کامپوزیت ونیر سرامیکی

یکی از اقدامات موثر برای بهبود طرح لبخند کامپوزیت ونیر است.  کامپوزیت ونیر روکش نازکیست که روی دندان ها قرار می‌گیرد. معایب دندان از جمله پریدگی یا زردی آن را می پوشاند. البته این یکی از چندین روش برای اصلاح طرح لبخند است. دو نوع اصلی روکش وجود دارد: کامپوزیت ونیر سرامیکی یا پرسلان و کامپوزیت ونیر معمولی یا رزینی. کامپوزیت ونیر‌های سرامیکی به طور سفارشی از جنس سرامیک ساخته می شوند. تا متناسب با دندان های شما باشند. روکش های کامپوزیت اغلب از رزینی به رنگ دندان ساخته می شوند. هر دو این روکش ها مزایا و معایب خود را دارند. بسته به نوع کاربرد و هزینه‌ای که می‌خواهید بکنید، می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

چه افرادی از ونیر استفاده می کنند

ونیرهای دندانی می توانند نقایص دندان را بپوشانند و لبخندی یکنواخت و روشن به شما بدهند. این نقص‌ها می تواند شامل دندان هایی باشد که کج یا نامرتب، بریده، لکه دار یا تغییر رنگ یافته اند یا ممکن است مینای دندان شما فرسوده باشد. کامپوزیت بخشی از دندان های شما را می پوشانند. اما در واقع با تاج هایی که ضخیم‌تر هستند و کل دندان – پشت و جلو را پوشش می دهند – متفاوت هستند. ممکن است تاج دندان نیز نیاز به تمیز کردن و یا تراشیدن داشته باشد. اگر دندان های شما از نظر شکلی مناسب هستند و فقط می خواهید ظاهر آنها را تغییر دهید؛ از جمله شکل یا رنگ آنها، کامپوزیت ونیرها می توانند انتخاب خوبی باشند. تاج دندان معمولاً وقتی نیاز به تمیز کردن دارند که خرابی دندان بیشتر باشد. به عنوان مثال، اگر دندان شما شکسته است یا به کانال ریشه نیاز دارید، تاج نیز باید ترمیم شود.

کامپوزیت دندان راز نهفته زیبایی شما [قیمت + آپدیت ۱۴۰۰]

انواع کامپوزیت ونیر

یک دندانپزشک بنا به تشخیص خود و بودجه شخص، از بین ۳ نوع ونیر انتخاب می‌کند: کامپوزیت ونیر مستقیم، کامپوزیت ونیر غیر مستقیم و کامپوزیت ونیر سرامیکی.

درباره هر یک از این کامپوزیت ها و تفاوت آنها و روش انجام آنها در مقاله کامپوزیت دندان عقب کاملا توضیح داده شده است. به همین دلیل در اینجا تنها یک اشاره کوچک به آنها می‌کنیم.

کاربرد ونیر کامپوزیت

کامپوزیت ونیر مستقیم

کامپوزیت ونیر مستقیم، روکش‌های ساخته شده از ماده رزین کامپوزیت است که مستقیماً روی دندان های شما قرار می گیرد. در زمان کمی، طی یک جلسه، دندانپزشک دندان های شما را برای استفاده از روکش آماده می کند و روند استفاده از آن حداقل تهاجمی محسوب می شود. منظور از حداقل تهاجمی یعنی نیاز به جراحی یا کار زیاد روی دندان نیست.

کامپوزیت ونیر غیر مستقیم

تفاوت اصلی بین روکش های کامپوزیت مستقیم و غیرمستقیم روند استفاده است – نه ماده واقعی مورد استفاده. دندان های شما همانند روش مستقیم آماده می شوند. اما کامپوزیت ونیرها به صورت “غیرمستقیم” در خارج از دهان در مطب دندانپزشکی یا لابراتوار دندانپزشکی ساخته می شوند. تا زمان آماده شدن ونیرهای غیرمستقیم، مجموعه ای از روکش‌های موقت دریافت خواهید کرد. در جلسه دوم، روکش‌های کامپوزیت ونیر غیرمستقیم با یک لایه چسب روی دندان های شما قرار می گیرند. روکش های کامپوزیت غیرمستقیم بهتر از مستقیم هستند. در برابر سایش بیشتر مقاومت می کنند و در برابر شکستگی نیز از مقاومت خوبی برخوردارند. گرچه هزینه آنها بیشتر از روکش های کامپوزیت مستقیم است.

کامپوزیت ونیر سرامیکی

این روکش ها از جنس سرامیک هستند. ونیر سرامیکی نیز خارج از دهان و در لابراتوار تهیه می شود. گاهی ممکن است تا یک هفته آماده کردن آنها طول بکشد. در اینجا نیز مانند روش غیر مستقیم مجموعه‌ای از ونیرهای موقت را دریافت خواهید کرد. پس از آماده شدن کامپوزیت سرامیکی، دانپزشک آنها را به جلوی دندان‌های شما می چسباند و به گونه ای آنها را قرار داده و ترمیم می کند که طبیعی به نظر برسند. این نو از کامپوزیت از دانه‌های سرامیکی تشکیل شده است. درخشش بسیار زیادی دارد. جنس آن نیز محکم‌تر است.

تفاوت کامپوزیت ونیر معمولی و کامپوزیت ونیر سرامیکی

هر دوی اینها مزایا و معایب خود را دارند. برای اینکه انتخاب درستی داشته باشید، مزایا و معایب کامپوزیت ونیر و همچنین ونیر سرامیکی را بر می شماریم:

 • مزایای کامپوزیت ونیر
 • هزینه کمتر
 • در صورت انتخاب روش مستقیم، روند کار کوتاه‌تر می‌شود.
 • می تواند بسیاری از مشکلات زیبایی از جمله شکستن دندان، تغییر رنگ و نقایص دیگر را بپوشاند.
 • معایب کامپوزیت ونیر
 • جنس آن کمی ضعیف‌تر از سرامیک است و ممکن است در صورت استفاده نادرست، بشکند.
 • ممکن است زودتر نیاز به تمیر داشته باشند.
 • مزایای کامپوزیت سرامیکی
 • ماندگاری طولانی تر به دلیل مواد محکم تر
 • سفارشی ساخته شده
 • ظاهر طبیعی تری را فراهم می کند
 • می تواند دندان های لکه دار تیره تر و یا دندان هایی که موقعیت آنها نادرست است را از دندان های کامپوزیت ثابت کند
 • معایب کامپوزیت سرامیکی
 • گران ترین نوع ونیر
 • روند کار به بیش از یک بازدید نیاز دارد
 • دارای درخشش بیشتری هستند.
 • دوام بیشتری دارند
 • کامپوزیت‌های سرامیکی ممکن است از بین بروند و ممکن است لازم باشد روی دندانهایتان دوباره چسب بزنید

مزیت کلی کامپوزیت ونیر سرامیکی با لمینیت سرامیکی

بطور کلی تراش دندان برای گذاشتن کامپوزیت ونیر کمتر است. اشاره کردیم که در صورت لزوم ممکن است مینای دندان تراشیده شود. اما در لمینیت سرامیکی این اتفاق می‌افتد. یعنی دندان بیشتر تراشیده می‌شود. خیلی از افراد از تراشیده شدن دندا‌هایشان حس خوبی ندارند و نگران از بین رفتن دندان هستند. که البته نگرانی به جا و درستی است.

مراحل درمان کامپوزیت ونیر

دندانپزشک با تمیز کردن کامل دندان ها و آماده سازی آنها برای استفاده، این روند را شروع می کند. دندانپزشک شما ممکن است مجبور شود یک لایه نازک از مینای دندان را بر دارد تا مواد به دندان بچسبد. در صورتی که آسیب دیده باشد. در صورت نیاز به تغییرات جزئی در شکل یا رنگ، بعضی اوقات نیازی به تراشیدن دندان ها نیست. بسته به این که روکش مستقیم یا غیرمستقیم تهیه کنید ، روند کمی متفاوت خواهد بود. قبل از استفاده از روکش های مستقیم ، دندانپزشک مینای دندان های شما را برای کمک به چسبندگی اچ می کند.

سپس پزشک از چسب استفاده می کند تا مواد رزینی کامپوزیت به دندان‌های شما بچسبد. در آخر، لایه های بسیار نازکی از مواد کامپوزیتی به سطح دندان های شما اضافه می شود. دندانپزشک لایه های رزین کامپوزیت را با نور آبی به سرعت روی دندان شما سفت می کند. شما و دندانپزشک می توانید سایه یا رنگ مورد نظر خود را برای ونیرهای خود انتخاب کنید. دندانپزشک شما می تواند رنگ‌های رزین کامپوزیت را با هم مخلوط کرده تا آنها طبیعی جلوه کند.

