اگر با سرچ کردن کاربرد ونیر کامپوزیت، یا کاربرد کامپوزیت دندان به این مطلب رسیدید؛ یعنی شما از مرحله سرچ درباره ترمیم دندان های شکسته یا نامرتب و غیره بالاتر آمده اید. شما قطعا با سرچ این کلید واژه ها به درمان های متعددی رسیدید از جمله کامپوزیت دندان. اما اگر هنوز در مرحله اولیه ترمیم دندان هستید، باز هم راه درستی آمده اید. چون قرار است، یکی از روش های درمان دندان‌های نامرتب، شکسته یا لب پر و دندان‌هایی که  رنگ بدی دارند، را معرفی کنیم.

یکی از روش‌های درمان این نوع دندان‌‌ها یا اصطلاحا ترمیم طرح لبخند، کامپوزیت است. به صورت کلی کامپوزیت ونیر هم می گوییم. پس اگر در سایت های مختلف با این دو مواجه شدید بدانید یکی هستند. چون ما یک نوع کامپوزیت بیشتر نداریم و آن کامپوزیت ونیر است. حال اینکه کامپوزیت دقیقا چیست و چه جنسی دارد را قبلا در مقاله کامپوزیت دندان توضیح داده ایم و در اینجا تنها اشاره ای کوتاه می کنیم.در این مقاله درباره کاربرد کامپوزیت ونیر صحبت میکنیم.

کاربرد ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت چیست؟

ونیر کامپوزیت یا کامپوزیت دندان یک ماده‌ی خمیری است که به واسطه‌ی تابش نور در یک طول موج خاص، سفت و سخت می شود. پس از سفت شدن کامپوزیت، می‌توان ظاهر آن را با صیقل دادن، زیباتر و خوش‌فرم‌تر کرد. دندانپزشکان لایه‌ی نازکی از این ماده را روی دندان‌ها برای پوشاندن عیوب ظاهری و مشکلات جزئی دندان استفاده می‌کنند. ماده اصلی ساخت کامپوزیت، رزین است. به همین منظور گاهی به آن رزین کامپوزیت نیز می گویند.

کاربرد ونیر کامپوزیت

 • کاربرد ونیر کامپوزیت در برطرف کردن تغییر رنگ دندان، لکه رنگ‌های کوچک روی دندان و غیره است.
 • جهت پوشش دندان های شکسته یا لب‌پر شده استفاده می شود.
 • در صورتی که دندان ها کج باشد، از طرفی این کجی آنقدر جدی و شدید نیست که به ارتودنسی نیاز باشد، با ونیر کامپوزیت قابل درمان است.
 • برطرف کردن لکه‌های روی دندان
 • همرنگ شدن دندا‌ن‌ها
 • درمان مشکلات ظاهری دندان مانند لب پر شدن
 • کوتاه یا بلند بودن دندان‌ها و درمان آن
 • درمان ظاهری دندان‌هایی که ترک خورده و شکسته‌اند
 • برطرف ساختن فاصله‌ی بین دندان‌ها
 • برطرف ساختن رنگ دائمی دندان‌ها
 • همچنین برای پر کردن دندان نیز از آن استفاده می شود.

نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که اگر نامرتبی و فاصله بین دندان ها شدید باشد باید ارتودنسی انجام گیرد. کامپوزیت نمی تواند این مشکلات را به طور داپمی برطرف کند. اما اگر این مورد شدید نباشد، به کمک ونیر کامپوزیت به راحتی قابل درمان است.

 انواع ونیر کامپوزیت‌

 •  ونیر کامپوزیت مستقیم

اگر از آن دسته افراد بی حوصله هستید یا احیانا وقت زیادی ندارید که چند روز صبر کنید و نیاز فوری دارید؛ دندانپزشک می‌تواند در یک روز با روش مستقیم کامپوزیت بگذارد. به این صورت که ماده خمیری شکل را روی دندان،هایی که برای کامپوزیت انتخاب شده اند قرار می دهد. سپس با نور یا همان اشعه یو وی آنها را سفت می کند. پس از سفت و محکم شدن کامپوزیت، شروع به صیقل دادن آن می کند تا به شکل و فرم دلخواه و زیبا برسد.

با وجود اینکه استفاده از روش‌های مستقیم زمان خیلی کمتری را از شما می‌گیرد، اما معایب خودش را هم دارد. این نوع ونیر کامپوزیت‌ها طول عمر نسبتاً کمتری در مقابل ساییده شدن و تغییر رنگ نسبت به ونیرهای غیرمستقیم دارند. مهم‌ترین ویژگی و خوبی استفاده از ونیر کامپوزیت‌های مستقیم عدم نیاز به تراشیدن مینای دندان و هزینه‌ی کم آن است. البته اگر جز دسته بی حوصله ها هستید به شما توصیه نمی کنیم از روش مستقیم استفاده کنید. اما اگر وقت ندارید و باید فوری انجام شود، چاره‌ای جز استفاده از این روش ندارید.

