طول عمر کامپوزیت از دغدغه کسانی است که به زیبایی دندانهایشان اهمیت می دهند. در عین حال میخواهند از کیفیت کار مطمئن باشند. در واقع سلامتی و زیبایی شبیه به دو کفه ترازو باید در تراز با یکدیگر قرار بگیرند. طول عمر کامپوزیت دندان، رابطه مستقیمی با دو مسئله دارد. یکی از آنها کیفیت کامپوزیتی است که پزشک برای شما کار خواهد کرد. و دیگری روش نگهداری و مراقبت شما از دندان هایتان است. باید این نکته را در نظر داشته باشید که دندان های کامپوزیت شده نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به دندان های معمولی دارند. بنابراین اگر نگهداری و توجه مداوم به دندان برایتان آسان نیست، شاید کامپوزیت انتخاب مناسبی برایتان نباشد. در این مقاله درباره کامپوزیت دندان و طول عمر آن برایتان خواهیم گفت. فراموش نکنید که پزشکان عرشیان، به صورت آنلاین و رایگان به شما مشاوره می دهند. کافی است از طریق واتس آپ با این شماره در تماس باشید:

 

طول عمر کامپوزیت

کامپوزیت دندان چیست؟

داشتن دندان‌های زیبا دغدغه‌ تمام افرادی است که به زیبایی خود اهمیت می دهند. برای داشتن این زیبایی، از روش‌های مختلفی میتوان استفاده کرد. یکی از این روش ها که میتوان نقض های احتمالی دندان هایتان را بپوشاند کامپوزیت دندان است. در این روش، با استفاده از موادی که ترکیبی از پلاستیک و شیشه هستند، یک لایه‌ی پوشاننده با بکارگیری اشعه‌‌های مخصوص و بطور مستقیم بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد‌. اطلاعات بیشتر درباره کامپوزیت دندان: کامپوزیت دندان راز نهفته زیبایی شما [قیمت + آپدیت ۱۴۰۰]

کامپوزیت دندان با استفاده از رزین و یا ونیر انجام می‌شود. با روش‌های مختلفی همچون کامپوزیت ماکروفیل، کامپوزیت میکروفیل، کامپوزیت‌های هیبرید و میکروهیبرید و نانوهیبرید و همچنین نانو کامپوزیت‌. انواع کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

همانطور که گفتیم دو عامل مهم در تعیین طول عمر کامپوزیت دندان تاثیرگذار است.  یکی از آنها روش مراقبتی شما از دندان هایتان است. در ادامه به صورت جزیی درباره مراقبت از کامپوزیت ها برایتان میگوییم.

  • استفاده از دهانشویه
  • استفاده مداوم از نخ دندان
  • مسواک زدن به صورت روزانه
  • نخوردن مواد غذایی که باعث رنگ گرفتن کامپوزیت می شود.
  • اجتناب از خوردن مواد غذایی خیلی سفت

با رعایت کردن این موارد و مراقبت از کامپوزیت و دندان هایتان میتوانید مطمئین باشید که طول عمر آنها افزایش پیدا خواهد کرد. اما لازم است نکات دیگری را پیش از انجام کامپوزیت مدنظر داشته باشید. کامپوزیت به طور کلی در برابر لمینت سرامیکی، طول عمر پایین تری دارد. استحکام کامپوزیت نیز در مقابل لمینت پایین تر است. علت این تفاوت بکارگیری پلاستیک برای ساخت لایه کامپوزیتی دندان است. بنابراین بهتر است برای بالا بردن طول عمر کامپوزیت دندان، از خوردن غذاهای سفت جلوگیری کنید. یا دندان هایتان را در تماس با ابزارهای سخت قرار ندهید.

طول عمر کامپوزیت به طور متوسط بین پنج تا هفت سال است. البته که رعایت نکات گفته شده می تواند طول عمر آنها را افزایش دهد.

افزایش طول عمر کامپوزیت دندان

برای بالا بردن طول عمر کامپوزیت دندان‌، باید نکاتی را رعایت کرد. همانطور که گفته شد کامپوزیت در برابر لمینت‌های سرامیکی، عمر کمتری دارد. استحکام و قدرت لایه‌ی کامپوزیتی نسبت به سرامیک نیز کمتر است.

به همین دلیل بهتر است که بعد از کامپوزیت دندان‌ تا حد امکان از انجام کارهایی که باعث ورود فشار به لایه‌ی کامپوزیتی قرار گرفته بر روی دندان‌ها می‌شوند، خودداری کنید. علاوه بر این نکته باید اشاره کرد که لایه‌ی کامپوزیتی قرار گرفته بر روی دندان‌ها، در برابر تغییر رنگ دارای مقاومت کمتری هستند. و نسبت به لمینت سرامیکی راحت‌تر تغییر رنگ می‌دهند.

برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان‌، بهتر است که به شکل مرتب دندان‌ها را مسواک بزنید. و یا از نخ دندان استفاده کنید. علاوه بر آن لازم است که از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی که باعث رنگ دهی به دندان‌ می‌شوند مثل قهوه یا شکلات، تا حد ممکن خودداری کنید.

نکته‌ی مهمی که درباره‌ی کامپوزیت وجود دارد و این روش را از لمینت دندان‌ها متمایز می‌کند این است که در صورت ورود آسیب به لایه‌ی کامپوزیتی و ترک خوردگی سطوح کامپوزیت دندان‌ها، می‌توان این لایه‌ی کامپوزیتی را ترمیم کرد و آسیب‌های وارده به آن را رفع کرد.

میزان استحکام کامپوزیت دندان چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که کامپوزیت دندان‌، به راحتی قابل شکستن نیست. کامپوزیت های نسل جدید استحکام بالایی دارد. اما پاسخ قطعی به این سوال بسیار به روش نگهداری شما از دندان هایتان بستگی دارد. در صورت رعایت نکاتی همچون عدم مصرف غذاهای سفت می‌توان مقاومت کامپوزیت و طول عمر بالای آن را تضمین کرد. با این حل در صورت استعمال غذاهای سفت و سخت، لایه‌ی کامپوزیتی قرار گرفته بر روی دندان‌ها ممکن است دچار کندگی و یا خراش شوند‌.

به هر حال در صورت بروز این اتفاق و ورود آسیب به روکش کامپوزیتی، می‌توان این روکش را به آسانی و در طول یک جلسه ترمیم کرد.

دندان پزشکی, کامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست