سرامیک دندان چیست؟

یکی از مولفه‌های اصلی زیبایی و جذابیت چهره، داشتن دندان‌هایی سفید و زیبا و بدون نقص است که نه تنها لبخندی دلنشین برای افراد خلق خواهد کرد، بلکه اعتماد به نفس آن‌ها را به میزان قابل توجهی بالا خواهد برد. (لطفا از صفحه کامپوزیت دندان هم دیدن فرمایید)

در سال‌های اخیر روش‌های گوناگونی برای زیباسازی دندان‌ها و رفع نواقص آن‌ها به وجود آمده است که از جمله‌ی این روش‌ها، می‌توان به لمینت دندان اشاره کرد. لمینت دندان در دو نوع لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی انجام می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا جزئیات مرتبط با لمینت سرامیکی را تحت بررسی قرار دهیم.

لمینت سرامیکی

در این شیوه از لمینت کردن دندان‌ها، یک پوسته‌ی بسیار نازک که همان سرامیک دندان است و متناسب با ساختمان دندان‌های هر فرد و قالبی که از دندان‌های آن‌ها تهیه شده است، ساخته و طراحی می‌شود و با استفاده از ابزار و روش‌هایی مشخص، این پوسته‌ی نازک بر روی دندان‌های افراد قرار داده می‌شود.

لمینت سرامیکی دندان‌ها دارای یک سری مزایا و ویژگی خاص است، که آن را به یک شیوه‌ی منحصر بفرد برای زیباسازی دندان‌ها و رفع نواقص آن‌ها تبدیل کرده است. از جمله‌ی این ویژگی‌ها، می‌توان به طول عمر بالای لایه‌ی سرامیکی قرار گرفته بر روی دندان‌ها اشاره کرد که به ۱۵ الی ۲۰ سال نیز می‌رسد. این نوع پوشش دارای یک ظاهر بسیار صاف و شفاف است که زیبایی دندان‌ها را دو چندان می‌کند. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های لمینت سرامیکی دندان‌ها، می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر لکه دار شدن و تغییر رنگ اشاره کرد.

لمینت سرامیکی

از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های لمینت سرامیکی دندان‌ها، می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر لکه دار شدن و تغییر رنگ اشاره کرد.

 

لمینت کامپوزیتی بهتر است یا سرامیک؟

همانطور که اشاره شد لمینت دندان‌ها به دو شیوه‌ی لمینت کامپوزیتی و سرامیکی قابل انجام است. اما سوال مهم این است که لمینت بهتر است یا سرامیک؟ در اینجا منظور اصلی از لمینت، لمینت کامپوزیتی است.

در مقایسه‌ی این دو شیوه از لمینت دندان باید گفت که در هر یک از این شیوه‌ها، از مواد متفاوتی برای ساخت لایه‌ی لمینتی قرار گرفته بر روی دندان‌ها استفاده می‌شود. علاوه بر آن، هزینه‌ی پرداختی برای لمینت سرامیکی به نسبت شیوه‌ی دیگر لمینت کردن دندان‌ها بیشتر می‌باشد.

 

علاوه بر آن لمینت کردن دندان‌ها با استفاده از پوشش سرامیکی، دوام بیشتری نسبت به نوع کامپوزیتی خواهد داشت و مقاومت پوشش‌های سرامیکی قرار گرفته بر روی دندان‌ها، به میزان قابل توجهی بالا می‌باشد. عامل مهم دیگری که در بررسی این دو شیوه از لمینت باید مورد نظر قرار گیرد، برگشت پذیری دندان‌ها به حالت اولیه می‌باشد.

 

بطور کلی امکان برگشت پذیری دندان‌هایی که از طریق هر یک از این روش‌ها لمینت شده‌اند، بسیار کم است؛ اما با این حال می‌توان گفت که احتمال برگشت پذیری دندان‌هایی که به شیوه‌ی سرامیکی لمینت شده‌اند، بسیار کمتر از شیوه‌ی دیگر لمینت دندان‌ها خواهد بود. با این حال احتمال برگشت پذیری دندان‌های لمینت شده با مراقبت‌های مداوم و رعایت نکات بهداشتی، به میزان زیادی کاهش می‌یابد.

 

لمینت سرامیکی

احتمال برگشت پذیری دندان‌های لمینت شده با مراقبت‌های مداوم و رعایت نکات بهداشتی، به میزان زیادی کاهش می‌یابد.

 

عوامل موثر در قیمت سرامیک دندان‌ها

قیمت سرامیک دندان‌ها، تحت تاثیر عوامل متعددی قرار داشته و متغیر می‌باشد‌. بطور کلی هزینه‌ی مورد نیاز برای لمینت سرامیکی دندان‌ها با توجه به مواد مورد استفاده برای ساخت پوشش لمینتی، میزان تخصص و مهارت دندانپزشک برای لمینت دندان‌ها و همچنین منطقه‌ی جغرافیایی مطب دندانپزشکی متغیر می‌باشد. تعداد دندان‌هایی که قرار است لمینت شود نیز، می‌تواند تاثیر بسزایی در هزینه‌ی کلی لمینت بگذارد‌.

بطور کلی قیمت لمینت هر واحد از دندان‌ها، از ۵۰۰ هزار تومان شروع شده و به ۲ میلیون تومان نیز خواهد رسید.

 

مقالات لمینت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست