زیبایی دندان با کامپوزیت

زیبایی دندان‌ها از جمله عوامل مهمی است که بسیاری از افراد اهمیتی زیادی برای این موضوع قائل هستند. زیبایی دندان‌ها از طرق مختلفی امکان‌پذیر است؛ یکی از متدهای زیبایی دندان‌ها، کامپوزیت دندان است. کامپوزیت دندان فواید زیادی را به دنبال دارد. علاوه بر این فواید باید به هزینه کامپوزیت نیز توجه شود.

زیبایی دندان با کامپوزیت

 

کامپوزیت دندان‌ها، راهی برای زیباسازی آن‌ها

داشتن دندان‌های زیبا، سالم و بدون نقص از جمله موارد پر اهمیت و مهم برای تمام افراد است. در دنیای امروز با پیشرفت متدهای پزشکی و دندانپزشکی، روش‌های نوینی برای رفع نواقص دندان‌ها و زیباسازی آن‌ها به وجود آمده است که از جمله‌ی این روش‌های مرسوم و پرطرفدار، می‌توان به کامپوزیت دندان‌ها اشاره کرد.

 

در این روش از زیباسازی دندان‌ها با استفاده از مواد مخصوصی که از ترکیب پلاستیک و شیشه به وجود آمده‌اند و در اصطلاح رزین نامیده می‌شوند، برای رفع نواقص ظاهری دندان‌ها و آسیب‌هایی همچون پوسیدگی، رفع رنگ زرد دندان، کجی دندان‌ها و همچنین فاصله‌ی موجود در بین دندان‌ها استفاده می‌شود.

 

با استفاده از این روش می‌توان دندان‌هایی بسیار زیبا به وجود آورده و لبخند افراد را به جذابیت بالایی رساند و در نتیجه، چهره‌ای بسیار جذاب را برای آن‌ها خلق کرد. کامپوزیت دندان‌ها به دو دسته‌ی کامپوزیت ونیر و کامپوزیت رزین تقسیم‌بندی می‌شود. برای ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت، با استفاده از مواد مخصوص یک روکش برای دندان‌ها تولید می‌شود و به طور مستقیم این لایه‌ها را بر روی دندان‌ها با استفاده از ابزار و اشعه‌های مخصوص این کار می‌چسبانند.

 

بعد از چسباندن این لایه بر روی دندان‌ها، دندانپزشک در جهت جلوگیری از ایجاد لک بر روی دندان‌ها به رفع برآمدگی‌های موجود بر روی کامپوزیت اقدام می‌کند.

زیبایی دندان با کامپوزیت

از جمله روش‌های مورد استفاده برای زیباسازی دندان‌ها، می‌توان به کامپوزیت دندان اشاره کرد.

 

ویژگی‌های کامپوزیت دندان

همانطور که اشاره شد، در دنیای امروز علاوه بر ارتودنسی از روش‌های دیگری همچون کامپوزیت دندان‌ها برای رفع نواقص و مشکلات ظاهری آن‌ها استفاده می‌شود. کامپوزیت دندان ویژگی‌های زیادی را به دنبال دارد، که افراد قبل از انجام آن باید این ویژگی‌ها را در نظر داشته باشند. از جمله فواید کامپوزیت کردن دندان‌ها، می‌توان به هزینه‌ی مناسب آن در برابر لمینت سرامیکی اشاره کرد.

 

علاوه بر آن ماده‌ی مورد استفاده برای کامپوزیت دندان دارای رنگی طبیعی است و به همین دلیل با استفاده از این روش، ظاهری زیبا و در عین حال طبیعی برای دندان‌های افراد به وجود می‌آید. از فواید دیگر این روش از زیباسازی دندان‌ها، چسبندگی قوی ماده‌ی مورد استفاده برای کامپوزیت بر روی دندان‌هاست.

 

علاوه بر آن طول عمر کامپوزیت در صورت رعایت نکات ضروری و بهداشتی، بالا بوده و بین ۵ تا ۷ سال می‌باشد. به علاوه باید گفت که کامپوزیت کردن دندان‌ها به نسبت لمینت سرامیکی، به روش سریع‌تری انجام می‌شود و به بیان دیگر کامپوزیت تنها در طول یک جلسه مراجعه به مطب دندانپزشکی قابل انجام است.

علاوه بر این فواید کامپوزیت معایبی را نیز دارد که از جمله‌ی آن می‌توان به طول عمر پایین آن در مقابل لمینت سرامیکی و همچنین استحکام کم لایه‌ی کامپوزیتی در برابر لمینت اشاره کرد.

زیبایی دندان با کامپوزیت

کامپوزیت دندان دارای فواید و معایبی را به دنبال دارد.

 

هزینه‌ی کامپوزیت دندان

هزینه‌ کامپوزیت دندان‌ها، با توجه به عوامل مختلفی قابل تغییر است. از جمله عوامل موثر در تعیین این هزینه، می‌توان به تعداد دندان‌هایی اشاره کرد که افراد قصد کامپوزیت کردن آن‌ها را دارند. بعضی از مردم تمایل دارند که فقط دندان‌های ردیف بالایی خود را کامپوزیت کنند و بعضی دیگر نیز، هر دو ردیف دندان‌ها را کامپوزیت می‌کنند؛ در نتیجه با توجه به تعداد واحدهای دندان‌ها، هزینه‌ی پرداختی برای کامپوزیت متغیر است و هزینه‌ی کلی دندان‌ها با جمع هزینه‌ی کامپوزیت هر واحد دندان مشخص می‌شود.

دستمزد دندانپزشک و مهارت او برای کامپوزیت و موقعیت جغرافیایی مطب نیز، از دیگر عوامل تعیین کننده‌ی هزینه‌ی کامپوزیت هستند‌.

کامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست