درمان ریشه

پالپ یا مغز دندان، منطقه ای نرم در مرکز دندان می باشد. در این منطقه علاوه بر عصب، عروق خونی نیز قرار دارد. وقتی عصب دندان به دلایل مختلف دچار ضایعه گردد، دندانپزشک برای نجات دندان، درمان ریشه (عصب کشی) می نماید. دندانپزشک با استفاده از تزریق موضعی، دندان را بی حس کرده و پوسیدگی تاج دندان را بر می دارد.

درمان ریشه

با استفاده از میله های بسیار باریک به نام فایل، اعصاب و عروق خونی ریشه را خارج می کند. دیواره کانال ریشه سوهان زده می شود تا هم باقیمانده بافت عصب خارج شود و هم کانال دندان وسیع تر گردد. سپس کانال ریشه شستشو داده می شود. پس از خشک کردن، کانال ریشه با مواد مخصوص کامل پر شده و تاج دندان بازسازی می شود. چون معمولا سطح وسیعی از تاج دندان تحلیل رفته است، با استفاده از پین های مخصوص استحکام تاج بیشتر می گردد.

ریشه‌درمانی یا اندودنتیکس یکی از ۹ تخصص دندان‌پزشکی است که انجمن دندانپزشکی آمریکا آنها را تعیین کرده‌ است و در سال ۱۹۶۳ میلادی به عنوان رشته تخصصی اندودانتیکس معرفی گردید. اندودانتیکس با مغز دندان (پالپ) و بافت‌های پیرامون ریشه دندان سروکار دارد. اگر برای پالپ (مغز دندان) دندان مشکلی ایجاد شود باید با عمل درمان ریشه (اندو) معالجه گردد.

ریشه درمانی

درمان ریشه (اندو) روشی جهت حفظ دندانی است که ممکن است کشیده شود؛ اگرچه درمان ریشه (اندو) ضریب موفقیت بالایی دارد، ولی یک روش درمانی بیولوژیکی است و نتایج آن را نمی توان تضمین نمود. تقریبا ۵ تا ۱۰ درصد دندان‌هایی که تحت درمان کانال ریشه بوده‌اند ممکن است بعدا به درمان مجدد کانال ریشه یا درمان جراحی انتهای ریشه نیاز پیدا کنند.

فهرست
×

دندانپزشکی عرشیان آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان است.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