۹۱۵۴۹۰

کامپوزیت به چه کسانی توصیه نمی‌شود؟

 • کسانی که دندان‌های ناسالم دارند. لازم به ذکر است که اگر دندان هایتان دچار پوسیدگی باشد، پیش از کامپوزیت باید درمان شود.
 • کسانی که دندان‌های ضعیفی دارند. اگر ریشه دندان هایتان مقاومت خوبی ندارد و یا بافت زیادی از لثه را از دست داده اید، بهتر است پیش از انجام کامپوزیت با پزشک متخصص مشورت کنید.
 • کسانی که عادات بد مانند قروچه یا فشار دادن دندان هایشان را دارند.
 • کسانی که بهم‌ریختگی دندانی بسیار زیاد دارند و امکان اصلاح فرم دندان ها به روش کامپوزیت وجود ندارد.

مراقبت از کامپوزیت دندان

 • برای نگهداری و مراقبت از کامپوزیت ونیر، برای دوام و پایداری بیشتر، توصیه می‌شود از مصرف غذاهای سخت و خشک تا حد امکان جلوگیری کنند. برای مثال باید عادت تخمه شکستن و یا ناخن جویدن را ترک کنید و همیشه مراقب هسته میوه‌ها باشید که روی دندان فشار زیادی وارد نشود. گرچه اگر ونیر کامپوزیت دچار شکستگی و یا آسیب شود به راحتی قابل ترمیم و بازیابی است، اما بهتر است که به مرحله شکستگی نرسد و از دندان های خود مراقبت کنید.
 • ممکن است مدتی از کامپوزیت ونیر، غذاهای گرم، سرد و حتی نوسانات دمایی شدید، باعث ایجاد حساسیت در شما شود. این مرحله گذراست و با گذشت زمان از بین خواهد رفت. پیشنهاد می کنیم که از خوردن غذاهای خیلی گرم و یا سرد خودداری کنید. تا وضعیت دندان هایتان به حالت طبیعی برگردد.
 • اگر پس از کامپوزیت در مصرف نوشیدنی‌های رنگ‌دار، چای، قهوه و یا دخانیات مانند سیگار و قلیان و… افراط کنید، ممکن است بخشی‌هایی از لبه دندانتان تغییر رنگ بدهد. پیشنهاد می شود که بعد از کامپوزیت از خوردن چای پررنگ و قهوه خودداری کنید. این کار باعث میشود تا زیبایی دندان هایتان حفظ شود.
 • بهتر است دندان هایتان را بهم فشار ندهید. اگر عادت دندان قروچه دارید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
ونیر کامپوزیت
دندان پزشکی, کامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست