کامپوزیت دندان در تخصصی ترین دندانپزشکی شرق تهران

دندان ها و لبخند هر فرد فاکتورهای مهمی در تعیین جذابیت چهره او محسوب می شوند و نقش کلیدی در تعاملات اجتماعی انسان دارند. یک لبخند کامل با دندان های بی عیب و نقص باعث می شود بهترین شکل خود را به نمایش بگذارید و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید. بنابراین منطقی است که از دهان و دندان خود بهترین مراقبت ممکن را انجام دهید.

بسیاری از انسان ها در مورد حفظ سلامت خود درکی ساده و کلی دارند. همه ما می دانیم که باید به طور منظم ورزش کنیم، رژیم غذایی متعادلی داشته باشیم و به سلامت روان خود بیندیشیم. اما آیا تا به حال به دندان ها به عنوان یک دارایی ارزشمند و زیبا فکر کرده اید؟

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی عرشیان یکی از بهترین و تخصصی ترین مراکز دندانپزشکی در شرق تهران است و با برخورداری از دندانپزشکان مجرب و دستگاه های به روز، باکیفیت ترین خدمات را با بهترین قیمت ممکن به شما ارائه می دهد.

یکی از خدمات قابل ارائه در کلینیک دندانپزشکی عرشیان کامپوزیت دندان است. اگر شما قصد انجام کامپوزیت دندان در شرق تهران را دارید، می توانید با خاطری آسوده به مرکز کامپوزیت دندان در شرق تهران مراجعه نمایید. کامپوزیت دندان زیرمجموعه ای از لمینت دندان است و باعث ترمیم و سفید شدن دندان ها می شود. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع کامپوزیت دندان، مراحل و کاربردها، مزایا و معایب آن و مراقبت های لازم برای افزایش طول عمر آن آشنا کنیم.

کامپوزیت دندان در شرق تهران

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان جایگزینی برای پر کردن دندان با فلزات است. رزین های کامپوزیتی مخلوطی از پلاستیک پر شده با دی اکسید سیلیکون و رنگ دندان هستند که می توانند دندان ها را به حالت طبیعی و سالم برگردانند. هدف نهایی این روش جایگزینی ویژگی های بیولوژیکی، عملکردی و زیبایی ساختار دندان سالم است.

کامپوزیت دندان به دو صورت مستقیم و غیرمستقیم قابل استفاده است. کامپوزیت های مستقیم دندان توسط دندانپزشک در یک محیط بالینی استفاده می شوند. پلیمریزاسیون معمولاً با یک نور دستی انجام می شود و طول موج های خاصی را برای شروع فرایند پلیمریزاسیون ساطع می کند.

از کامپوزیت دندان در شرق تهران به طور مستقیم می توان برای پر کردن حفره ها یا شکاف های کوچک بین دندان ها، تغییر شکل جزئی دندان ها، بلندتر نشان دادن دندان ها یا تغییر شکل و رنگ آن ها استفاده کرد.

کامپوزیت های غیر مستقیم دندان در خارج از دهان و در واحدهای پردازشی تولید می شوند و در ساخت آن ها از شدت و سطح انرژی بیشتری نسبت به نور دستی استفاده می شود و برای مدت زمان طولانی تری تحت تأثیر نور قرار دارند.

کامپوزیت های غیر مستقیم سطوح و عمق بیش تری نسبت به کامپوزیت های مستقیم دارند و برای پرکردن حفره دندان با تکنیک غیرمستقیم، پر کردن شکاف (دیاستم) بین دندان ها، تغییر شکل دندان ها، تاج کامل یا جزئی روی تک دندان، روکش، پل های چسبی و پل هایی که دو یا سه دندان را پوشش می دهند؛ مورد استفاده قرار می گیرند. همه چیز درباره کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چه کاربردهایی دارد؟

رزین های کامپوزیت دندان از انواع رزین های مصنوعی هستند که در دندانپزشکی به عنوان مواد ترمیمی به کار می روند. ویژگی چسبندگی این رزین ها باعث شده تا برای انواع مختلف ترمیم مورد استفاده قرار بگیرند. امروزه مواد کامپوزیت کاربردهای مختلفی در دندان پزشکی دارند. کلینیک عرشیان، جایی برای کامپوزیت دندان در شرق تهران است. در این کلینیک از کامپوزیت دندان برای این موارد استفاده کی شود:

 • ترمیم زیبایی دندان در ناحیه جلوی دهان
 • از بین بردن فاصله زیاد بین دندان ها (دیاستما)
 • بهبود و اصلاح اندازه و شکل دندان
 • چسب براکت ارتودنسی
 • سفید کردن دندان های تغییر رنگ یافته به وسیله روکش: یک روکش کامپوزیت ممکن است مستقیماً داخل دهان قرار بگیرد یا به طور غیر مستقیم توسط تکنسین دندانپزشکی در آزمایشگاه ساخته شود و بعداً به دندان متصل شود.
 • پر کردن دندان: کامپوزیت در داخل حفره دندان متصل می شود و کل ساختار دندان را تقویت می کند.
 • پل های کامپوزیت چسبنده: در این حالت دندان کاذب کامپوزیتی با روش باندینگ به دندان های مجاور متصل می شود. مزیت اصلی این روش این است که هیچ آسیبی به دندان های مجاور وارد نمی شود.

کامپوزیت دندان چه مزایایی دارد؟

رزین های کامپوزیتی مزیت های زیادی نسبت به پرکننده های سنتی نقره یا آمالگام دارند. بخوانید از مزایای کامپوزیت دندان در شرق تهران، که توسط پزشکان ما برای شما نوشته شده است:

 • کامپوزیت ها بهتر از طلا و آمالگام تصفیه می شوند.
 • رزین های کامپوزیتی از فلز ساخته نمی شوند.
 • کامپوزیت دندان از نظر شیمیایی به ساختار دندان متصل می شود. این امر ساختار دندان را تقویت کرده و یکپارچگی فیزیکی اولیه آن را بازیابی می کند. پیوند بین دندان و کامپوزیت از ساختار باقی مانده دندان حمایت کرده و به جلوگیری از شکستگی و کاهش حساسیت دما کمک می کند.
 • رزین های کامپوزیتی طول عمر خوبی دارند و انواع متوسط ​​تا کوچک آن حداقل ۱۰ سال دوام می آورند.
 • کامپوزیت ها از نظر ظاهری بسیار زیبا و مطلوب هستند. آن ها عملا نامرئی به نظر می رسند و برای ترکیب با دندان های طبیعی از نظر رنگ هماهنگ هستند. کامپوزیت ها در طیف وسیعی از رنگ های دندان موجود هستند و به ترمیم تقریبا نامرئی دندان ها کمک می کنند.
 • کامپوزیت ها قابل تعمیر هستند و در صورت آسیب دیدگی می توان آن ها را ترمیم کرد.
 • در روش کامپوزیت بیشتر ساختار دندان حفظ می شود و نیازی به برداشتن قسمت های زیادی از دندان نیست. از آن جا که کامپوزیت ها روی دندان چسبانده می شوند، دندان سالم کمتر برداشته می شود.
 • رزین های کامپوزیتی خیلی سریع تر از مواد دیگر و در چندین دقیقه سفت می شوند.
 • کامپوزیت ها همه کاره هستند و برای رفع عیوب سطحی مثل تراشه کوچک در دندان مورد استفاده قرار می گیرند.
 • مواد کامپوزیت تحت تأثیر دما قرار نمی گیرند و مستعد انبساط یا انقباض نیستند.

کامپوزیت دندان چه معایبی دارد؟

ما در مرکز تخصصی کامپوزیت دندان در شرق تهران از معایب این روش نیز برایتان خواهیم گفت. با وجود مزایای فراوانی که برای کامپوزیت دندان وجود دارد، باید بدانید که این روش ممکن است معایبی هم به دنبال داشته باشد که بهتر است قبل از انجام آن نسبت به این عوارض احتمالی شناخت و آگاهی داشته باشید:

 • انجام کامپوزیت دندان از نظر تکنیکی بسیار حساس است و اگر دندانپزشک متخصص آن را در محل صحیح قرار ندهد، ممکن است زودتر خراب شود. بنابراین انتخاب پزشک کاربلد و باتجربه می تواند ریسک عوارض را پایین بیاورد. اگر برای انجام کامپوزیت دندان در شرق تهران، کلینیک عرشیان را در نظر دارید می توانید آسوده خاطر باشید که پزشکان مجرب کلینیک عرشیان می توانند کامپوزیت دندان شما را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.
 • مدت زمانی که دندانپزشک باید برای قرار دادن رزین های کامپوزیت صرف کند بیشتر از زمان پرکردن آمالگام است. این جای گذاری طولانی تر می تواند برای بیماران مبتلا به اضطراب دندان، نیازهای ویژه یا بچه ها مشکل ساز باشد.
 • رزین های کامپوزیتی نسبت به پرکننده های آمالگام و نقره ای گران تر هستند و هزینه بالاتری دارند.
 • اگر از کامپوزیت ها برای دندان های عقب استفاده شود ممکن است نسبت به پرکننده های آمالگام مدت زمان کوتاه تری دوام بیاورند.
 • پس از انجام کامپوزیت دندان رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان بسیار ضروری است. زیرا کامپوزیت ها ممکن است در اثر تماس مکرر و یا طولانی مدت با قهوه، چای و دیگر غذاهای دارای خاصیت رنگ آمیزی کمی تغییر رنگ بدهند.
 • پس از انجام کامپوزیت ممکن است دندان کمی حساس تر شود.
کامپوزیت دندان در شرق تهران

کامپوزیت دندان چه انواعی دارد؟

کامپوزیت دندان در شرق تهران انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها کاربردهای مخصوص به خودشان را دارند. و با توجه به نیاز دندان فرد مراجعه کننده مورد استفاده قرار می گیرند:

کامپوزیت ماکروفیل

ماکروفیل ها اولین کامپوزیت هایی بودند که به بازار معرفی شدند. پرکننده های ماکرو دارای ذراتی از ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر هستند. این ذرات بزرگ، استحکام عالی اما زیبایی ضعیفی را ارائه می دهند. پولیش دادن و صیقل دادن ماکروفیل ها دشوار است؛ زیرا اندازه ذرات پر کننده بزرگ است و حتی برخی از آن ها با چشم غیر مسلح هم قابل مشاهده هستند. امروزه دیگر کامپوزیت های ماکروفیل تقریبا مورد استفاده قرار نمی گیرند.

کامپوزیت میکروفیل

کامپوزیت ماکروفیل اولین بار در اواخر دهه ۱۹۷۰ به دنبال افزایش پرکننده های ماکروفیل به وجود آمدند. ذرات میکروفیل ها زیر ۱۰۰ نانومتر هستند و قابلیت پرداخت پذیری و زیبایی بیشتری دارند؛ اما نسبت به ماکروفیل ها ضعیف تر هستند و نمی توانند در برابر فشارهای وارد شده در دندان های عقب مقاومت کنند. دو نمونه از کامپوزیت های میکروفیل که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، نسخه های مختلف Heliomolar از Ivoclar Vivadent و Renamel از Cosmedent می باشند.

کامپوزیت هیبرید، میکرو هیبرید و نانوهیبرید

این نوع از کامپوزیت ها هم قدرت ماکروفیل ها و هم قابلیت پرداخت پذیری میکروفیل ها را دارند. آن ها حاوی ترکیبی از ذرات بین ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر و ذرات ۴۰ نانومتر هستند. نمونه هایی از کامپوزیت های نانوهیبرید موجود در بازار Tetric EvoCeram و IPS Empress Direct از Ivoclar Vivadent به همراه Herculite Ultra از Kerr هستند.

نانوکامپوزیت

نانوکامپوزیت ها جدیدترین نسل کامپوزیت ها هستند. Filtek Supreme Ultra Universal یک نانوکامپوزیت حاوی ذرات ۲۰ نانومتری است. چیزی که در مورد نانوکامپوزیت ها منحصر به فرد است این است که ذرات با هم جمع شده و نانوساختار ها را تشکیل داده اند. این فرایند که ذرات کوچک تر کنار هم قرار بگیرند و به عنوان ذرات بزرگ تر عمل کنند، منجر به افزایش استحکام کامپوزیت، مقاومت بیشتر آن در برابر سایش و قابلیت پرداخت بهتر می شود.

چه عواملی باعث طول عمر بیشتر کامپوزیت دندان می شود؟

فاکتورهای زیادی بر ماندگاری طولانی مدت درمان های کامپوزیتی مؤثر هستند:

مقاومت در برابر شکستن

مقاومت کامپوزیت در برابر فشار و شکستن، اصلی ترین فاکتور در ماندگاری طولانی مدت آن است. این امر به ویژه در ترمیم دندان های عقب بسیار مهم است.

سازگاری

پس از انجام کامپوزیت نتایج رادیوگرافی مشخص می کند که کامپوزیت دندان چه قدر با دیواره های آماده سازی سازگار شده اند و تا چه حد موفقیت آمیز بوده اند. هر چه کامپوزیت دندان با ویژگی های فیزیولوژیک دندان سازگارتر باشد، طول عمر بالاتری خواهد داشت.

انقباض

یکی از عواملی که می تواند اثربخشی کامپوزیت دندان را محدود کرده و ماندگاری طولانی مدت آن را کم کند، جمع شدن در طول پلیمریزاسیون است. انقباض کامپوزیت باعث افزایش احتمال پوسیدگی مکرر و کدر و تیره شدن آن می شود.

