کامپوزیت ونیر باعث آسیب به دندان ها می شود؟

سوال می شود که آیا روکش های کامپوزیت ونیر باعث خرابی دندان های شما می شود؟ در مورد کامپوزیت دندان و لمینت دندان چگونگی تأثیر آنها بر دهان و دندان های شما نکات مهمی وجود دارد که در ادامه در خصوص آنها صحبت می کنیم.

گاهی تنها تمیز کردن و یا سفید کردن دندان ها برای داشتن یک لبخند هالیوودی و زیبا کافی نیست. هنگامی که تغییر رنگ دندان ها شدید باشد و یا دندان ها ظاهر ناخواشیندی داشته باشند، برای اصلاح طرح لبخند به سراغ گزینه های منطقی چون روکش های کامپوزیت دندان و یا لمینت دندان می روید. کامپوزیت ونیر به دلیل قیمت مقرون به صرفه تر نسبت به لمینت دندان طرفداران بیشتری را به خود جذب می کند. اما این افراد نیز همچنان نسبت به آسیب دندان های خود پس از دریافت کامپوزیت ونیر نگران هستند.

آیا کامپوزیت ونیر به دندان های طبیعی آسیب می زند

روکش کامپوزیت دندان یک نوع ماده رزینی است که برای تغییر ظاهر و شکل، اندازه و رنگ دندان های آسیب دیده، بد رنگ و بدشکل توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی بر روی دندان طبیعی قرار می گیرد. اینکار می تواند تنها در یک جلسه دندانپزشکی بدون درد و آسیب رساندن به دندان های طبیعی انجام شود.(مراحل انجام کامپوزیت دندان)

 

آیا کامپوزیت دندان به دندان ها آسیب می زند؟

جواب صریح این است : اگر روکش کامپوزیت دندان توسط یک متخصص ماهر و با تجربه در اینکار انجام شود هرگز به دندان ها آسیب نمی زند. روکش های کامپوزیت ونیر نه تنها دندان های طبیعی شما را خراب نمی کنند بلکه آنها را زیباتر نیز می کنند. آنها دندانهای طبیعی شما را خراب نمی کنند بله طرح لبخند زیبایی به شما هدیه می دهند.

روکشهای کامپزیت جایگزین محافظه کارانه ای برای روکشهای لمینت سرامیکی است زیرا تا جای ممکن سطح دندان دستکاری نمی شود. بر خلاف روکش لمینت دندان سرامیکی که برای انجام آن لازم است مقداری از مینای دندان برداشته شود. البته روش انجام لمینت دندان نیز به تنهایی سبب آسیب رساندن به دندان های طبیعی نمی شود مگر اینکه متخصصی که اینکار را انجام می دهد در تراشیدن مینای دندان زیاده روی کند.

روش انجام کامپوزیت دندان به این صورت است که  ماده رزین کامپوزیتی توسط متخصص دندانپزشک بصورت لایه لایه روی دندان ها اضافه شده، شکل دهی و صیقل داده می شود. وسپس با استفاده از نور لیزری روی دندان ها سفت و محکم می شود. تا اینجا روکش های کامپوزیت ونیر به دلیل اینکه برای انجام آن مینای دندان دستکاری نمی شود غیر تهاجمی است و به دندان ها آسیب نمی زند.

در برخی موارد ممکن است به دلیل شرایط دندانی بیمار متخصص دندانپزشک مجبور شود برای گرفتن نتیجه بهتر، پیش از شروع کار به آماده سازی دندان ها بپردازد. به این معنی که ساختار دندان دستکاری شده و قسمتی از مینای دندان تراشیده می شود. البته اینکار در کامپوزیت دندان معمول نیست و تنها در صورتی که واقعا نیاز باشد انجام می شود.

پیشنهاد مقاله

عوارض کامپوزیت دندان

اگر متخصص دندانپزشک، دندان را بیش از حد مورد نیاز دستکاری نماید، ممکن است دندان ها آسیب ببینند. بنابراین نکته مهم درغیرتهاجمی بودن کامپوزیت دندان، انتخاب متخصص دندانپزشک کار بلد و استاد می باشد.

