روکش دندان چیست؟

از جمله روش‌هایی که در مردم برای زیبایی دندان‌های خود و رفع نواقص آن بکار می‌برند، استفاده از روکش دندان است. روکش یا پروتز دندان دارای انواع مختلفی است که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به روکش‌های تمام فلزی، روکش سرامیکی و روکش‌های pfm اشاره کرد. هر یک از انواع روکش‌ها دارای مزایا و معایبی هستند که باید در نظر گرفت.(لطفا از صفحه کامپوزیت دندان هم دیدن فرمایید)

روکش دندان چیست ؟

روکش دندان چیست؟ انواع روکش دندان

مسلما خواسته‌ی همه‌ی افراد این است که دندان‌هایی بی‌نقص و زیبا داشته باشند. امروزه روش‌های مختلفی برای رفع نواقص ظاهری دندان‌ها و زیباسازی آن‌ها به وجود آمده است که از جمله‌ی این روش‌ها، می‌توان به استفاده از روکش دندان اشاره کرد. روکش یا پروتز دندان، یک کلاهک است که بر روی دندان‌های خراب قرار می‌گیرد

و علاوه بر این که مقاومت و استحکام آن‌ها را در برابر ورود آسیب و شکستگی افزایش می‌دهد، زیبایی دندان‌های خراب را نیز به آن‌ها باز‌میگرداند. روکش‌های مورد استفاده برای دندان در انواع مختلفی وجود دارد و با متریال‌های گوناگونی ساخته می‌شود؛ از انواع مختلف این روکش‌ها، می‌توان به روکش سرامیکی، روکش pfm و روکش‌های تمام فلزی اشاره کرد.

روکش دندان چیست ؟

یکی از روش‌های زیباسازی دندان‌ها، استفاده از روکش دندان است.

 

روکش دندان تمام فلزی

همانطور که اشاره شد یکی از انواع روکش‌ دندان، روکش‌های دندان تمام فلزی است. همانطور که از نام این روکش‌ها مشخص است، برای استفاده از این نوع روکش تمام سطح روی دندان‌ها را به وسیله‌ی یک روکش فلزی پوشش می‌دهند. این روکش‌های تمام فلزی با توجه به آلیاژ‌های بکار رفته در ساخت آن‌ها، در رنگ‌های زرد یا سفید تولید می‌شوند.

این روکش‌ها به عنوان بهترین نوع روکش شناخته می‌شوند و با استفاده از آن‌ها، تراش‌های کمتری بر روی سطح دندان ایجاد شده و دندان‌ها ساییده نمی‌شوند. علاوه بر آن، ماندگاری این روکش‌ها زیاد بوده و مقاومت بالایی را نیز دارا می‌باشند. تنها ایرادی که بر آن‌ها وارد است، ظاهر ناپسند آن‌هاست.

روکش دندان چیست ؟

همانطور که اشاره شد یکی از انواع روکش‌ دندان، روکش‌های دندان تمام فلزی است.

 

روکش دندان سرامیکی

یکی دیگر از انواع روکش‌ دندان، روکش دندان سرامیکی است؛ برای ساخت این نوع از روکش‌ها، از نوع خاصی از چینی که پرسلن نامیده می‌شود استفاده شده و بدین وسیله، سطح رویی دندان‌ها توسط این روکش پوشانده می‌شود. از جمله مزایای استفاده از این نوع روکش‌ها، ظاهر طبیعی و زیبایی است که برای دندان‌ها به وجود می‌آورد

و علت آن نیز، عدم بکارگیری فلز در ساختار روکش می‌باشد. این ویژگی برای افرادی مفید واقع می‌شود که به آلیاژ مختلف فلزی حساسیت دارند‌ و در نتیجه، می‌توانند از این روکش استفاده کنند. تنها ایرادی که بر این نوع روکش‌ها وارد است، ساختار ضعیف و استحکام کم آن‌ها در برابر ورود فشار است؛ از این روکش‌ها بیشتر جهت زیباسازی دندان‌ها استفاده می‌شود.

روکش دندان چیست ؟

یکی دیگر از انواع روکش‌های دندان، روکش دندان سرامیکی است.

 

روکش دندان pfm

نوع دیگر روکش دندان، روکش pfm است که به نوعی ترکیبی از فلز و سرامیک می‌باشد که امروزه به صورت غالب بندی شده بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. قسمت فلزی بکار رفته در ساختار این نوع روکش‌ها برای پوشاندن اطراف دندان‌ها بکار رفته و استحکام روکش را تضمین می‌کند و سرامیک بکار رفته در این نوع از روکش‌ها نیز، در جهت زیباسازی روکش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این نوع روکش‌ها، دارای استحکام بیشتری در مقابل روکش‌های سرامیکی هستند و میزان مقاومت و طول عمر آن‌ها در برابر روکش‌های فلزی پایین‌تر و در برابر روکش‌های سرامیکی بالاتر است. از جمله معایب این روکش‌ها احتمال ترک خوردگی و یا شکستن آن‌ها می‌باشد.

روکش دندان چیست ؟

نوع دیگر روکش دندان، روکش pfm است.

 

هزینه روکش دندان

هزینه روکش دندان‌ها با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود؛ از جمله‌ی عوامل موثر در تعیین قیمت روکش‌ها، می‌توان به جنس روکش، دستمزد دندانپزشک برای نصب روکش بر روی دندان‌ها و همچنین میزان هزینه‌ی لابراتوار اشاره کرد. به بیان دیگر با توجه به نوع روکش‌ بکار رفته بر روی دندان که می‌تواند روکش سرامیکی، روکش pfm و یا روکش تمام فلزی باشد، هزینه‌ی آن متفاوت خواهد بود.

روکش‌های پرسلن باند شده به فلز، از جمله ارزان‌ترین نوع روکش‌ها می‌باشند.

دندان پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست