لمینت بهتر است یا کامپوزیت

لمینت بهتر است یا کامپوزیت

لمینت دندان چیست؟

داشتن یک چهره‌ی زیبا و تاثیر گذار را، می‌توان به عنوان یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های هر فردی در نظر گرفت. افراد برای داشتن یک صورت جذاب، باید مولفه‌های زیادی را در نظر داشته باشند.(لطفا از صفحه کامپوزیت دندان هم دیدن فرمایید)

از جمله مواردی که در زیبایی و جذابیت چهره تاثیر می‌گذارد، داشتن یک لبخند جذاب و دندان‌هایی سفید و زیبا است. روش‌های مختلفی برای رفع ایرادات و زیبایی دندان‌ها وجود دارد که از جمله‌ی این روش‌ها، می‌توان به لمینت دندان اشاره کرد. لمینت یکی از روش‌های مرسوم برای افزایش زیبایی دندان‌ها و رفع نواقص آن‌هاست که در چند سال اخیر، طرفداران زیادی پیدا کرده است.

در این روش لایه‌هایی بسیار نازک را که کاملا متناسب با قالب و ساختار و ویژگی‌های دندان‌های هر فرد ساخته می‌شوند و برای ساخت آن‌ها از رنگ‌های طبیعی که شباهت زیادی به رنگ دندان‌ها دارند استفاده می‌شود، بر روی قسمت جلویی دندان‌های هر فرد متصل کرده و بدین ترتیب، نواقص مختلف دندان‌ها مانند اندازه‌ی دندان‌ها، ظاهر و رنگ آن‌ها دچار تغییرات بسیار خوبی خواهد شد و در نتیجه لبخندی بسیار زیبا برای افراد به وجود می‌آید.

لمینت دندان‌ها انواع مختلفی دارد که از جمله‌ی آن، می‌توان به لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی اشاره کرد؛ هر یک از این نوع لمینت‌ها، دارای ویژگی‌های خاص خود هستند و با توجه به موارد مختلفی می‌توان آن‌ها را انتخاب کرد.

لمینت بهتر است یا کامپوزیتلمینت بهتر است یا کامپوزیتاز جمله روش‌های مورد استفاده برای زیبایی دندان‌ها می‌توان به لمینت اشاره کرد.

 

کامپوزیت دندان چیست؟

علاوه بر لمینت دندان‎ها یکی دیگر از روش‌هایی که در سال‌های اخیر جهت زیبایی دندان‌ها و رفع مشکلات آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، کامپوزیت دندان است. حال شاید پرسیده شود که کامپوزیت چیست؟ کامپوزیت نوعی ماده‌ی ترکیبی است که از ترکیب پلاستیک و شیشه به وجود آمده و جهت افزایش زیبایی دندان‌ها، ترمیم و رفع نواقص آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با قرار دادن لایه‌ی کامپوزیت که متناسب با قالب دندان‌های افراد و ویژگی‌ دندان‌های آن‌ها ساخته شده است و دندان‌ها را مرتب‌تر می‌کند، زیبایی دندان‌ها دو چندان شده و یک لبخند دلنشین برای افراد به وجود می‌آید. روش‌های مختلفی برای کامپوزیت کردن دندان‌ها وجود دارد که عبارت‌اند از کامپوزیت ونیر و کامپوزیت رزین که آن‌ها را، بسته به مواد مورد استفاده در قالب کامپوزیت دسته بندی می‌کنند.

نکات مهمی درباره‌ی کامپوزیت کردن وجود دارد که افراد قبل از اقدام به این کار، باید درباره‌ی این نکات و مسائل با یک دندانپزشک متخصص و ماهر مشورت کنند. برای مثال اقدامات مهمی که بعد از کامپوزیت دندان باید انجام شود و نکاتی که حتما باید رعایت کرد، هزینه‌های مربوط به انجام کامپوزیت، شرایطی که فرد برای انجام کامپوزیت باید داشته باشد و… همه و همه مهم بوده و قبل از اقدام به این کار باید تحت بررسی قرار گیرند.

لمینت بهتر است یا کامپوزیت

یکی از روش‌های کاربردی برای افزایش زیبایی دندان‌ها کامپوزیت است.

 

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

تا اینجا اطلاعات مختلف درباره‌ی کامپوزیت و لمینت دندان‌ها را، تحت بررسی قرار دادیم. حال باید به یک سوال مهم، که ذهن بسیاری از افراد را در هنگام تصمیم‌گیری جهت انتخاب یک روش برای زیبایی دندان‌ها و رفع نواقص آن‌ها به خود مشغول می‌کند، پاسخ داده شود. لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ در پاسخ به این سوال باید نکات و مسائل زیادی بسنجیم و طبق این اصول، به سوال مورد نظر پاسخ دهیم؛ مثلا این که لمینت زیباتر است یا کامپوزیت؟

یا این که کدام یک از این روش‌ها قدیمی‌ترند؟ کدام یک محکم‌ترند؟ کدام یک در مقاومت بیشتری در برابر لکه‌ها دارند؟ کدام یک سریع‌تر انجام می‌شوند؟ کدام یک ارزان‌تر است؟ و… . بطور کلی کامپوزیت ونیر دندان‌ها قیمت، پایین‌تری نسبت به لمینت دندان‌ها دارد. اما طول مدت دوام کامپوزیت ونیر کمتر بوده و باید بعد از گذشت مدتی، به ترمیم آن‌ها اقدام کرد.

همچنین باید اشاره کرد که اگر آسیبی به روکش‌های کامپوزیتی وارد شود، بهتر است که دیگر از آن‌ها استفاده نشود. اما در مورد روکش‌های سرامیکی باید گفت که، می‌توان آن‌ها را تعویض کرده و از روکش‌های جدید استفاده کرد. کامپوزیت کردن دندان‌ها، در یک جلسه درمانی انجام می‌شود. اما لمینت کردن دندان‌ها مدت زمان بیشتری به طول می‌انجامد و قبل از قرارگیری روکش لمینت بر روی دندان‌ها، باید اقدامات لازم جهت آماده‌سازی دندان‌ها را انجام داد.

روکش‌های لمینت در برابر لکه‌ها مقاوم‌تر هستند، اما با این حال بهتر است بعضی از نکات برای جلوگیری از تغییر رنگ آن‌ها رعایت شود. لایه‌هایی کامپوزیت در برابر ورود لکه‌ها حساس‌تر هستند و در صورت رعایت نکردن نکات لازم، خیلی سریع تغییر رنگ می‌دهند. بطور کلی می‌توان گفت که هر یک از این روش‌های زیباسازی دندان‌ها، دارای برتری‌هایی نسبت به هم هستند که آن‌ها را متفاوت می‌کنند.