پر کردن دندان ها با کامپوزیت

پر کردن دندان‌ها از جمله راه حل‌های کارآمد برای رفع مشکلاتی همچون پوسیدگی و خراب شدن دندان‌هاست. عوامل مختلف زیادی وجود دارد که باعث خرابی و پوسیدگی دندان‌ها شده و با گرفتن عکس از دندان‌ها، میزان خرابی آن‌ها مشخص خواهد شد. پر کردن دندان‌ها از طرق مختلفی امکان پذیر است. از جمله روش‌هلی پر کردن دندان می‌توان به پر کردن با کامپوزیت (کامپوزیت دندان ) اشاره کرد.

 

پر کردن دندان به چه معناست؟

دندان‌ها از جمله اعضای مهم بدن‌ هستند که علاوه بر اهمیت آن‌ها برای خوردن غذا و حفظ سلامتی بدن، زیبایی و سالم بودن آن‌ها تاثیر بسیار زیادی در زیبایی و جذابیت افراد خواهد گذاشت. اما بعد از گذشت مدتی از طول عمر دندان‌ها، ممکن است که آن‌ها به دلایل مختلفی دچار آسیب، پوسیدگی و خرابی شوند.

میزان آسیبی که به دندان‌ها وارد شده است، به وسیله‌ی عکس برداری از دندان‌ها با استفاده از اشعه‌های مخصوص مشخص می‌شود. علت اصلی پوسیدگی و خرابی دندان‌ها، عدم رعایت نکات بهداشتی و جمع شدن زیاد باکتری‌ها در بین دندان‌ها می‌باشد. به همین دلیل برای جلوگیری از آسیب جدی دندان‌ها، بهتر است که خیلی سریع به پر کردن دندان‌ها اقدام شود.

برای جلوگیری از آسیب جدی دندان‌ها، بهتر است که خیلی سریع به پر کردن دندان‌ها اقدام شود.

 

نحوه پر کردن دندان‌ها

همانطور که گفته شد، پر کردن دندان‌ها روشی مناسب برای جلوگیری از آسیب جدی آن‌هاست. در این قسمت به بررسی نحوه پر کردن دندان‌ها می‌پردازیم. بعد از عکس برداری از دندان‌ها و اطلاع از میزان آسیب دیدگی آن‌ها، دندانپزشک در ابتدا نواحی اطراف دندان‌های بیمار را با تزریق یک ماده‌ بی‌حس می‌کند

و بعد از آن با استفاده از مته و یا لیزر مخصوص دندانپزشکی، قسمت پوسیده‌ی دندان‌ها را جدا می‌کند. بعد از بررسی قسمت خالی شده‌ی دندان‌ها، با استفاده از مواد مخصوص مختلفی همچون رزین کامپوزیت و یا دیگر مواد مخصوص این کار و تزریق آن‌ها به داخل قسمت‌های خالی دندان‌ها، آن‌ها را پر می‌کند. بعد از انجام این کار، دندان‌ها صیقل داده شده و کار پر کردن دندان به اتمام می‌رسد.

 

پر کردن دندان با کامپوزیت

همانطور که گفته شد، برای پر کردن دندان‌ها باید مراحلی را طی کرد و بعد از بررسی آسیب‌های وارد شده به دندان‌ها، نوبت به مرحله‌ی پر کردن حفره‌های موجود در دندان‌ها خواهد رسید. یکی از روش‌های مورد استفاده در این کار، پر کردن دندان با کامپوزیت می‌باشد؛

برای پر کردن حفره‌های موجود در دندان‌ها با استفاده از کامپوزیت، از موادی که دارای جنس شیشه‌ی پودری و یا رزین‌های اکریلیک هستند استفاده می‌شود. از جمله مزایای استفاده از دندان‌ها برای پر کردگی این است که، امکان تغییر رنگ مواد کامپوزیت و تبدیل رنگ آن‌ها به رنگ طبیعی دندان‌ها وجود داشته و در نتیجه ظاهر دندان‌های پر شده بهتر خواهد شد.

یکی از روش‌های مورد استفاده در این کار، پر کردن دندان با کامپوزیت می‌باشد.

پر کردن فاصله دندان‌ها

دندان‌ها ممکن است به دلایل مختلفی دارای انحراف باشند و فاصله‌ی موجود در بین آن‌ها زیاد باشد. وجود فاصله‌ی زیاد بین دندان‌ها، باعث ایجاد یک ظاهر نامناسب برای آن‌ها خواهد شد و زیبایی دندان‌ها را کمتر خواهد کرد. داشتن دندان‌های با فاصله و کج، باعث می‌شود که زیبایی افراد کامل نباشد و اعتماد به نفس آن‌ها پایین بیاید.

روش‌های مختلفی برای پر کردن فاصله دندان‌ها و رفع ظاهر ناپسند آن‌ها وجود دارد که از جمله‌ی این روش‌ها می‌توان به ارتودنسی، کامپوزیت، لمینت و یا استفاده از روکش دندان اشاره کرد. در صورتی که افراد دارای دندان‌هایی کوچک و فاصله دار باشند، بهتر است که از کامپوزیت یا لمینت برای رفع فاصله‌ی دندان‌ها استفاده کنند.

دندان‌ها ممکن است به دلایل مختلفی دارای انحراف باشند و فاصله‌ی موجود در بین آن‌ها زیاد باشد.

 

بهترین روش پر کردن دندان

روش‌های مختلفی برای پر کردن دندان‌ها وجود دارد که بکارگیری هر یک از این روش‌ها، باید با توجه به توصیه‌ی دندانپزشکان و ویژگی دندان‌ها صورت گیرد. از جمله روش‌های مختلفی که برای پر کردن حفره‌های دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به پر کردن با آمالگام، پر کردن با کامپوزیت، پر کردن با طلا، پر کردن با سرامیک و در نهایت پر کردن با رزین اشاره کرد. شایان ذکر است که پر کردن با کامپوزیت از جمله روش‌های مرسوم و پرطرفدار است. اما با این حال باید گفت که هر یک از این روش‌ها، دارای ویژگی‌های خاص خود هستند و بکارگیری هر یک از آن‌ها تنها به نظر دندانپزشک و شرایط دندان‌ها وابسته است.

فهرست