 •  ونیر کامپوزیت‌ غیر مستقیم

در روش غیر مستقیم ونیر کامپوزیت، دندانپزشک متخصص پس از تراشیدن مینای دندان، قالبی را از دندان تهیه نموده و به لابراتوار می‌دهد. بعد از چند روز قالب دندان آماده شده و به شما اطلاع داده می‌شود که به پزشک مراجعه کنید. پزشک متخصص با استفاده از چسب‌های مخصوص این ونیرها کامپوزیت‌ها را به دندان‌های شما می‌چسباند.

شاید تنها عیب ونیر کامپوزیت غیر مستقیم تراشیدن مینای دندان باشد، اما این روش دوام و طول عمر نسبتاً بیشتری نسبت به روش مستقیم دارد و در مقابل سایش نیز از مقاومت خوبی برخوردار است.

در نظر داشته باشید با توجه به کاربرد ونیر کامپوزیت که مدنظر پزشک است ممکن است روش های مختلفی اتخاذ گردد. بهتر است انتخاب را به عهده پزشک خود بگذارید.

مزایا، معایب و کاربرد ونیر کامپوزیت

سعی می‌کنیم کوتاه این موارد را نام ببریم. در نظر داشته باشید تمامی این اطلاعات تکمیل کننده اطلاعات قبلی شما و علم شما بر شرایط دندانی شماست. قطعا دندانپزشک متخصص بهترین مشاور شما برای انتخاب بهترین روش است. اما وقتی اطلاعات شما از انواع، مزایا و معایب درمان ها کامل باشد، انتخاب شما می‌تواند صحیح باشد.

مهمترین مزیت ونیر کامپوزیت این است که با هزینه کمتر و در زمان کمتری انجام می‌گیرد. شاید طول عمر آن نسبت به برخی درمان ‌ها کمتر باشد. اما اگر پزشک متخصص درست این روش را به کار ببرد، شما نیز بهداشت را بخوبی رعایت کنید، در همان مدت نیز به خوبی می توانید از آن استفاده کنید.

البته این روش نیز معایب خودش را دارد که عدم مقاومت بالا و سایش زود هنگام آن اشاره کرد. این اصلی ترین دلیلی است که گفتیم طول عمر ونیر کامپوزیت کوتاه است. اگرچه این موضوع باعث کاهش کاربرد ونیر کامپوزیت نخواهد شد. گاهی ممکن است که مواد خوراکی رنگی باعث تغییر رنگ در کامپوزیت شود. در چنین شرایطی نگران نباشید. این مورد قابل اصلاح است. پس به طور کلی از مزایای و کاربرد ونیر کامپوزیت می توان موارد زیر را بیان کرد:

 • نصب کامپوزیت به دندان‌های کناری آسیبی وارد نمی‌کند.
 • اگر تحت فشار بالا (یعنی وقتی با آنها گردو و پسته می شکنید) دچا پریدگی و شکستگی شد، به راحتی قابل ترمیم است.
 • تحمل فشار آنها به صورت کلی از لمینیت‌های چینی بیشتر است.
 • اگر متخصص ونیر کامپوزیت را به خوبی انجام دهد، تشخیص آن از دندان طبیعی سخت است.
 • مدت زمان کمتری نسبت به سایر درمان‌ها به خود اختصاص می‌دهد.

طول عمر ونیر کامپوزیت

اگر از بهترین مواد ونیر استفاده شود، این روکش‌ها تا ۷ سال دوام دارند. البته امروزه مواد جدیدتری جهت کامپوزیت دندان ارایه شده است که در ادامه آنها را نیز معرفی خواهیم کرد.

ونیر کامپوزیت آی پی اس

نسل جدید ونیر کامپوزیت‌، ونیر کامپوزیت‌ آی پی اس هستند که در آن ذرات سرامیک به کامپوزیت اضافه‌ شده‌ است. اضافه کردن ذرات سرامیکی باعث شده ونیر کامپوزیت از استحکام بیشتری برخوردار شود. همچنین در مقابل تغییر رنگ نسبت به ونیر کامپوزیت‌های معمولی، مقاومت بیشتری دارند. از طرف دیگر این ذرات سرامیکی به ونیر کامپوزیت جلوه بیشتری از نظر براقی و درخشندگی می دهد. این باعث شده‌ است آن حالت کدر ونیر کامپوزیت‌های معمولی کاهش یابد. طول عمر ونیر کامپوزیت معمولی ۳ تا ۵ سال و طول عمر ونیر کامپوزیت آی پی اس حدود ۷ سال است. در این روش نیازی به تراشیدن دندان نیست.

کاربرد ونیر کامپوزیت
دندان پزشکی, کامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست