روکش سرامیکی دندان

دندان‌ها بعد از گذشت چندین سال از سن افراد در نهایت ممکن است دچار نواقص و ایراداتی شوند. روش‌های مختلفی برای رفع نواقص و ایراد دندان‌ها وجود دارد. از جمله‌ی این روش‌ها نمی‌توان به استفاده از روکش لمینت دندان اشاره کرد که دارای انواع مختلفی همچون لمینت سرامیکی و کامپوزیتی است. در این محتوا به بررسی ویژگی‌های این روکش‌ها می‌پردازیم.(لطفا از صفحه کامپوزیت دندان هم دیدن فرمایید)

روکش سرامیکی دندان

کاربرد روکش لمینت دندان

دندان‌های تمامی افراد تا همیشه در سلامت کامل و بدون نقص باقی نخواهند ماند و بعد از گذشت مدتی از طول عمر انسان‌ها، دندان‌ها نیز مانند سایر اعضای بدن انسان‌ها ممکن است دچار نواقص و ایرادات جزئی و یا کلی شوند و در نتیجه، افراد باید خیلی سریع به رفع این مشکلات اقدام کنند.

امروزه متدهای مختلفی برای رفع نواقص و مشکلات دندان‌ها و زیباسازی آن‌ها در سراسر جهان مرسوم شده است که از جمله این روش‌ها می‌توان به استفاده از روکش لمینت دندان اشاره کرد. روکش لمینت دندان یک لایه‌ی پوشاننده برای دندان‌هاست، که در طی دو جلسه مراجعه به مطب دندانپزشکان و با معاینه‌ی دندان‌های مراجعه کنندگان توسط آن‌ها ساخته می‌شود

و سپس بر روی دندان‌ها قرار گرفته و ایرادات ظاهری همچون کجی، فاصله‌ی زیاد موجود در بین دندان‌ها،سیاهی و یا زردی دندان‌ها، شکستگی و ترک خوردگی دندان‌ها و… را رفع می‌کند. روکش لمینت دندان دارای دو نوع مختلف سرامیکی و کامپوزیتی است، که با توجه به شرایط و ساختار دندان‌های افراد طراحی و تولید شده و بر روی دندان‌ها نصب می‌شوند.

روکش‌های سرامیکی نسبت به روکش کامپوزیتی دارای مقاومت و استحکام بالاتری بوده و همچنین، در برابر جرم زدگی و یا ایجاد لکه‌های گوناگون به وسیله‌ی مواد مختلف مقاوم‌تر هستند و همچنین مدت زمان نصب روکش سرامیکی بر روی دندان‌ها نسبت به روکش کامپوزیتی، طولانی‌تر می‌باشد.

 

روکش سرامیکی دندان

از انواع روش‌های مورد استفاده برای زیبایی دندان‌ها می‌توان به استفاده از روکش لمینت دندان اشاره کرد.

 

تفاوت لمینت با انواع دیگر روکش‌های دندان

موضوع مهم دیگری که باید تحت بررسی قرار گیرد، تفاوت لمینت و روکش دندان است. پیش از این درباره‌ی چیستی روکش لمینت دندان و انواع مختلف آن که به عنوان یک پوشاننده یا همان روکش دندان‌های جلو و عقب مورد استفاده قرار می‌گیرند و ایرادات و نواقص ظاهری دندان‌ها را رفع کرده و به افزایش زیبایی دندان‌ها کمک می‌کنند،

مطالبی را ارائه دادیم؛ حال در اینجا باید به بررسی تفاوت‌های انواع روکش دندان‌ها با لمینت دندان‌ها بپردازیم. از جمله‌ی این تفاوت‌ها می‌توان به ضخامت بسیار کم روکش‌های لمینتی اشاره کرد؛ در واقع لمینت یک لایه‌ی بسیار نازک از جنس پرسلین یا سرامیک است، که ضخامت بسیار کم در حدود یک میلی‌متر داشته و بر روی قسمتی از مینای دندان‌ها نصب می شود.

این در حالی است که انواع دیگر روکش‌های دندان با قرارگیری بر روی دندان‌ها، سطح کلی دندان‌ها را به اندازه‌ی دو میلی‌متر می‌پوشاند. روکش‌های دندان در چهار نوع سرامیکی، پرسلن ، روکش طلا و آلیاژ‌های مختلف فلزی طراحی و تولید شده و بر روی دندان‌ها نصب می‌شوند. این روکش‌ها می‌توانند جای خالی بعضی از دندان‌های کشیده شده و یا افتاده را پر کنند

و همچنین، مقاومت بیشتری در مقایسه با دندان‌های معمولی دارند. در حالی که روکش‌های لمینتی، تنها در جهت رفع نواقص ظاهری و زیباتر کردن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

روکش سرامیکی دندان

روکش‌های دندان در چهار نوع سرامیکی، پرسلن ، روکش طلا و آلیاژ‌های مختلف فلزی طراحی و تولید شده و بر روی دندان‌ها نصب می‌شوند.

 

عوامل موثر بر قیمت روکش دندان‌ها

هزینه‌ی روکش دندان‌ها تحت تاثیر عوامل متعددی قرار داشته و متغیر است؛ از جمله عوامل موثر در تعیین قیمت روکش کردن دندان‌ها، می‌توان به نوعی روکش اشاره کرد. به بیان دیگر نوع روکشی که برای رفع ایرادات دندان‌ها و زیباسازی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، تاثیر بسزایی در هزینه‌ی تهیه‌ی آن می‌گذارد.

در اینجا بهتر است که قیمت یکی از پراستفاده‌ترین انواع روکش‌ها، یعنی روکش دندان سرامیکی نیز بپردازیم. قیمت روکش دندان سرامیکی با توجه به مهارت و تخصص دندانپزشک در بکارگیری این روکش‌ها، نوع سرامیک بکار رفته در این روکش‌ها و همچنین ابزار و تجهیزاتی که برای نصب این روکش‌ها مورد استفاده قرار گرفته‌اند، متفاوت خواهد بود.

فهرست