عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت کردن دندان‌ها

داشتن دندان‌های سفید و زیبا، از جمله خواسته‌های تمام افراد است که باعث زیبایی دو چندان چهره شده و علاوه بر آن لبخندی بسیار جذاب را برای آن‌ها به وجود می‌آورد. امروزه روش‌های گوناگونی برای زیباسازی دندان‌ها و رفع ایراداتی چون رنگ بد و یا کجی و فاصله دار بودن آن‌ها باب شده است که از جمله این روش‌ها، می‌توان به کامپوزیت دندان ‌ها اشاره کرد.

عوارض کامپوزیت دندان

در کامپوزیت دندان که کامپپوزیت ونیر نیز نامیده می‌شود با استفاده از مواد مخصوص که از جنس پلاستیک هستند، یک روکش بسیار نازک و متناسب با ساختار دندان‌ها را بر روی آن‌ها نصب می‌کنند و نواقصی چون رنگ زرد دندان‌ها و یا فاصله‌ی زیاد بین آن‌ها را رفع می‌کنند.

ماده‌ی مورد استفاده برای ساخت روکش دندان‌ها، همان ماده‌ای است که در برای پر کردن دندان‌ها از آن استفاده می‌شود. در ادامه به بررسی عوارض کامپوزیت دندان می‌پردازیم.

 

عوارض کامپوزیت دنداندر نظر داشتن عوارض کامپوزیت دندان قبل از انجام آن امری مهم است.

مزایای کامپوزیت دندان

قبل از بررسی عوارض کامپوزیت دندان‌ها، بهتر است که مزایای بکارگیری این روش از زیبا سازی دندان‌ها را بررسی کرد. کامپوزیت دندان‌ها دارای مزایایی است که وجود این مزایا، باعث می‌شود تا این روش از زیبا سازی دندان‌ها به روشی پرطرفدار در بین افراد تبدیل شود.

 

از جمله مزایای کامپوزیت دندان‌ها، می‌توان با هزینه‌ی مناسب آن در مقابل لمینت سرامیکی دندان اشاره کرد. علاوه بر آن برای، کامپوزیت نیاز به تعداد جلسات زیاد وجود نخواهد داشت و به بیان دیگر کامپوزیت دندان‌ها در یک جلسه قابل انجام است. کامپوزیت دندان را بدون تراشیدن و ایجاد تغییر در مینای دندان، می‌توان انجام داد.

 

در صورت ورود آسیب به لایه‌ی کامپوزیتی قرار گرفته بر روی دندان‌ها، می‌توان به آسانی آن را ترمیم کرده و نواقص رخ داده را رفع کرد. روکشی که در کامپوزیت بر روی دندان‌ها نصب می‌شود، بطور مستقیم قابل نصب است و نیازی به طراحی و قالب‌گیری از دندان‌ها برای ساخت روکش وجود ندارد.

عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان را بدون تراشیدن و ایجاد تغییر در مینای دندان، می‌توان انجام داد.

 

عوارض کامپوزیت دندان

همانطور که اشاره شد، کامپوزیت دندان‌ها عوارضی را به دنبال دارد که افراد قبل از انجام آن باید این عوارض را در نظر بگیرند.

در این قسمت به بررسی عوارض کامپوزیت دندان می‌پردازیم. از جمله عوارض کامپوزیت دندان‌ها می‌توان به رخداد حساسیت‌های مختلف در نواحی لثه‌ها و دهان افراد اشاره کرد.

 

مواد بکار رفته برای کامپوزیت دندان‌ها، ممکن است که با ساختار دهان و دندان هر فردی سازگار نباشد و سبب بروز حساسیت‌ها برای آن‌ها شود. علاوه بر آن ممکن است که برای تنظیم لایه‌ی کامپوزیتی بر روی دندان‌های افراد، مشکلاتی رخ دهد و ساختاری متناسب با ساختار دندان‌ها به وجود نیاید؛ البته این عوارض موقتی بوده و قابل ترمیم هستند.

 

در بعضی موارد ممکن است که دندانپزشکان برای نصب روکش کامپوزیتی بر روی دندان‌ها، به تراشیدن مینای دندان نیاز پیدا کنند؛ در صورت این که این کار به شیوه‌ی نامناسبی انجام شود، ممکن است که دندان‌ها دچار پوسیدگی شوند. مواد مورد استفاده برای کامپوزیت دندان‌ها، باید به شیوه‌ای حرفه‌ای و درست و توسط یک دندانپزشک ماهر بکار بروند؛

از جمله عوارض کامپوزیت دندان و استفاده‌ی نادرست از مواد کامپوزیت، بروز بیماریهای مختلف لثه‌ای است.

عوارض کامپوزیت دندان

از جمله عوارض کامپوزیت دندان و استفاده‌ی نادرست از مواد کامپوزیت، بروز بیماریهای مختلف لثه‌ای است.

 

معایب کامپوزیت دندان‌ها

علاوه بر بررسی فواید و عوارض کامپوزیت دندان‌ها، بهتر است که معایب و مضرات کامپوزیت دندان نیز مورد بررسی قرار گیرند. از جمله معایب کامپوزیت دندان‌ها، مقاومت و استحکام پایین روکش کامپوزیتی در برابر لمینت سرامیکی دندان‌هاست. علاوه بر آن طول عمر کامپوزیت نیز کمتر از لمینت سرامیکی می‌باشد و در صورت رعایت نکردن نکات مهم بهداشتی، ممکن است که لایه‌ی کامپوزیتی قرار گرفته بر روی دندان‌ها تغییر رنگ پیدا کنند‌.

فهرست