دندانپزشکی کودکان

دندان­های شیری به دندان­هایی گفته می­شود که از حدود شش ماهگی شروع به بیرون زدن از لثه می­کنند و از حدود شش سالگی شروع به جایگزینی با دندان­های دائمی می­کنند.

بسیاری از افراد تصور می­کنند از آنجایی که در نهایت دندان­های شیری می­افتند، پس اگر هر زمانی بیفتند یا کشیده شوند اهمیتی ندارد. فراموش نکنید از زمان نوزادی دندان­های شیری به دلیلی شروع به رشد و رویش می­کنند و بنابه همان دلایل باید تا زمانی که دندان­های دائمی به جای آن­ها بیرون نزده­اند، در جای خود بماند.

دندان­های شیری نقش مهمی در سلامت کودک ایفا می­کنند. توجه داشته باشید دندان­های شیری درست همانند دندان­های دائمی نیاز به مراقبت­های روزانه دارند تا سلامت دهان و به­طور کلی سلامت بدن حفظ شود. پوسیدگی در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد بنابرانی رعایت بهداشت دهان به محض رویش اولین دندان باید آغاز شود.

 • اهمیت حفظ دندان­های شیری چیست؟

 • جویدن غذا به درستی انجام می­شود.
 • تکلم و گفتار به صورت صحیح انجام می­شود.
 • ظاهر بی­دندان لبخند باعث کاهش اعتماد به نفس کودک و مورد تمسخر قرار گرفتن او می­شود.
 • کودک دچار مشکلات دندان درد و آبسه نمی­شود و اختلالی در تحصیل او ایجاد نمی­شود.
 • رشد فک و دندان­ها روال طبیعی خود را طی می­کند.
 • فضای لازم برای بیرون زدن دندان­های دائمی در قوس دندانی بالا و پایین حفظ می­شود و به کمک دندان­های شیری، دندان­های دائمی به موقعیت درست هدایت می­شوند.
 • عدم مراقبت از دندان­های شیری چه خواهد کرد؟

در صورت عدم رعایت بهداشت مناسب دهان، دندان­های شیری درست همانند دندان­های دائمی ممکن است دچار پوسیدگی و عفونت شوند. پوسیدگی دندان شیری وضعیت عفونی جدی و قابل گسترش است که می­تواند به سرعت تشدید یافته و منجر به عفونت یا آبسه شود. به خصوص برای کودکان این وضعیت می­تواند زیان بخش باشد چرا که سیستم ایمنی آن­ها هنوز به­طور کامل رشد نکرده است.

در صورتی که دندان عفونی شود و نیاز به کشیدن آن وجود داشته باشد، دندان­پزشک توصیه می­کند با استفاده از وسیله­ای به نام فضا نگه­دار، جای آن را خالی نگه دارید تا بعداً توسط دندان دائمی زیر آن پر شود. در صورت عدم استفاده، دندان­های مجاور ممکن است انحراف یافته و کج شوند. این وضع باعث مسدود شدن مسیر بیرون زدن دندان دائمی می­شود. در چنین شرایطی ممکن است فشار دندان دائمی برای بیرون زدن باعث کج شدن دندان­های دیگر، حل شدن ریشه آن­ها، بیرون زدن دندان دائمی از محلی نامناسب شود. برای درمان این مشکلات مربوط به درمان­های پیچیده­تر، پرهزینه­تر و تهاجمی­تری خواهید شد.

مهم­ترین نکته در حفظ دندان­های شیری رعایت بهداشت دهان از سنین پایین است. کودک باید عادت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را از زمانی که می­تواند مسواک بزند، یاد بگیرد و مرتباً انجام دهد. همچنین عادت چکاپ دندان­پزشکی را از کودکی باید در وجود کودکان قرار دهید.

 • فلوراید درمانی

پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می­افتد که لایه مینا از بین رفته و دندان مواد معدنی خود را از دست داده است. فلوراید فرآیند معدنی­سازی دندان­ها را تقویت کرده و لکه­های کلسیم­زدایی شده را ترمیم می­نماید. بنابراین فلوراید به پیشگیری از پوسیدگی دندان کمک شایانی می­نماید. به­طور کلی میزان فلوراید در دندان­ها باید متعادل باشد. چرا که زیادی فلوراید به دندان­های در حال رشد آسیب وارد کرده و فلوروز ایجاد می­کند. فلوروز باعث تغییر رنگ و ایجاد لک در دندان­ها می­شود.

 • مراقبت­های پیشگیرانه ارتودنسی درمانی

به خاطر داشته باشید هیچ زمانی برای مراقبت از سلامت دهان و دندان کودک زود نیست. از زمانی که دندان­ها از لثه بیرون می­زند و به خصوص زمانی که برخی از دندان­ها دائمی و برخی شیری هستند، دندان­پزشکی یا ارتودنتیست می­تواند مشکلاتی مانند مال اکلوژن و کجی دندان­ها مشکلات مربوط به بایت را شناسایی نماید. در صورت مراقبت پیشگیرانه می­توان رشد دندان­ها و فک­ها را هدایت نمود و از نیاز به درمان ارتودنسی پیچیده، طولانی و پرهزینه در آینده جلوگیری کرد. درمان ارتودنسی پیشگیرانه بسیار آسان­تر و کوتاه مدت­تر است چرا که هنوز کودک در سن رشد قرار دارد.

 • شیارپوش

شیارپوش به پوشش پلاستیکی سفیدرنگ و نازکی گفته می­شود که بر روی سطح جونده دندان­های عقبی قرار می­گیرد تا شیارها و منافذ آن را پوشانده و احتمال پوسیدگی دندان را کاهش دهد. در حالت طبیعی شیارها و منافذ سطح جونده دندان­های عقبی محل مناسبی برای تجمع پلاک و باکتری­ها هستند و معمولاً پوسیدگی دندان در این مناطق شروع می­شود. از طرف نواحی دندان کمتر از فلوراید درمانی موضعی بهره می­برند. با استفاده شیارپوش می­توان به جلوگیری از تشکیل پلاک در این نواحی و در نتیجه پوسیدگی دندان کمک کرد. به­طور متوسط شیارپوش در صورت مراقبت مناسب ۵ تا ۱۰ سال دوام دارد. دندان­پزشک در چکاب­های دندان­پزشکی وضعیت شیارپوش را بررسی می­کند تا مطمئن شود سالم و یکپارچه است. برای افزایش طول عمر شیارپوش کودکان باید مصرف غذاهای ترد و سفت را محدود نمایید.

 • فضا نگه­دار

فضا نگه­دار وسیله­ای است که برای حفظ فضای قوس دندانی در صورت زود افتادن دندان شیری استفاده می­شود. فضا نگه­دار معمولاً از استیل ساخته می­شود و در جای دندان شیری کشیده شده قرار می­گیرد. این وسیله انواع مختلفی دارد که بسته به شرایط نوع آن انتخاب می­شود. به محض این که دندان دائمی در حال بیرون از لثه باشد، فضا نگه­دار برداشته می­شود.

فهرست
×

دندانپزشکی عرشیان آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان است.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