پیش از انجام کامپوزیت ونیر، دندانپزشک دندان های شما را به طور کامل یا اشعه ایکس معاینه می کند تا مطمئن شود دندان های شما پوسیدگی ندارند و برای دریافت ونیر کمپوزیت سالم هستند. در صورت وجود مشکل دندانی مانند پوسیدگی دندان، دندانپزشک ابتدا آنها را برطرف نموده و سپس اقدا به انجام کامپوزیت ونیر می کند.

همچنین اگر اتصال روکش کامپوزیت به لثه با دقت و به درستی انجام نشود ممکن است فاصله بین لثه و روکش ایجاد شود که به مرور با تجمع باکتری ها در این مکان، مشکلاتی مانند بیماری های لثه و یا پوسیدگی دندان به وجود می آید و همچنین روکشها آسیب می بینند.

نکته دیگر اینکه اگر چه دریافت کامپوزیت دندان سبب آسیب دیدن دندان ها نمی شود با اینحال اگر پس از گرفتن ونیر کامپوزیت، مراقبت ها و بهداشت دندان و دهان رعایت نشود ممکن است هم دندان های طبیعی و هم خود روکش کامپوزیت دندان آسیب ببیند.

بنابراین رعایت بهداشت مناسب و دقت در انتخاب دندانپزشک  تعیین می کند که آیا کامپوزیت به دندان ها آسیب می زند یا نه؟

عوارض کامپوزیت دندان

کاربردهای روکش کامپوزیت دندان

روکش کامپوزیت دندان برای رفع برخی از مشکلات دندانپزشکی شامل موارد زیر بکار می رود :

  • تغییر رنگ دندان هایی که از ابتدا بد رنگ بوده اند و نیز دندان هایی که مرور زمان بر اثر عواملی مانند مصرف نوشابه و … بد رنگ شده اند
  • برطرف نمودن کجی و ناهمواری دندان ها
  • بستن فاصله و شکاف بین دندان ها
  • دندان هایی که خرد شده اند، لب پریدگی دارند و یا شکسته اند
  • دندان های کوتاه

در مواردی که این مشکلات دندانی شدید باشند ممکن است متخصص دندانپزشک شما روشهای دیگری مانند لمینت دندان، ارتودنسی دندان و یا حتی ایمپلنت دندان را برای شما در نظر بگیرد.

در چه شرایطی نباید کامپوزیت ونیر انجام داد

در صورتی که مشکلاتی از قبیل پوسیدگی دندان، عفونت لثه و یا سایر بیماری های لثه و دندان دارید، دندانپزشک شما تنها پس از برطرف نمودن این مشکلات می تواند کامپوزیت دندان را روی دندان های شما انجام دهد. در مواردی حتی پس از برطرف نمودن این مشکلات نیز ممکن است دندانپزشک شما استفاده از ونیر کامپوزیت را برای شما مناسب نداند و گزینه های دیگری را برای اصلاح طرح لبخند به شما پیشنهاد دهد.

همچنین اگر بهداشت دندان ضعیفی دارید سراغ کامپوزیت دندان نروید. مگر اینکه خود را متعهد به انجام مراقبت های دندانی کنید. برای بالا بردن اطلاعات خود در خصوص مراقبت های لازم، کلینیک دندانپزشکی عرشیان پیشنهاد می دهد مقاله (مراقبت از کامپوزیت دندان) را نیز مطالعه کنید.

داشتن دندان قروچه شدید و یا بهم فشردن دندان ها هم می تواند مانع دریافت کامپوزیت دندان شود. در اینصورت با استفاده از محافظ دندان ممکن است بتوانید دندان هایتان را کامپوزیت ونیر نمایید.

سن انجام کامپوزیت ونیر

نکته مهم دیگر اینکه سن مناسب کامپوزیت دندان بهتر است رعایت شود. توصیه می شود افراد زیر ۱۸ سال از انجام این عمل زیبایی دندانپزشکی خودداری نمایند.

اگر قصد انجام کامپوزیت دندان و دیگر روشهای دندانپزشکی مانند لمینت ، ارتودنسی و ایمپلنت را دارید ، برای رزرو نوبت و دریافت مشاوره از متخصصان کلینیک دندانپزشکی عرشیان با شماره های  از طریق شماره های ۰۲۱-۷۷۴۴۶۴۶۷ – ۰۹۱۲۷۹۱۵۴۹۰ با کلینیک دندانپزشکی عرشیان تماس بگیرید.

کلینیک دندانپزشکی
تماس با کلینیک دندانپزشکی عرشیان

منبع

دندان پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست