• بلیچینگ:

سفید کردن دندان­ها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بدرنگی­ها و رنگ­دانه­هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان­ها و حتی بعضی بدرنگی­های ژنتیکی را برطرف نموده و دندان­هایی سفید و زیبا را به شما هدیه می­کند.

سفید کردن دندان­ها یکی از روش­های زیبا و جذاب کردن لبخند است. برای سفید کردن دندان­ها دو روش وجود دارد:

بلیچینگ در مطب دندان­پزشکی (بلیچینگ آفیس) و بلیچینگ در منزل (هوم بلیچینگ)

در هر دو روش از مواد حاوی پروکسید استفاده می­شود. محصولات خانگی سفید کننده دندان حاوی ۳ تا ۲۰ درصد پروکسید هستند. سیستم­های سفید کننده­ای که در مطب استفاده می­شود حاوی ۱۵ تا ۴۳ درصد پروکسید هستند.

به­طور کلی هرچه مواد سفید کننده را مدت بیشتری بر روی دندان­ها بگذارید و یا از مواد قوی­تری استفاده کنید، دندان­هایتان سفیدتر می­شود. اما هرچه درصد پروکسید محلول سفید کننده بیشتر باشد، باید مدت زمان استفاده از آن کوتاه­تر شود. اگر ژل سفید کننده مدت زیادی بر روی دندان بماند، باعث خشک شدن و افزایش حساسیت دندان می­شود.

توجه داشته باشید بلیچینگ نمی­تواند ترمیم­های دندانی را تغییر رنگ داده یا سفید کند.

 

 

  • بلیچینگ آفیس:

در صورتی که در مطب دندان­پزشکی دندان­های خود را سفید می­کنید، این کار سریع­تر انجام شده و طول درمان کوتاه­تر است.

محلول بلیچینگ آفیس معمولاً قوی­تر از محصولات خانگی است.

همچنین در مطب از لایت کیور برای تسریع فرآیند سفید کردن استفاده می­شود.

نتایج این روش نیز چشمگیر است به­طوری که معمولاً رنگ دندان سه تا پنج درجه روشن­تر می­شود.

البته میزان سفید شدن دندان­ها بسته به جنس دندان­ها و نوع بدرنگی در افراد مختلف متفاوت است و در بعضی از بدرنگی­ها تأثیر بسیار زیادی می­گذارد.

 

  • مزایای بلیچینگ آفیس:

سفید کردن دندان در کلینیک در زمان کوتاه­تر نتایج قابل ملاحظه­ای ایجاد می­کند.

این روش مطمئن­ترین نوع بلیچینگ دندان­ها است.

حساسیت دندان و لثه که پیش­تر از معایب سفید کردن دندان در مطب دندان­پزشکی بود، امروزه به علت استفاده از ژل پروکسید سفت­تر بیشتر قابل کنترل است (به علت غلظت بالا، مواد وارد ساختار دندان نمی­شوند) و همچنین پس از بلیچینگ در مطب از مواد حساسیت­زدا استفاده می­شود.

 

  • بلیچینگ هوم:

در این روش، تِرِی که قالبی شفاف از دندان­ها می­باشد با ژل یا خمیر بلیچینگ پر می­شود و به مدت یک تا چند ساعت بر روی دندان­ها قرار می­گیرد.

دوره درمان و زمان استفاده، براساس جنس و رنگ دندان­های هر فرد تعیین می­گردد.

چه لکه­هایی در بلیچینگ از بین می­روند؟

لکه­هایی که در اثر افزایش سن ایجاد شده­اند. به مرور زمان دندان­ها به علت عادت غذایی یا وراثت شروع به زرد یا قهوه­ای شدن می­کنند. این دندان­های زرد شده را به راحتی می­توان سفید کرد.

لکه­هایی که در اثر مصرف برخی غذاها ایجاد شده­اند. برخی مواد غذایی مانند قهوه، میوه­ها و سبزیجات تیره رنگ در صورتی که مدت زیادی در تماس با دندان­ها قرار بگیرند باعث تغییر رنگ دندان­ها می­شوند.

لکه­هایی که در اثر مصرف دخانیات ایجاد شده­اند.

چه لکه­های در بلیچینگ از بین نمی­روند؟

برخی از لکه­هایی که معمولاً غیرآلی هستند به خوبی به بلیچینگ پاسخ نمی­دهند.

تغییر رنگی که در اثر ضربه و تروما ایجاد شده و باعث تیره­تر شدن عاج دندان شده است.

لکه حاصل از فلوروز که در اثر قرارگیری در معرض فلوراید بیش از حد، در زمان رشد دندان اتفاق افتاده و منجر به تغییر رنگ دندان می­شود.

 

  • عوارض احتمالی بلیچینگ:

بلیچینگ در صورتی که با روش اصولی و دقت لازم انجام شود هیچ­گونه ضرر و اثر سوء نخواهد داشت و کاملاً بی­ضرر است.

بعد از بلیچینگ ممکن است گاهی به­طور موقت دندان­ها یک مقدار حساس شود که پس از چند روز بهبود می­یابد. استفاده از خمیردندان­های ضدحساسیت در این گونه موارد توصیه می­شود.

اکثر از درمان آفیس بلیچینگ به­عنوان استارتر (شروع کننده) و هوم بلیچینگ به­عنوان تثبیت کننده، استفاده می­شود و برای کسب نتایج مطلوب­تر و طولانی­تر توصیه می­شود که از هر دو روش استفاده کنید.

فهرست