لمینت دندان از جمله روش‌هایی است که در جهت زیبایی دندان‌ها و رفع نواقص و ایرادات ظاهری دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از انواع لمینت دندان می‌توان به لمینت سرامیکی، لمینت دندان کامپوزیتی(کامپوزیت دندان ) و لمینت دندان فوری اشاره کرد که در هر یک از این روش‌ها ممکن است نحوه‌ی خاصی برای لمینت دندان‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

انواع لمینت دندان

 

انواع لمینت دندان ها

یکی از اصل‌های زندگی تمام افراد، داشتن چهره‌ای جذاب و زیبا است؛ مسلما برای دست یافتن به این هدف، باید مولفه‌های بسیاری را در نظر بگیریم و زیبایی را فقط مختص یک عضو از صورت ندانیم. مهم‌ترین چیزی که باعث زیبایی و جذابیت دو چندان چهره‌ی افراد می‌شود، داشتن لبخندی جذاب با دندان‌هایی سفید و بی‌نقص است که چهره را بیش از پیش زیبا خواهد کرد.

در دنیای امروز با پیشرفت روز افزون متدهای دندانپزشکی، روش‌های گوناگونی برای رفع نواقص دندان‌ها وجود دارد؛ از جمله این روش‌ها، می‌توان به لمینت دندان‌ها اشاره کرد. برای لمینت کردن دندان از یک روکش یا قالب که مناسب با ساختمان دندان‌های هر فرد و مخصوص به همان فرد ساخته می‌شود،

استفاده می‌کنند و روکش مورد نظر را بر روی دندان‌ها نصب می‌کنند. در این مقاله انواع لمینت دندان و روش‌های مورد استفاده برای لمینت کردن دندان‌ها را، تحت بررسی قرار می‌دهیم. از جمله انواع لمینت دندان که توسط بسیاری از دندانپزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به لمینت کامپوزیتی دندان‌ها، لمینت سرامیکی دندان‌ها و همچنین لمینت فوری دندان‌ها اشاره کرد.

بطور کلی هدف استفاده از هر یک از این روش‌ها ایجاد یک رنگ خوب و رفع جرم زدگی دندان‌ها، یکسان کردن دندان‌های ناهموار و کج، رفع فاصله‌ی بین دندان‌ها و… می‌باشد. در ادامه به بررسی جزئیات هر یک از روش‌های لمینت دندان‌ها می‌پردازیم.

لمینت دندان سرامیکی

یکی از انواع لمینت دندان، لمینت سرامیکی دندان‌هاست. در این روش روکش مورد استفاده برای لمینت که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، به شکل سفارشی با استفاده از یک سرامیک با کیفیت بسیار بالا توسط دندانپزشکان متخصص و متناسب با ساختمان دندان‌های افراد، ساخته می‌شود.

روکش مورد استفاده در این روش، رنگی مشابه با مینای دندان‌ها داشته و شفافیت بالایی دارد. علاوه بر آن با بکارگیری این روش از لمینت دندان‌ها، ظاهری بسیار طبیعی، صاف و یکدست و زیبا برای دندان‌ها به وجود آمده و بکارگیری این روش تفاوت چندانی را در ظاهر دندان‌ها با دندان‌های طبیعی ایجاد نمی‌کند‌.

طول عمر این نوع از لمینت بسیار بالا بوده و تا سال‌های سال می‌توان با استفاده از این روش، از زیبایی دندان‌ها بهره برد.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان کامپوزیتی

یکی دیگر از انواع لمینت دندان‌ها، لمینت کامپوزیتی دندان است؛ در این روش، دندانپزشکان سطوح روی دندان‌ها را با استفاده از یک ماده‌ی رزین کامپوزیتی می‌پوشانند تا بتوانند قالبی را که متناسب با ساختار دندان‌های هر یک از افراد ساخته‌اند، روی دندان‌ها قرار بدهند. در این روش از لمینت دندان‌ها، لازم نیست که سطح روی دندان‌ها تراشیده شوند و از طریق قرار دادن روکش‌های لمینت بر روی دندان، نواقص موجود به طور کامل پوشانده می‌شوند.

ضمنا باید اشاره کرد که این روش نسبت به سایر روش‌های لمینت زودتر و با هزینه‌ی کمتری انجام می‌شود. با این حال طول عمر این روش نسبت به دیگر انواع لمینت دندان، پایین‌تر خواهد بود.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان فوری

یکی دیگر از انواع لمینت دندان‌ها، لمینت فوری می‌باشد. در این روش از لمینت روکش مورد استفاده که باید روی دندان‌ها قرار گیرد، از پیش آماده است و دندانپزشکان بعد از معاینه و متناسب با ساختار دندان‌ها، روکش مناسب را انتخاب کرده و بر روی دندان‌ها قرار می‌دهند. این روش از لمینت دندان‌ها نسبت به دیگر روش‌ها، دارای قیمتی پایین‌تر بوده و همچنین طول عمر کمتری را نیز دارا می‌باشند.

نکته‌ی دیگر در باب این روش از لمینت این است که، ظاهر و رنگ آن‌ها به نسبت دیگر روش‌ها طبیعی نمی‌باشد؛ چرا که روکش‌های مورد استفاده در این روش، متناسب با دندان افراد ساخته نشده‌اند و از قبل طراحی شده‌اند.

مقالات لمینت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست