ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟

ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟

یکی از سوالاتی که برای اغلب افراد ایجاد می‌ شود این است که ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟ لازم به ذکر است در صورتی که چند دندانتان روکش شده‌اند می توانید برای سایر دندان‌های خود به نصب کامپوزیت دندان بپردازید ولیکن اگر قصد دارید کامپوزیت را بر روی دندان روکش شده نصب [...]

همراه دوستان خود مطالعه کنید!
همراه دوستان خود مطالعه کنید!

یکی از سوالاتی که برای اغلب افراد ایجاد می‌ شود این است که ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟ لازم به ذکر است در صورتی که چند دندانتان روکش شده‌اند می توانید برای سایر دندان‌های خود به نصب کامپوزیت دندان بپردازید ولیکن اگر قصد دارید کامپوزیت را بر روی دندان روکش شده نصب کنید این امکان وجود ندارد.

می‌ توانید برای نصب کامپوزیت دندان برای سایر دندان‌هایی که روکش نشده‌اند با عرشیان کلینیک تماس حاصل نمایید.

در ادامه نیز قصد داریم به اینکه چرا نمی توان به کامپوزیت دندان روکش شده پرداخت؛ اشاره کنیم بنابراین همراه ما باشید تا به طور مجزا از توضیحاتی درباره کامپوزیت دندان و روکش دندان صحبت کنیم.

ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟

ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟ یا خیر؟

عموماً اغلب افراد برای اینکه بتوانند دندان‌ هایشان را زیباتر کنند به نصب روکش دندان می‌ پردازند.

از آنجایی که اغلب افراد پس از نصب روکش دندانی تصمیم می‌ گیرند جهت سفیدی و زیبایی تمام دندان‌ های خود به کامپوزیت کردن دندان هایشان بپردازند با سوالی مواجه می‌ شوند که ذهنشان را درگیر می‌ کند.

اینکه آیا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟ یا این امکان وجود ندارد؟

پیشتر به توضیح مختصری در خصوص پاسخ این سوال اشاره کردیم.. دریافتیم که نمی‌ توان بر روی دندان روکش شده کامپوزیت نصب نمود بنابراین پاسخ به سوال ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟ منفی بوده و تنها امکان کامپوزیت سایر دندان‌ ها وجود دارد.

شاید این سوال ایجاد گردد که چرا نمی‌ توان دندان روکش شده را کامپوزیت کرد! در ادامه به توضیحاتی درباره هر یک از این روش‌ها برای زیباتر کردن دندان‌ ها اشاره می‌ کنیم.

منظور از کامپوزیت دندان چیست؟

یکی از روش‌ های به روز برای زیباتر کردن ظاهر دندان‌ ها نصب کامپوزیت دندان می‌ باشد.

کامپوزیت دندان می‌ تواند عیوبی مثل زردی دندان‌ها، فاصله بین دندان‌ها، شکستگی و.. را ترمیم کرده و برطرف سازد. همچنین طیف‌ های رنگی متعددی دارد که افراد می‌ توانند با توجه به نوع سلیقه خود، روشن‌ ترین یا طبیعی‌ ترین رنگ کامپوزیت دندان را بر روی دندان‌ های خود نصب کنند.

به همین سبب می‌ توان با نصب کامپوزیت دندان لبخندی زیباتر را به ارمغان آورد.

منظور از روکش دندان چیست؟

روکش دندان می‌ تواند عیوبی مثل پوسیدگی شدید دندانی یا از بین رفتن بخش عظیمی از دندان را جبران کند، روکش دندان می‌ تواند به طور کامل تاج دندان را بپوشاند و به همین سبب قابل تشخیص و دیدن نمی‌ باشند.

همچنین علاوه بر اینکه کاربرد فراوانی در درمان دندان‌ ها دارد تاثیر بسیار زیادی بر ظاهر دندان‌ ها داشته و می‌ تواند دندان‌ ها را زیباتر سازد.

البته از آنجایی که روکش دندان بیشتر پس از درمان و عصب کشی دندان استفاده می‌شود کاربرد درمانی داشته و بهتر است برای زیباتر کردن دندان‌ ها به نصب روکش کامپوزیتی پرداخت.

چرا دندان روکش شده را کامپوزیت نکنیم؟

جنس کامپوزیت دندان و روکش دندانی با یکدیگر فرق دارند بنابراین استفاده همزمان از کامپوزیت و روکش دندان به هیچ عنوان توصیه نمی‌ شود.

بنابراین اگر برخی از دندان‌ هایتان روکش شده هستند می‌ توانید سایر دندان‌های خود را با طیف رنگی نزدیک به روکش دندان کامپوزیت کنید.