قابلیت صیقل پذیری

هر چه کامپوزیت دندان قابلیت صیقل پذیری و پرداخت پذیری بیش تری داشته باشد، طبیعتا طول عمر بیشتری خواهد داشت و در طول زمان درخشش خود را بهتر حفظ خواهد کرد.

کلینیک شبانه روزی عرشیان تخصصی ترین مرکز کامپوزیت دندان در شرق تهران است و همیشه سعی دارد تا در کنار بهره مندی از بهترین دندانپزشکان، از به روز ترین و پیشرفته ترین دستگاه ها و مواد برای کامپوزیت دندان شما استفاده کند. با انجام کامپوزیت دندان در شرق تهران و در کلینیک عرشیان می توانید از باکیفیت ترین و بادوام ترین مواد کامپوزیتی برای دندان های خود بهره مند شوید.

مراحل انجام کامپوزیت دندان به چه صورت است؟

در مرحله نخست متخصص دندانپزشک با توجه به رنگ دندان های فرد مراجعه کننده، شروع به انتخاب رنگ رزین مناسب می نماید. تا کامپوزیت کاملا طبیعی به نظر برسد. سپس سطح دندان ها کمی تراش پیدا می کند. و با مایعی پوشانده می شود که به چسبندگی رزین کمک می کند.

در مرحله بعدی رزین روی دندان قرار داده می شود. و باید با دقت شکل داده شود تا به قالب مورد نظر برسد. سپس با استفاده از اشعه ماورای بنفش مواد کامپوزیت سفت می شود. و در نهایت توسط دندانپزشک صیقل داده می شود تا با بقیه دندان ها کاملا مطابقت داده باشد.

بدون شک توانایی و مهارت دندانپزشک حرف آخر را برای زیبایی و استحکام کامپوزیت دندان می زند؛ بنابراین لازم است که انتخاب صحیحی از دندانپزشک خود داشته باشید. کلنیک دندانپزشکی عرشیان در شرق تهران باتجریه ترین و ماهرترین دندانپزشکان را برای انجام کامپوزیت دندان در اختیار شما قرار می دهد. انجام تخصصی کامپوزیت دندان در شرق تهران و در کلینیک عرشیان قطعا بهترین گزینه برای شماست تا کامپوزیتی زیبا و بادوام داشته باشید.

چگونه باید از کامپوزیت دندان مراقبت کرد؟

برای افزایش طول عمر کامپوزیت دندان مراقبت های کوتاه مدت و طولانی مدتی وجود دارند. که هر شخص باید آن ها را رعایت کند. مرکز کامپوزیت دندان در شرق تهران این روش های ساده را برای شما خواهد گفت. انجام این روش ها باعث ماندگاری کامپوزیت دندان می شود. در ادامه این راهکارهای مراقبتی را به شما معرفی می کنیم:

 • تا ۴۸ ساعت از خوردن چای، قهوه و غذاهایی که ممکن است کامپوزیت دندان را تغییر رنگ بدهد و دچار لکه کند، خودداری کنید.
 • اگر از سیگار استفاده می کنید، تا ۴۸ ساعت نباید سیگار بکشید.
 • برای حفظ سلامت دهان و دندان حتما دندان هایتان را به صورت مرتب مسواک بزنید. مسواک زدن باعث می شود کامپوزیت دندان تمیز و بدون لکه باقی بماند.
 • معاینات منظم دهان و دندان توسط پزشک متخصص باعث رفع مشکلات احتمالی و افزایش دوام کامپوزیت دندان می شود. پس ماهیانه و به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.
 • از جویدن ناخن، مداد یا هر وسیله دیگری که می تواند باعث خرد شدن مواد کامپوزیت شود خودداری کنید. آن ها به اندازه دندان های طبیعی قوی نیستند. و لازم است اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از آسیب انجام دهید.

امیدواریم که این مقاله دانش شما را نسبت به کامپوزیت دندان افزایش داده و برای شما مفید بوده باشد. اگر قصد انجام کامپوزیت دندان در شرق تهران را دارید می توانید با کلینیک دندانپزشکی عرشیان تماس بگیرید و برای انجام مشاوره و معاینه وقت رزرو نمایید. این مرکز با دارا بودن دندانپزشکان مجرب و دستگاه های به روز خدمات کامپوزیت دندان را با مناسب ترین قیمت ممکن به مراجعه کنندگان ارائه می نماید: کلینیک کامپوزیت دندان عرشیان

دندان پزشکی, کامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست