باندینگ کامپوزیتی دندان

باندینگ کامپوزیتی دندان

اگر دندان شما ترک خورده، شکسته یا تغییر رنگ داده است؛ یک عمل زیبایی دندان مانند باندینگ کامپوزیتی دندان می تواند به شما اعتماد به نفس بدهد. طوریکه دندان شما مانند سفیدی مروارید، بدرخشد. باندینگ روشی است که در آن دندانپزشک رزین کامپوزیتی به رنگ دندان را روی یک یا چند دندان شما اعمال می [...]

همراه دوستان خود مطالعه کنید!
همراه دوستان خود مطالعه کنید!

اگر دندان شما ترک خورده، شکسته یا تغییر رنگ داده است؛ یک عمل زیبایی دندان مانند باندینگ کامپوزیتی دندان می تواند به شما اعتماد به نفس بدهد. طوریکه دندان شما مانند سفیدی مروارید، بدرخشد. باندینگ روشی است که در آن دندانپزشک رزین کامپوزیتی به رنگ دندان را روی یک یا چند دندان شما اعمال می کند تا آسیب را ترمیم کند.

این یک راه حل مقرون به صرفه است زیرا هزینه آن به میزان قابل توجهی کمتر از سایر روش‌های زیبایی دندان، مانند ونیر است. در این مقاله آنچه شما باید در مورد این فرایند و همچنین خطرات و هزینه های مربوط به باندینگ دندان بدانید، آمده است.

باندینگ کامپوزیتی دندان چیست؟ چگونه کار می کند؟

باندینگ کامپوزیتی دندان ساده تر از سایر روش های زیبایی دندان است. به قدری ساده که این روش معمولاً نیازی به بیهوشی ندارد. مگر اینکه حفره ای را پر کرده اید. و نیازی به مراجعه متعدد به دندانپزشک نیست. 

برای شروع فرآیند، دندانپزشک از راهنمای سایه استفاده می‌کند تا رنگ رزین کامپوزیتی را انتخاب کند. به این دلیل که با رنگ دندان‌های طبیعی شما مطابقت داشته باشد. دندانپزشک سطح دندان را تمیز می کند و سپس از مایعی استفاده می کند که عامل رزین کامپوزیتی به دندان بچسبد.

دندانپزشک شما رزین کامپوزیت را روی مایع قرار می دهد. دندان را قالب می زند یا شکل می دهد و سپس مواد را با اشعه ماوراء بنفش سفت می کند.

در صورت لزوم، دندانپزشک شما می تواند بعد از سفت شدن رزین، دندان را بیشتر شکل دهد.

همه چیز درباره کامپوزیت دندان: کامپوزیت دندان

چرا از باندینگ کامپوزیتی استفاده می کنیم؟

باندینگ دندان می تواند خرابی یا نقص درون دندان را برطرف کند. برخی از افراد از باندینگ برای ترمیم دندان پوسیده، ترک خورده یا تغییر رنگ استفاده می کنند. این روش همچنین می تواند فاصله های کوچک بین دندان ها را ببندد.

اتصال دندان همچنین می تواند اندازه دندان را افزایش دهد. به عنوان مثال، شاید شما دندانی کوتاهتر از بقیه دارید و می خواهید همه آنها یکسان باشند.

باندینگ یک روش سریع است و نیازی به وقت زیادی ندارد. اگر نیازی به بیهوشی ندارید، می توانید بعد از عمل به روال عادی روزانه خود ادامه دهید. به طور معمول، باندینگ دندان با کامپوزیت بین 30 تا 60 دقیقه طول می کشد. بسته به میزان روش ممکن است برخی از ملاقات ها طولانی‌تر شوند.

آیا باندینگ دندان خطر دارد؟

پیوند دندان خطرات عمده ای ندارد. به خاطر داشته باشید که رزین کامپوزیتی که در این روش استفاده می شود به اندازه دندان های طبیعی شما قوی نیست. این امکان وجود دارد که مواد از دندان واقعی شما تراشیده یا جدا شوند. با این حال، اغلب خرد شدن یا شکستن تاج، روکش اتفاق نمی افتد.

اگر یخ بخورید، قلم یا مداد یا ناخن های خود را بجوید، یا غذای سخت یا آب نبات را گاز بگیرید، ممکن است یک دندان باندینگ شده، خرد شود. رزین کامپوزیتی نیز مانند سایر مواد دندانی مقاوم در برابر لکه نیست. اگر سیگار می کشید یا زیاد قهوه می نوشید، ممکن است کمی تغییر رنگ دهد.

هزینه باندینگ کامپوزیتی دندان چقدر است؟

هزینه باندینگ کامپوزیتی دندان بر اساس محل، وسعت عمل و تخصص دندانپزشک متفاوت است. قبل از تعیین وقت ملاقات با پزشک، با ارائه دهنده بیمه دندانپزشکی خود مشورت کنید. برخی از بیمه گران باندینگ دندان را یک عمل زیبایی می دانند و هزینه آن را پوشش نمی دهند.

در کلینیک شبانه روزی عرشیان می‌توانید با قیمتی بسیار مناسب و کیفیت خوب، باندینگ دندان با کامپوزیت انجام دهید.

مزایای باندینگ

در مطالب بالا کم و بیش درباره مزایای کامپوزیت باندینگ صحبت کردیم. در اینجا بصورت کلی و تیتروار آنها را بیان می کنیم:

 • کامپوزیت باندینگ معمولاً تنها در یک بار مراجعه به دندانپزشک انجام می شود.
 • این یک راه سریع و موثر برای رفع مشکلات جزئی زیبایی است.
 • کامپوزیت با استفاده از اشعه ماوراء بنفش به محض استفاده سخت می شود.
 • باندینگ هم یک روش غیر تهاجمی است.
  برای اعمال باندینگ کامپوزیتی، سطح دندان فقط باید خراشیده شود تا به اتصال رزین کمک کند، بدین معنی که ساختار دندان سالم باقی می ماند.
 • باندینگ کامپوزیتی می تواند به سرعت لبخند شما را بهبود ببخشد، بدون اینکه آسیبی به دندان های شما وارد کند.
 • باندینگ کامپوزیتی دندان می تواند جایگزین ارزان تری برای روکش یا ونیر باشد. 
 • می تواند تنها در یک نوبت تکمیل شود. 
 • با مسواک زدن منظم و بهداشت دهان و دندان خوب، این باندینگ‌ها باید سالها دوام بیاورند.

آمادگی قبل از انجام باندینگ دندان با کامپوزیت

باندینگ دندان نیازی به آمادگی خاصی ندارد. اما شما باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا کاندیدای این روش هستید یا خیر. در صورت آسیب یا پوسیدگی شدید دندان ممکن است باندینگ کار نکند. ممکن است به جای آن به روکش یا ونیر احتیاج داشته باشید. در مواردی ممکن است دندان،های شما پوسیدگی داشته باشند. در نتیجه ابتدا باید پوسیدگی یا خرابی دندان با عصب کشی یا پرکردگی  رفع شود. سپس باندینگ انجام شود. 

 چطور از باندینگ کامپوزیت دندان مراقبت کنیم؟

مراقبت از دندان ها به عمر کامپوزیتی که به دندان باندینگ شده، کمک می کند. درواقع مراقبت فرد و بهداشت دهان و دندان در افزایش طول عمر کامپوزیت بسیار موثر است. نکات مراقبت از کامپوزیت شامل موارد زیر است:

 • حداقل دوبار در روز مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بصورت روزانه
 • اجتناب از غذاهای سخت و سفت و آب نبات
 • نجویدن ناخن ها
 • اجتناب از قهوه، چای و دخانیات در دو روز اول (حتی بصورت دائم) پس از عمل برای جلوگیری از ایجاد لکه
 • برنامه ریزی برای تمیز کردن منظم دندان ها نزد پزشک هر شش ماه
 • اگر به طور تصادفی مواد باندینگ را خرد کردید، یا اگر بعد از عمل احساس لبه های تیز یا خشن کردید، به دندانپزشک مراجعه کنید.

نکته آخر

یک لبخند سالم باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. اگر دچار تغییر رنگ دندان، خرد شدگی آن یا شکاف بین دندان‌ها هستید؛ و به دنبال یک ترمیم ارزان هستید؛ برای مشاوره به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دندانپزشک شما می تواند تعیین کند که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر. در غیر این صورت، گزینه های دیگری را برای بهبود ظاهر دندان ها توصیه کند.

 

مقاله‌های مرتبط

ثبت ديدگاه