از آنجایی که جنس روکش دندان و کامپوزیت از هم متفاوت است مواد کامپوزیت نمی‌ تواتند به روکش دندان بچسبند و این نیز باعث می‌شود حتی اگر دندانپزشک کامپوزیت را به طور موقت بر روی روکش دندان بچسباند،کامپوزیت نهایتاً تا دو هفته ماندگار بوده و پس از آن از روی روکش دندان می‌ افتد.

بهترین کار عدم کامپوزیت دندان‌ های روکش شده می‌باشد در نتیجه در پاسخ به سوال ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟ باید بگوییم خیر.
اگر به دلیل رنگ روکش دندان تصمیم به نصب کامپوزیت گرفته اید باید بگوییم می‌ توانید روکش دندانی خود را تعویض کرده و از دندانپزشک اصلاحاتی که دوست دارید بر روی دندانتان انجام گیرد درخواست کنید.

ولیکن به هیچ عنوان به نصب کامپوزیت دندان بر روی روکش دندانی نپردازید زیرا کامپوزیت دندان نمی‌ تواند به روکش دندان بچسبد و به همین سبب شرایط لازم برای کامپوزیت دندان‌های روکش شده وجود ندارد.

زمان مناسب برای روکش دندان

دلایل متعددی می‌ توانند باعث شوند که دندانپزشک تشخیص دهد بهترین روش برای درمان دندان های آسیب دیده، نصب روکش دندانی است. لازم به ذکر است که در درمان پوسیدگی شدید دندان، عصب کشی و.. می‌ توان به نصب روکش دندان پرداخت. بنابراین می توان جهت درمان دندان ها از روکش دندان استفاده نمود.

همچنین از دیگر دلایل مهمی که از روکش دندانی استفاده می‌ شود ضعف تاج دندان، سایش زیاد سطوح دندان و.. می‌باشد.

مهم است که جهت نصب روکش دندان حتماً به دندانپزشک متخصص مراجعه نمود که بدین جهت می‌توان با عرشیان کلینیک تماس حاصل نمود.

ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟

تفاوت کامپوزیت دندان و روکش دندان چیست؟

در راستای بررسی اینکه ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟ به پاسخ خیر رسیدیم..حال لازم است به تفاوت بین کامپوزیت و روکش دندان اشاره کنیم.

اشاره شد که کامپوزیت دندان می‌ تواند به برطرف ساختن عیوبی مثل فاصله بین دندان‌ها و.. بپردازد و از روکش دندان هم برای درمان آسیب‌های دندانی استفاده می‌شود.

تفاوتی که این دو روکش دارند این است که از کامپوزیت تنها می‌ توان برای رفع آسیب دیدگی‌های جزئی دندان استفاده نمود مثل لب پر شدن دندان، ترک دندان‌ها و یا افزایش روشنی دندان‌ها.

در حالی که اگر دندان به سبب پوسیدگی شدید یا عصب کشی تا حد زیادی از بین رفته باشد دندانپزشک از روکش دندانی برای رفع این مسئله استفاده می‌کند.

البته خیالتان راحت باشد که به هنگام غذا خوردن با روکش دندان اذیت نمی‌ شوید زیرا طراحی این روکش‌ ها به نحوی است که باعث بروز مشکل به هنگام جویدن نمی‌ شود و و صرفاً برای جبران آسیب دیدگی دندان نصب شده کمک می‌ کند که دندان بیشتر آسیب ندیده و می‌توان با آن ریشه دندان و بخش سالم دندان را حفظ نمود.

کامپوزیت دندان از مواد کمتری در مقایسه با روکش به دست آمده است که این نیز نشان دهنده مقاومت کمتر کامپوزیت در برابر روکش دندانی است به همین سبب از روکش دندان برای درمان آسیب دیدگی‌ ها استفاده می‌ شود.

لذا کامپوزیت دندان به سبب اینکه غیر تهاجمی بوده و درد زیادی را به همراه ندارد از جمله روش‌های محبوب زیباتر کردن ظاهر دندان‌ ها محسوب می‌ شود.

البته ممکن است کامپوزیت دندان برای برخی افراد دچار حساسیت کند اما این حساسیت موقت بوده و جای نگرانی ندارد اما خوب است که جهت نصب کامپوزیت دندان حتماً به دندانپزشک متخصص مراجعه نمود تا کامپوزیت ونیر در بالاترین سطح کیفیت ممکن نصب شود.

چگونه از روکش دندان و کامپوزیت مراقبت کنیم؟

به منفی بودن پاسخ به سوال ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت نمود؟ اشاره شد. حال لازم است بدانیم که چطور باید از دندان روکش شده و چگونه از کامپوزیت دندان محافظت کنیم؟

درست است که روکش دندان و کامپوزیت با یکدیگر متفاوت هستند اما روش نگهداری و مراقبت از آنها تفاوت خاصی با هم ندارد‌.

  • اولین نکته در مراقبت از روکش دندان و کامپوزیت این است که حتماً برای شستن دندان‌های خود از مسواک مناسب استفاده شود، می‌توانید از دندانپزشک مربوطه راهنمایی‌های لازم را برای تهیه بهترین مسواک برای روکش دندان و کامپوزیت جویا شوید.
  • مهم است که برس مسواک سخت و سفت نبوده و باعث ایجاد حساسیت کامپوزیت و روکش دندان نشود.
  • در صورتی که عادت به استفاده از نخ دندان دارید مهم است که از دندانپزشک مربوطه از نخ دندان مناسب با ساختار دندان‌هایتان مطلع شوید، اگر تا به حال از نخ دندان استفاده نکرده‌اید خوب است که پس از نصب کامپوزیت دندان و روکش دندانی از آن استفاده کنید.
  • پس از کامپوزیت و روکش کردن دندان‌ها مهم است که از جویدن مواد غذایی و اشیاء سخت به شدت جلوگیری کنید حتی نباید ناخن‌هایتان را با دندان بجوید..
  • مهم است که اگر عادت به دندان قروچه دارید ابتدا به درمان دندان قروچه پرداخته و سپس به نصب کامپوزیت و روکش دندان بپردازید زیرا دندان قروچه می‌تواند تا حد زیادی بر لب‌تر شدن دندان‌ها تاثیرگذار باشد و حتی در مواقعی باعث شکستن آن گردد.
  • توصیه می‌ شود پس از نصب روکش یا کامپوزیت دندان نکات ضروری را از دندانپزشک متخصص جویا شوید.

ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟

آیا نصب کامپوزیت بهتر از روکش دندان است؟

در راستای بررسی سوال ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟ لازم است به این اشاره کنیم که در صورتی که تنها دلیل نصب کامپوزیت برای شما زیبایی دندان‌هایتان است طبیعتاً کامپوزیت نسبت به روکش دندان مزایای بیشتری دارد که برخی از آنها عبارتند از:

1.تهاجم کم کامپوزیت دندان

فرضا عدم نیاز به تراشیدن دندان‌ها مگر در مواقع بسیار خاص که تنها کمی از دندان‌ها تراشیده می‌شود و به اندازه تراش دندان‌ها برای نصب لمینت دندانی نیست.

2.قابل ترمیم بودن

از مزایایی که کامپوزیت دندان نسبت به روکش دندان دارد این است که اگر دچار هرگونه آسیبی مثل تغییر رنگ، ترک خوردگی و.. شود می‌توان به ترمیم آن پرداخت ولیکن روکش دندان با وجود اینکه مقاومت بیشتری از کامپوزیت دارد، اگر دچار آسیب شود نیاز به تعویض دارد.

3.نصب سریع‌تر

در صورتی که دندان‌ها نیاز به هیچ گونه درمان دیگری نداشته باشند نصب کامپوزیت در یک جلسه انجام می‌گیرد اما نصب روکش دندان‌ها در تعداد جلسات بیشتری انجام می‌شود..

مثلاً از آنجا که از روکش دندان برای درمان و اکثراً بعد از عصب کشی دندان‌ها استفاده می‌ شود نیاز است که اولین جلسه به قالب‌گیری دندان پرداخته و سپس روکش در آزمایشگاه آماده شود و در نهایت دندانپزشک در جلسه بعدی به نصب روکش بر روی دندان بپردازد.

4.هزینه مناسب کامپوزیت دندان

میزان هزینه نصب کامپوزیت دندان کمتر از روکش می‌باشد البته از آنجا که روکش دندان مقاومت و استحکام بالاتری از کامپوزیت دارد قیمت بالاتری را هم به خود اختصاص داده است.

کامپوزیت هم به خودی خود مقاومت خوبی داشته ولی این مقاومت از روکش کمتر است.

از آنجا که کامپوزیت دندان هزینه مناسبی دارد ‌می توانید برای زیباتر ساختن دندان‌هایتان به نصب کامپوزیت دندان قسطی در عرشیان کلینیک با بهترین سطح کیفیت بپردازید.

به طور کل روکش دندان و کامپوزیت هر دو دارای مزایا و معایبی هستند که دندانپزشک متخصص با توجه به نوع نیاز مراجعه و وضعیت دندان‌ها بهترین روش را یشنهاد می‌دهد.

لذا فراموش نکنید که پاسخ به سوال ایا دندان روکش شده را میتوان کامپوزیت کرد؟ منفی است و کامپوزیت دندان روکش شده امکان پذیر نیست.

می‌توانید برای بهره‌مندی از خدمات روکش دندان و نصب کامپوزیت با شماره درج شده در صفحه سایت تماس حاصل نمایید.

مقاله‌های مرتبط

ثبت ديدگاه