کامپوزیت سرامیکی

سرامیک دندان یا کامپوزیت سرامیکی چیست؟

یکی از ویژگی‌هایی که باعث جذابیت دو چندان چهره‌ی افراد و زیباتر شدن او خواهد شد، داشتن دندان‌هایی بی‌نقص و زیبا است. در دنیای امروز با گسترش و توسعه‌ی متدهای مختلف دندانپزشکی، روش‌های نوینی برای زیباسازی دندان‌ها و رفع نواقص آن‌ها به وجود آمده است از جمله کامپوزیت دندان .

کامپوزیت سرامیکی

از جمله‌ی این روش‌ها می‌توان به کامپوزیت سرامیکی اشاره کرد. حال شاید بپرسید که کامپوزیت سرامیکی یا همان سرامیک دندان چیست؟ این روش از زیباسازی دندان‌ها همان لمینت دندان است که در آن با استفاده از لایه‌های نازکی که از جنس سرامیک هستند، یک روکش برای دندان‌ها و متناسب با ساختار آن‌ها در آزمایشگاه‌ها و به وسیله‌ی متدهای نوین دندانپزشکی تولید شده و بر روی دندان‌ها نصب می‌شوند. ونیرهای بکار رفته در این روش از پرسلین ساخته می‌شوند و به همین دلیل می‌توان گفت که لمینت‌های سرامیکی دارای استحکام بسیار بالایی هستند و طول عمر بالایی نیز در برابر دیگر انواع لمینت دندان‌ها دارا هستند. از طریق نصب روکش‌های سرامیکی کامپوزیت بر روی دندان‌ها، ظاهری سفید و زیبا و بدون نقص برای دندان‌ها به وجود می‌آید و ساختار دندان‌ها صاف و یکدست خواهد شد. همچنین با استفاده از این روش، ایرادات مختلف دندان‌ها همچون ترک برداشتن دندان‌ها و شکستگی آن‌ها، زردی دندان‌ها و فاصله‌ی زیباد بین آن‌ها رفع می‌شود و دندان‌ها ظاهری بسیار زیبا و جذاب خواهند داشت. باید اشاره کرد که نصب کامپوزیت سرامیکی بر روی دندان‌ها، به بیشتر از یک جلسه مراجعه به مطب دندانپزشکی نیاز دارد.

کامپوزیت سرامیکی

نصب کامپوزیت سرامیکی بر روی دندان‌ها به بیشتر از یک جلسه مراجعه به مطب دندانپزشکی نیاز دارد.

 

کامپوزیت سرامیکی چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که اشاره شد، کامپوزیت سرامیکی دندان‌ها روشی نوین برای رفع ایرادات ظاهری دندان‌ها و زیباسازی آن‌هاست. این روش کاربردهای زیادی داشته و مزایایی را به دنبال دارد؛ از جمله این کاربردها می‌توان به استفاده از این روش برای زیباسازی دندان‌هایی اشاره کرد، که به دلیل مصرف بیش از حد داروهایی همچون فلوراید تغییر رنگ داده‌اند و باعث می‌شود تا رنگ دندان‌ها سفیدتر شود. همچنین دندان‌هایی که به دلیل پر کردن زیاد آن‌ها دچار تغییر رنگ شده‌اند نیز، با استفاده از این روش می‌توانند به ظاهر زیبا و طبیعی خود بازگردند. با استفاده از کامپوزیت سرامیکی، دندان‌هایی که بیشتر از حد ساییده شده‌اند و حالتی نافرم گرفته‌اند، به فرم زیبای خود باز خواهد گشت. علاوه بر آن از طریق بکارگیری نوع سرامیکی دندان‌ها در صورت این که افراد دارای دندان‌هایی کج و بد فرم باشند، می‌توانند به ساختاری مناسب برای دندان‌های خود دست پیدا کنند و دندان‌های خود را از این حالت نافرم خارج کنند. وجود فاصله‌ی زیاد در بین دندان‌ها، باعث می‌شود تا ظاهری نامتعارف برای آن‌ها ایجاد شود؛ با استفاده از این روش زیباسازی دندان‌ها می‌توان فاصله‌ی زیاد بین دندان‌ها را رفع کرد. بعضی از دندان‌هایی را که از طریق بلیچینگ نمی‌توان تغییری در رنگ آن‌ها ایجاد کرد، با استفاده از این روش می‌توان به دندان‌هایی زیبا و بی‌نقص تبدیل کرد.

کامپوزیت سرامیکی

با استفاده از کامپوزیت سرامیکی، دندان‌هایی که بیشتر از حد ساییده شده‌اند و حالتی نافرم گرفته‌اند، به فرم زیبای خود باز خواهد گشت.

 

هزینه کامپوزیت سرامیکی

تا اینجا درباره‌ی ویژگی‌های مختلف کامپوزیت سرامیکی مطالبی را ارائه دادیم؛ موضوع مهم دیگر در این باره قیمت سرامیک دندان است. عوامل متعددی بر روی هزینه‌ی سرامیک دندان‌ها تاثیر می‌گذارد. در این باره باید گفت که قیمت در نظر گرفته شده برای سرامیک دندان‌ها به نسبت دیگر روش‌های لمینت، بالاتر می‌باشد. علت آن نیز استحکام بالای کامپوزیت نوع سرامیکی، زیبایی زیاد آن و همچنین ظاهر طبیعی ایجاد شده توسط آن برای دندان‌هاست. از عوامل موثر بر این هزینه، می‌توان به دستمزد دندانپزشکان برای انجام این نوع کامپوزیت اشاره کرد.

فهرست