طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان‌ها چقدر است؟

داشتن دندان‌های زیبا از جمله دغدغه‌های تمام افراد است و افراد برای داشتن این دندان‌ها، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. از جمله روش‌های مورد استفاده برای رفع نواقص دندان‌ها و زیباسازی آن‌ها، می‌توان به کامپوزیت دندان اشاره کرد که در آن با استفاده از موادی که ترکیبی از پلاستیک و شیشه هستند، یک لایه‌ی پوشاننده با بکارگیری اشعه‌‌های مخصوص و بطور مستقیم بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند‌.

طول عمر کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان با استفاده از رزین و یا ونیر انجام می‌شود و با روش‌های مختلفی همچون کامپوزیت ماکروفیل، کامپوزیت میکروفیل، کامپوزیت‌های هیبرید و میکروهیبرید و نانوهیبرید و همچنین نانو کامپوزیت‌ها صورت می‌گیرد.

 

طول عمر کامپوزیت با توجه به عوامل مختلفی قابل تعیین است؛ از جمله نکاتی که برای بالا بردن طول عمر کامپوزیت‌ها باید رعایت کرد می‌توان به استفاده از مواد شوینده‌ی دهان، استفاده‌ی مداوم از نخ دندان و همچنین مسواک زدن مرتب در طول روز اشاره کرد.

 

کامپوزیت دندان‌ها در مقابل لمینت‌های سرامیکی، دارای طول عمر پایین‌تری می‌باشند و همچنین استحکام آن‌ها در مقابل لمینت دندان پایین‌تر است؛ علت این موضوع نیز بکارگیری پلاستیک برای ساخت لایه‌ی کامپوزیتی دندان است. لذا بهتر است که برای بالا بردن طول عمر کامپوزیت،

 

از خوردن غذاهای سفت و سخت و یا از تماس دادن دندان‌ها با ابزارهای سخت تا حد امکان خودداری کرد‌. طول عمر کامپوزیت بین ۵ تا ۷ سال است که با در نظر گرفتن تمامی این نکات، می‌توان طول عمر آن را بیشتر کرد.

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت با توجه به عوامل مختلفی قابل تعیین است.

 

نکاتی درباره‌ی کامپوزیت دندان‌ها

برای بالا بردن طول عمر کامپوزیت دندان‌ها، باید نکاتی را رعایت کرد. همانطور که گفته شد کامپوزیت در برابر لمینت‌های سرامیکی، دارای طول عمر پایین‌تری می‌باشد و استحکام و قدرت لایه‌ی کامپوزیتی نسبت به سرامیک کمتر است.

 

به همین دلیل بهتر است که بعد از کامپوزیت دندان‌ها تا حد امکان از انجام کارهایی که باعث ورود فشار به لایه‌ی کامپوزیتی قرار گرفته بر روی دندان‌ها می‌شوند، خودداری کرد. علاوه بر این نکته باید اشاره کرد که لایه‌ی کامپوزیتی قرار گرفته بر روی دندان‌ها، در برابر تغییر رنگ دارای مقاومت کمتری هستند و نسبت به لمینت سرامیکی راحت‌تر تغییر رنگ می‌دهند.

 

برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان‌ها، بهتر است که به شکل مرتب دندان‌ها را مسواک زده و یا از نخ دندان استفاده شود‌. علاوه بر آن لازم است که از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی که باعث رنگ دهی به دندان‌ها می‌شوند ( مثل قهوه و یا شکلات)، تا حد ممکن خودداری کرد.

 

نکته‌ی مهمی که درباره‌ی کامپوزیت وجود دارد و این روش را از لمینت دندان‌ها متمایز می‌کند این است که در صورت ورود آسیب به لایه‌ی کامپوزیتی و ترک خوردگی سطوح کامپوزیت دندان‌ها، می‌توان این لایه‌ی کامپوزیتی را ترمیم کرد و آسیب‌های وارده به آن را رفع کرد.

طول عمر کامپوزیت دندان

برای بالا بردن طول عمر کامپوزیت دندان‌ها، باید نکاتی را رعایت کرد.

 

میزان استحکام کامپوزیت دندان چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که کامپوزیت دندان‌ها، به راحتی قابل شکنندگی نبوده و در صورت رعایت نکاتی همچون عدم مصرف غذاهای سفت می‌توان مقاومت کامپوزیت و طول عمر بالای آن را تضمین کرد. با این حل در صورت استعمال غذاهای سفت و سخت، لایه‌ی کامپوزیتی قرار گرفته بر روی دندان‌ها ممکن است دچار کندگی و یا خراش شوند‌.

به هر حال در صورت بروز این اتفاق و ورود آسیب به روکش کامپوزیتی، می‌توان این روکش را به آسانی و در طول یک جلسه ترمیم کرد.

کامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست