کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیرکامپوزیت ونیر چیست؟

از جمله روش‌های مورد استفاده برای زیباسازی دندان‌ها و رفع نواقص آن‌ها، کامپوزیت دندان‌هاست. کامپوزیت دندان از طریق روش‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از این روش‌ها، کامپوزیت ونیر دندان است. ممکن است این سوال به ذهن افراد برسد که کامپوزیت ونیر چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در این شیوه از کامپوزیت با استفاده از ماده‌ای که رزین سفید نام دارد، یک روکش متناسب با ساختار دندان‌ها طراحی می‌شود و در نهایت روکش طراحی شده با استفاده از یک چسب بسیار محکم، بر روی دندان‌ها قرار خواهد گرفت. از جمله اصلی‌ترین مزیت این روش از کامپوزیت، قیمت پایین آن است؛ در واقع هزینه کامپوزیت دندان نسبت به لمینت سرامیکی، بسیار مناسب و بصرفه است.

 

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت دندان از طریق روش‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از این روش‌ها، کامپوزیت ونیر است.

 

معایب کامپوزیت ونیر

همانطور که گفته شد، کامپوزیت ونیر از جمله روش‌هایی است که برای زیباسازی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش از زیباسازی دندان‌ها، دارای یک سری ایراد و بدی است که حتما باید در نظر گرفته شود. یکی از عیوب این نوع از کامپوزیت، استحکام پایین روکش‌های ونیر در مقابل لمینت سرامیکی است. در واقع برخلاف لمینت سرامیکی، این نوع کامپوزیت می‌تواند تراشیده شود و یا دچار شکستگی و ترک خوردگی شود. علاوه بر آن ونیر کامپوزیت بعد از گذشت مدتی از طول عمر آن، تغییر رنگ می‌یابد و ظاهری نامناسب پیدا خواهد کرد؛ البته با رعایت نکات بهداشتی مانند مسواک زدن مرتب دندان‌ها و استفاده از نخ دندان و شوینده، می‌توان از این مورد جلوگیری کرد.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر، دارای یک سری ایراد و بدی است که حتما باید در نظر گرفته شود.

 

کامپوزیت ونیر تا چه مدت عمر می‌کند؟

موضوع مهم دیگری که درباره‌ی این نوع از کامپوزیت دندان‌ها وجود دارد، طول عمر این شیوه از کامپوزیت است. بطور کلی کامپوزیت دندان‌ها بین ۵ الی ۱۰ سال عمر خواهد کرد که وابسته به مراقبت افراد و رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی، طول عمر کامپوزیت بیشتر خواهد شد. نکته‌ی مثبتی که درباره‌ی کامپوزیت ونیر دندان‌ها وجود دارد این است که در صورت شکستگی و یا آسیب دیدگی، به راحتی می‌توان روکش کامپوزیت را ترمیم کرده و ترک‌های روی آن را از بین برد. در واقع این یک مزیت نسبت به لمینت دندان‌هاست؛ چرا که در صورت آسیب دیدگی روکش لمینت، باید این روکش را بطور کلی تعویض کرد.

کامپوزیت ونیر

بطور کلی کامپوزیت دندان‌ها بین ۵ الی ۱۰ سال عمر خواهد کرد.

 

هزینه کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر دندان‌ها، با توجه به عوامل مختلفی تعیین شده و متغیر است. از جمله عوامل موثر در این شیوه از کامپوزیت، می‌توان به دستمزد دندانپزشک برای انجام کامپوزیت و تعداد دندان‌هایی اشاره کرد که افراد قصد دارند کامپوزیت کنند. علاوه بر آن منطقه‌ای که مطب دندانپزشکی در آنجا قرار دارد و به بیان دیگر منطقه‌ی جغرافیایی مطب دندانپزشکی نیز، تاثیر بسزایی در تعیین هزینه‌ی این شیوه از کامپوزیت خواهد گذاشت. هزینه‌های جانبی مثل کوچک کردن لثه، رفع پوسیدگی دندان‌ها و… نیز در تعیین هزینه‌ی کامپوزیت تاثیر می‌گذارد؛ هزینه‌ی کامپوزیت هر دندان از ۵۰۰ هزار تومان شروع شده و بالاتر می‌رود.

کامپوزیت ونیر

هزینه کامپوزیت ونیر دندان‌ها، با توجه به عوامل مختلفی تعیین شده و متغیر است.

 

عوارض کامپوزیت ونیر دندان‌ها

موضوع مهم دیگری که درباره‌ی کامپوزیت دندان از نوع ونیر باید در نظر داشت، عوارض حاصل از این نوع کامپوزیت می‌باشد. از جمله‌ی این عوارض، می‌توان به ایجاد حساسیت‌های مختلف در ناحیه‌ی لثه و دهان و دندان اشاره کرد که در بسیاری از موارد با رعایت نکات بهداشتی بعد از انجام کامپوزیت، می‌توان از بروز این واقعه جلوگیری کرد. انجام مراقبت‌های لازم بعد از کامپوزیت نوع ونیر باعث می‌شود که از پوسیدگی دندان‌ها و همچنین از عفونت‌های لثه‌ای تا حد چشم‌گیری جلوگیری شود.

فهرست