لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی

از جمله روش‌هایی که امروز برای زیباسازی و کامپوزیت دندان‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان به لمینت کامپوزیتی اشاره کرد. در این روش در طی یک جلسه یک قالب زیبا که متناسب با ساختار دندان‌های هر فرد طراحی می‌شود بر روی دندان‌ها نصب می‌شود. لازم به ذکر است که هزینه لمینت کامپوزیتی نسبت به نوع دیگر لمینت دندان‎ها مناسب‎تر است.

 

لمینت کامپوزیتی

 

لمینت کامپوزیتی چیست؟

یکی از اصول مهم زیبایی داشتن دندان‌های بی‌نقص، زیبا و سفید است. با گذشت زمان و پیشرفت علم دندانپزشکی، روش‌های نوینی جهت زیباسازی دندان‌ها و رفع ایرادات آن‌ها به وجود آمده است که از جمله‌ی این روش‌ها، می‌توان به لمینت کامپوزیتی اشاره کرد. به طور کلی، لمینت دندان به دو نوع لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی انجام می‌شود. در این روش از لمینت دندان‎ها، یک قالب ونیر که متناسب با ساختار دندان‌های افراد در توسط دندانپزشکان متخصص در آزمایشگاه‌های مخصوص ساخته می‌شود، در طی یک جلسه مراجعه به مطب دندانپزشکی بر روی دندان‌ها نصب شده و ایرادات و نواقص ظاهری دندان‌ها را بطور کلی رفع می‌کند. برای ساخت روکش لمینت کامپوزیتی، از ونیر مخصوص که رنگی کاملا مشابه با رنگ دندان‌ها دارد، استفاده می‌شود؛ این روکش با مهارت بسیار بالای دندانپزشکان و با در نظر داشتن نکات مهم زیبایی طراحی شده و بر روی دندان‌ها نصب می‌شود. از طریق لمینت کامپوزیتی می‌توان مشکلات ظاهری دندان‌ها نظیر کجی و بدفرمی آن‌ها، فاصله‌ی زیاد بین دندان‌ها، زردی یا سیاهی دندان‌ها، ترک‌های ایجاد شده بر روی دندان‌ها و همچنین شکستگی دندان‌ها را بطور کامل رفع کرده و ظاهری بسیار زیبا را برای دندان‌های افراد خلق کرد. نکته‌ی مهم درباره‌ی لمینت کامپوزیتی، تغییر رنگ زود هنگام آن است که از طریق مراقبت‌های مرتب می‌توان این مشکل را حل کرد.

 

لمینت کامپوزیتی

 

لمینت کامپوزیتی از جمله روش‌های پرطرفدار برای رفع نواقص ظاهری دندان‌هاست.

 

تفاوت بین لمینت و کامپوزیت

همانطور که گفته شده روش‌های مختلفی برای زیباسازی دندان‌ها وجود دارد که از جمله‌ی این روش‌ها، لمینت کامپوزیتی می‌باشد که پیش‌تر مطالبی در خصوص این روش ارائه شد. حال سوال اینجاست که چه تفاوتی بین لمینت و کامموزیت وجود دارد؟ از لمینت دندان‌ها برای اصلاح مشکلات ظاهری همچون رفع کجی و نافرمی دندان‌ها، رفع ترک خوردگی دندان‌ها، رفع فواصل زیادی موجود در بین دندان‌ها و همچنین رفع لکه‌های روی دندان‌ها که با جرم‌گیری و یا بلیچینیگ از بین نمی‌روند، استفاده می‌شود. از کامپزیت نیز برای دندان‌هایی که دارای فاصله‌ی کم و جزئی هستند و یا دچار لب پریدگی شده‌اند و یا رفع ایرادات ظاهری دندان‌های کج و خرگوشی استفاده می‌شود. از جمله تفاوت‌های اساسی که بین لمینت دندان و کامپوزیت دندان وجود دارد، مدت زمانی است که نصب آن‌ها بر روی دندان‌ها به طول می‌انجامد. کامپوزیت کردن دندان‌ها و نصب ونیر کامپوزیتی بر روی دندان، در طی یک جلسه انجام می‌شود و زمان خرج شده برای نصب روکش کامپوزیتی بر روی دندان‌ها کمتر از یک ساعت است. این در حالی است که برای لمینت کردن دندان‌ها و نصب ونیرهای سرامیکی، به بیش از یک جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز است؛ به بیان دیگر نصب روکش لمینت سرامیکی بر روی دندان‌ها، حدود دو جلسه به طول می‌انجامد. در جلسه‌ی اول معاینات لازم جهت ساخت روکش متناشب برای دندان‌ها انجام می‌شود و در حلسه‌ی بعدی، اقدامات لازم جهت نصب ردکش لمینت سرامیکی بر روی دندان‌ها صورت می‌گیرد.

لمینت کامپوزیتی

لمینت و کامپوزیت از لحاظ مدت زمان کاشت با یکدیگر متفاوت هستند.

 

لمینت بهتر است یا کامپوزیت

در آخر و با بررسی جزئیات مربوط به انواع لمینت یعنی لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی، این سوال در ذهن افراد ایجاد می‌شود که لمینت بهتر است یا کامپوزیت دندان؟ پیش از این در باب ویژگی‌ها و تفاوت‌های لمینت کامپوزیت دندان نکاتی را ارائه دادیم؛ به بیان دیگر با بررسی تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان، می‌توان روشی را که برای رفع ایرادات دندان‌ها و زیباسازی آن‌ها اثربخش‌تر است را از بین این دو روش انتخاب کرد. در مقایسه‌ی این دو روش باید گفت که لمینت سرامیکی، دارای بافت قوی‌تری نسبت به کامپوزیت دندان‌ها بوده و همچنین در برابر ایجاد لکه یا کثیفی مقاوم‌تر است. نکته‌ی دیگر درباره‌ی تفاوت این دو روش که قبلا هم به آن اشاره شد این است که، لمینت دندان بیشتر از دو جلسه زمان می‌برد و کامپوزیت در طی یک جلسه انجام می‌شود.