ونیر دندان از جمله روش‌هایی است که برای افزایش زیبایی دندان‌ها و رفع نواقص و ایرادات آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ونیر دندان دارای انواع مختلفی همچون ونیر کامپوزیت، کامپونیر، ونیر در یک جلسه و… می‌باشد‌. ونیر دندان نسبت به لمینت دندان‌ها روشی غیر تهاجمی بوده و ظاهری زیبا برای دندان‌ها ایجاد می‌کند. (لطفا از صفحه کامپوزیت دندان هم دیدن فرمایید)

ونیر دندانونیر دندان چیست؟

تمامی مردم به داشتن دندان‌هایی سفید، سالم، زیبا و بدون نقص اهمیت بسیاری می‌دهند. امروزه برای داشتن چنین دندان‌هایی، می‌توان از روش‌های متفاوتی استفاده کرد؛ از جمله روش‌های کاربردی برای زیباسازی دندان‌ها و رفع نواقص و مشکلات ظاهری آن‌ها، ونیر دندان می‌باشد. در پاسخ به این سوال که ونیر دندان چیست می‌توان گفت که، برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های آسیب دیده یا دندان‌هایی که دچار شکستگی شده‌اند، بکارگیری روش ونیر راه حلی بسیار مناسب می‌باشد. بکارگیری روش ونیر نسبت به لمینت کردن دندان‌ها، روشی سطحی‌تر یا به عبارت دیگر غیر تهاجمی به شمار می‌آید. قالب ونیر که برای نصب بر روی دندان‌ها طراحی می‌شود از جنس رزین بوده و خیلی آسان و تنها در یک جلسه، روکش ونیر توسط دندانپزشک بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. در مقایسه با لمینت می‌توان گفت بکارگیری انواع ونیر بصرفه‌تر بوده و روش‌های متنوعی که برای ونیر کردن دندان‌ها وجود دارد، دامنه‌ی انتخابی افراد را گسترده‌تر خواهد کرد. به دلیل ویژگی‌هایی چون نصب آسان، زیبایی بالا و ظاهری طبیعی ایجاد شده توسط ونیر برای دندان‌ها و همچنین هزینه‌ی کمتری که نسبت به لمینت دندان‌ها دارد، ونیر کردن دندان طرفداران زیادی را در بین مردم دارا می‌باشد. در ادامه به معرفی و بررسی انواع روش‌های ونیر کردن دندان‌ها می‌پردازیم.

ونیر دندان

ونیر دندان‌ها نسبت به لمینت مقرون بصرفه‌تر است.

 

انواع ونیر دندان

همانطور که گفته شد ونیر دندان‌ها روشی آسان، کم هزینه و سریع برای رفع ایرادات ظاهری دندان‌ها و زیباسازی آن‌هاست. شایان ذکر است که ونیر دندان‌ها، دارای انواع مختلفی می‌باشد که لازم است به معرفی و بررسی آن‌ها بپردازیم. از جمله انواع مختلف ونیر، می‌توان به ونیر کامپوزیتی و ونیر سرامیکی اشاره کرد. در مقایسه‌ی این دو نوع از ونیر می‌توان گفت که ونیر کامپوزیتی به نسبت ونیر سرامیکی، در مدت زمان کمتر و به نوعی با روش آسان‌تری نصب می‌شود. روش انجام ونیر به صورتی است که دندانپزشک از طریق برداشتن قسمتی از مینای دندان و نمونه برداری از دندان‌های آسیب دیده و ارسال این نمونه‌ها به آزمایشگاه‌ها، اقدام به طراحی ونیر مناسب برای دندان‌ها می‌کنند. سپس قالب ونیر متناسب با دندان‌های افراد، بعد از چند روز طراحی شده و در طی یک جلسه بر روی دندان‌ها قرار خواهد گرفت‌؛ برای نصب ونیر بر روی دندان‌ها، از سیمان رزین استفاده می‌شود. در صورت تغییر رنگ و یا جرم زدگی دندان‌ها، ساییده شدن دندان‌ها، شکستگی یا ایجاد ترک بر روی دندان‌ها و همچنین رفع فواصل زیاد موجود در بین دندان‌ها از روش ونیر سرامیکی استفاده می‌شود. ونیر کامپوزیتی بدون نیاز به تراشیدن دندان‌ها و به شکل مستقیم با استفاده از اشعه‌های مخصوص، بر روی دندان‌ها نصب می‌شود و در مواردی که دندان‌ها زرد یا سیاه شده باشند و دچار شکستگی یا ترک خوردگی شده باشند، از این روش از ونیر استفاده می‌شود.

ونیر دندان

ونیر دندان دارای انواع مختلفی مثل ونیر کامپوزیتی و ونیر سرامیکی است.

 

عوامل موثر بر هزینه ونیر دندان

مانند هر یک از روش‌های زیباسازی دندان‌ها، هزینه‌ ونیر دندان‌ها نیز تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد که باید تحت بررسی قرار گیرند. از جمله‌ی این موارد، می‌توان به میزان مهارت و تخصص دندانپزشک و دستمزد او اشاره کرد. از جمله عوامل مهم دیگری که بر روی قیمت ونیر تاثیر می‌گذارد، نوع بیمه‌ای است که فرد بیمار تحت پوشش آن قرار دارد؛ شایان ذکر است که اکثر بیمه‌ها هزینه‌ی مربوط به انجام کارهای غیردرمانی را، متقبل نخواهند شد. موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی نیز در تعیین قیمت بی‌اثر نیست؛ مطب‌های دندانپزشکی که در مرکز شهر قرار دارند، هزینه‌ی بیشتری را برای ونیر نسبت به مطب‌های شهرهای اطراف دریافت می‌کنند. در آخر باید اشاره کرد که تعداد دندان‌های مورد نظر برای ونیر نیز، در تعیین قیمت نهایی ونیر تاثیر می‌گذارد‌.

فهرست