ترمیم دندان

داشتن دندان‌های زیبا و بدون نقص باعث می‌شود تا زیبایی چهره‌ی افراد بیشتر شده و علاوه بر آن سالم بودن دندان‌ها باعث می‌شود تا سلامت افراد نیز بالاتر برود. دندان‌ها بعد از گذشت مدت زمانی ممکن است دچار آسیب و یا پوسیدگی شوند. ترمیم دندان‌ها باعث می‌شود تا از آسیب دیدن جدی آن‌ها جلوگیری شود. ترمیم دندان‌ها به روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است.(لطفا از صفحه کامپوزیت دندان هم دیدن فرمایید)

 

ترمیم دندان

ترمیم دندان‌ به چه معناست؟

داشتن دندان‌هایی سالم، زیبا و بدون نقص خواسته‌ی هر فردی است. دندان‌هایی که در بهترین حالت خود قرار داشته، بدون کجی یا فاصله هستند، سالم و بی‌نقص بوده و همچنین دارای ظاهری بسیار زیبا و سفید و بدور از جرم زدگی هستند، علاوه بر افزایش جذابیت چهره‌ی افراد باعث می‌شوند که اعتماد به نفس افراد افزایش یافته و نسبت به چهره‌ی خود، رضایت بیشتری داشته باشند.

دندان‌ها ممکن است بعد از مدتی دچار آسیب‌های جدی و یا پوسیدگی شوند و با جمع شدن باکتری‌ها در داخل دهان و در بین دندان‌ها و فعالیت آن‌ها، آسیب‌هایی جدی به دندان‌های افراد وارد شود. از جمله روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن از رخداد این آسیب‌ها جلوگیری کرد، می‌توان به ترمیم دندان اشاره کرد.

در روش‌های مختلف ترمیم دندان، آسیب‌ها و صدمات وارد شده به دندان‌ها اصلاح خواهند شد و علاوه بر آن، ظاهر زیبای از دست رفته‌ی دندان‌ها به آن‌ها باز خواهد گشت. در روش‌های مختلف ترمیم دندان‌، با استفاده از یک پوشش خاص و قرار دادن این لایه‌ی پوشاننده بر روی دندان‌ها، آسیب‌های وارد شده به دندان رفع شده و طاهر مناسبی برای دندان‌ها به وجود خواهد آمد.

هدف اصلی از ترمیم دندان‌های افراد، حفظ سلامتی دندان‌ها و ویژگی‌های طبیعی است که دندان‌ها باید داشته باشند. در صورت این که ترمیم دندان‎ها نتیجه ندهد، باید از روش‌های جایگزین برای رفع آسیب‌های وارده به دندان‌ها استفاده شود.

 

ترمیم دندان

از جمله روش‌هایی که می‌توان با استفاده از آن از رخداد این آسیب‌ها جلوگیری کرد، می‌توان به ترمیم دندان اشاره کرد.

 

روش‌های مختلف ترمیم دندان‌ها

همانطور که اشاره شد، از ترمیم دندان‌ها برای رفع آسیب‌های وارده به دندان‌های پوشیده و یا آسیب دیده استفاده می‌شود و علاوه بر بازگردانی آن‌ها به ظاهر طبیعی و افزایش زیبایی دندان‌ها، سلامتی دندان‌ها نیز به آن‌ها باز خواهد گشت. ترمیم دندان‌ها از طریق روش‌های مختلفی قابل انجام بوده و با توجه به میزان آسیب دیدگی دندان‌ها و همچنین تشخیص دندانپزشک، هر یک از این روش‌ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

از جمله روش‌های ترمیم کردن دندان‌ها، می‌توان به روش‌های مستقیم ترمیم و روش‌های غیر مستقیم آن اشاره کرد. در روس مستقیم ترمیم، اقدامات لازم برای ترمیم کردن دندان‌ها و بکارگیری مواد مختلف جهت ترمیم بطور مستقیم در داخل دهان انجام شده و همانند روش پر کردن دندان‌ها، از مواد و ابزار مخصوص جهت ساخت لایه‌ی ترمیم کننده‌ی دندان‌ها استفاده شده و این لایه بطور مستقیم بر روی دندان‌ها قرار خواهد گرفت‌.

برای ترمیم با روش مستقیم، می‌توان از موادی چون رزین کامپوزیت و یا آمالگام استفاده کرد. روش مستقیم ترمیم عوارضی همچون حساسیت دهی لثه‌ها، ایجاد درد و همچنین پوسیدگی مواد بکار رفته برای ترمیم دندان‌ها اشاره کرد؛ ترمیم مستقیم دندان‌ها از طریق باندینگ نیز امکان‌پذیر است. روش‌های غیر مستقیم ترمیم یا کامپوزیت و لمینت، استفاده از روکش و… می‌باشند

که در هر یک از این روش‌ها، لایه‌ی پوشاننده‌ی دندان‌ها در خارج از دهان تولید شده و بعد از انجام آزمایشات لازم بر روی دندان‌ها نصب خواهد شد.

 

ترمیم دندان

از جمله روش‌های ترمیم کردن دندان‌ها، می‌توان به روش‌های مستقیم ترمیم و روش‌های غیر مستقیم آن اشاره کرد.

 

هزینه ترمیم دندان‌ها

هزینه ترمیم دندان‌ها با توجه به عوامل مختلف متغیر است؛ از جمله‌ی این عوامل موثر بر روی هزینه‌ی ترمیم کردن دندان‌ها، می‌توان به روش مورد استفاده برای ترمیم، تعداد دندان‌هایی که باید ترمیم شوند و همچنیت دستمزد دندانپزشک برای ترمیم کردن دندان‌ها اشاره کرد؛

بطور میانگین هزینه‌ی لازم برای ترمیم کردن دندان‌ها بین ۳۰۰ الی ۶۰۰ هزار تومان می‌باشد.

فهرست