در روش غیرمستقیم، بعد از اینکه دندانپزشک دندان های شما را آماده کرد، از دندان های شما قالب می گیرد. پس از آماده شدن کامپوزیت‌ها، به کمک مواد چسبنده،آن را می‌چسباند. سپس با نور ابی آنها را سفت می‌کند. بعد شروع به تمیز کردن و در صورت لزوم اصلاح کامپوزیت‌ها می کند.

کامپوزیت ونیر سرامیکی نیز تقریبا به روش غیر مستقیم انجام می‌شود. البته کمی طولانی‌تر.

روکش کامپوزیت چه مدت دوام می آورند؟

کامپوزیت ونیر های امروزی نسبت به مدلهای قدیمی طول عمر بیشتری دارند. آنها بین ۵ تا ۷ سال دوام می آورند.  بعد از این مدت باید ترمیم یا تعویض شوند. البته اگر موارد مختلف را رعایت کنید و درست استفاده کنید عمر آن‌ها ممکن است بیشتر هم باشد.  مرتب مسواک زدن، نجویدن غذاهای سفت، نشکستن خوردنی های سخت مانند یخ و شبیه آن، می تواند طول عمر کامپوزیت ونیر را افزایش دهد. همچنین دندانپزشکان توصیه می کنند از نوشیدن نوشیدنی‌های رنگی مثل قهوه، چای و نوشابه خودداری کنید. همچنین از کشیدن سیگار نیز بپرهیزید. زیرا می توانند خیلی سریع باعث لکه شدن کامپوزیت شوند.

در تصویر زیر، عکسی از دندان‌ها قبل و بعد از کامپوزیت ونیر مشاهده می‌کنید. شما می‌توانید میزان روشنی کامپوزیت را انتخاب کنید. می‌توانید رنگ بسیار روشن و درخشان را انتخاب کنید. که معمولا مشخص می‌شود که شما کامپوزیت کردید. یا می‌توانید بخواهید دندانپزشک با مخلوط کردن رنگ‌ها یا سایه‌ها، رنگ طبیی تری به کامپوزیت‌های شما بدهد. البته درخشندگی کامپوزیت ونیر سرامیکی، به رنگ آن خیلی ربطی ندارد. در هر حالت درخشندگی بیشتری دارد.

روکش‌های کامپوزیت ونیر به راحتی جدا می شوند و با افزودن مواد کامپوزیتی جدید، تعمیر یا تعویض می شوند. درواقع وقتی عمر آنها به سر آید، باید برداشته شوند.

هزینه روکش کامپوزیت

یکی از مهم‌ترین مواردی که موقع انتخاب نوع کامپوزیت باید دقت کرد هزینه آن است. جنس کامپوزیتی که می‌خواهید استفاده کنید و تعداد جلساتی که باید به دندانپزشک مراجه کنید، می تواند روی هزینه آن تاثیر گذار باشد. هزینه کامپوزیت ونیر سرامیکی بیشتر از کامپوزیت ونیر معمولی است. البته نگران پرداخت نباشید. بصورت قسطی و تخفیفی می‌توانید هزینه ها را در دندانپزشکی شبانه روزی سرسبز پرداخت کنید. می‌توانید قیمت‌ها و تخفیف‌های انواع کامپوزیت را در مقاله …. مشاهده نمایید. در صورتی که سوالی دارید، با ما تماس گرفته و بپرسید. همکاران ما پاسخگوی تمامی سوالات شما هستند.

سخن آخر

اگر به دنبال بهبود طرح لبخند خود هستید، کامپوزیت ونیرها یک روش غیردائمی خیلی خوب برای درمان آن است. تمامی مزایا، هزینه و غیره را در نظر بگیرید. به توصیه پزشک هم توجه کنید تا بهترین و درست‌ترین انتخاب را داشته باشید. کاملا در این زمینه تحقیق کنید تا بدون سردرگمی و با خیال راحت انتخاب نمایید.

دندان پزشکی, کامپوزیت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
×

دندانپزشکی عرشیان آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان است.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