خمیر دندان مخصوص کامپوزیت دندان

خمیر دندان مخصوص کامپوزیت دندان

بهترین خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان چیست؟ یکی از رایج ترین سوالات بین افرادی که دندان های خود را کامپوزیت کرده و به سفیدی و روشنی دندان هایشان اهمیت می دهند این است که بهترین خمیر دندان مخصوص کامپوزیت دندان چیست؟ به همین سبب قصد داریم به این مسأله بپردازیم. چرا استفاده از خمیردندان مخصوص کامپوزیت [...]

همراه دوستان خود مطالعه کنید!
همراه دوستان خود مطالعه کنید!

بهترین خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان چیست؟

یکی از رایج ترین سوالات بین افرادی که دندان های خود را کامپوزیت کرده و به سفیدی و روشنی دندان هایشان اهمیت می دهند این است که بهترین خمیر دندان مخصوص کامپوزیت دندان چیست؟

به همین سبب قصد داریم به این مسأله بپردازیم.

چرا استفاده از خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان مهم است؟

با وجود کیفیت بالای روکش های ونیر کامپوزیت نیز با این حال نیاز است جهت حفظ مقاومت و زیبایی ظاهری این روکش ها نیز حتما به بهداشت دهان و دندان اهمیت داد.

چرا که اگر افراد به خوبی از دندان های خود خصوصا پس از نصب روکش کامپوزیت ونیر مراقبت نکنند نیز دندان هایشان به مرور دچار آسیب هایی مثل پوسیدگی، کاهش مقاومت در برابر فشار و تغییر رنگ شده و نیز دچار تغییر رنگ و لکه و..می گردد.

بنابراین بسیار مهم است که از خمیر دندان مخصوص کامپوزیت دندان استفاده نمود که بتوان زیبایی و مقاومت و سلامت دندان های کامپوزیتی را به خوبی حفظ نمود.

از آن جهت باید از خمیر دندان مخصوص کامپوزیت دندان استفاده کنیم که نیاز است از ساییدگی روکش کامپوزیتی جلوگیری شود.

استفاده از خمیر دندان هایی که خاصیت ساییدگی دارند نیز پس از کامپوزیت کردن دندان ها کار درستی نیست چرا که به مرور سبب تغییر رنگ دندان ها می گردد حتی زودتر از زمانی که روکش کامپوزیت باید دچار تغییر رنگ می شد.

چنانچه توصیه می گردد با توجه به نوع و جنس دندان ها نیز افراد با مشورت از دندانپزشک متخصص حتما از خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان استفاده نمایند.

خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان

ویژگی های خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان چیست؟

اینکه چگونه تشخیص دهیم یک خمیر دندان برای روکش کامپوزیتی مناسب است؟ به عوامل متعددی وابسته می باشد که قصد داریم به برخی از آن ها اشاره کنیم.

عدم خاصیت سفید کنندگی

خمیر دندان هایی که خاصیت سفید کنندگی دارند نیز عموما دارای پراکسید هیدروژن می باشند که به سبب این ماده باعث سفیدی دندان ها می گردند.

چنانچه پراکسید هیدروژن نیز می تواند تاثیر مخربی بر روی کامپوزیت دندان داشته باشد و در طول زمان نیز به کامپوزیت ونیر آسیب رسانده و دوام و ماندگاری آن را کاهش می دهد.

چه بسا برخی افراد تصور می کنند اگر از خمیر دندان های دارای مواد سفید کننده استفاده کنند نیز می توانند میزان سفیدی و روشنی دندان های کامپوزیتی خود را افزایش دهند در حالی که این خمیر دندان ها به سبب مواد موجود در خود به سطح دندان ها آسیب رسانده و بدین سبب پیوند بین کامپوزیت و سطح دندان نیز ضعیف می گردد.

بنابراین توصیه می گردد افرادی که روکش کامپوزیتی دارند و به دنبال افزایش میزان سفیدی دندان هایشان هستند حتما به دندانپزشک متخصص خود مراجعه نمایند و از استفاده از خمیر دندان های سفید کننده خودداری نمایند.

نداشتن مواد ساینده

در برخی خمیر دندان ها نیز مواد ساینده وجود دارد که به سبب آن مواد جرم ها و پلاک هایی که بر روی سطح دندان ها قرار دارند نیز برداشته می شوند.

چه بسا استفاده از این نوع خمیر دندان در طی زمان سبب ضعیف شده و فرسودگی ساختار مینای دندان می گردد.

در انتها نیز مواد ساینده این خمیر دندان ها باعث بروز خراش بر روی سطح دندان ها شده و در نتیجه باعث تغییر رنگ کامپوزیت می گردند.

از دیگر ویژگی های خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان نیز عبارتند از:

  • خمیر دندان مناسب باید خاصیت ضد حساسیت داشته باشد
  • خمیر دندان به هیچ عنوان دارای ترکیبات سیلیکات نیست
  • خمیر دندان دارای پراکسید هیدروژن یا جوش شیرین نیست.

انواع خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان

1.خمیر دندان پریمیر مینا فلوراید

این نوع خمیر دندان ملایم بوده و از Enamelone می باشد که می تواند کمکی برای خشکی دهان باشد‌ چرا که می تواند به روان سازی و مرطوب کردن دهان بپردازد.

چه بسا با وجود هزینه بالای این خمیر دندان، نمی توان تاثیر بالای آن را نادیده انگاشت.

از دیگر مزایای بهره گیری از این نوع خمیردندان مخصوص برای کامپوزیت دندان نیز حفظ تراکم دندان بوده و به روکش دندان آسیب نمی رساند، چنانچه می تواند از مینای دندان محافظت نماید.

خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان

2.خمیر دندان میسویک

این نوع خمیر دندان برای دندان های حساس مناسب می باشد چرا که در سرعت بالا می تواند با باکتری ها و سایر عواملی که برای سلامت دندان ها مضر هستند مثل پوسیدگی دندان و.. مبارزه کرده و به همین سبب برای کامپوزیت مطلوب می باشد.

این نوع خمیر دندان از بروز لکه بر روی روکش کامپوزیت ونیر نیز جلوگیری می کند و کارای مناسبی دارد.

3.خمیر دندان سیگنال

یک خمیر دندان مخصوص کامپوزیت دندان نیز خمیر دندان سیگنال می باشد که نوعی خمیر دندان ضد پوسیدگی بوده و حاوی ترکیبات فلوراید می باشد. این نوع خمیر دندان سبب تقویت شدن دندان ها می گردد و می تواند پوسیدگی دندان را کند کرده یا آن را متوقف نماید.

خمیر دندان سیگنال نیز ضد حساسیت بوده و یکی از انتخاب های مناسب برای افرادی است که دارای دندان های حساسی هستند خصوصا افرادی که وقتی غذای گرم و سردی می خورند دچار دندان درد می شوند..چرا که با استفاده از این خمیر دندان نیز می توان شاهد کاهش حساسیت دندان ها بود.

این نوع خمیر دندان ضد جرم نیز از رسوب جرم پیشگیری کرده و به همین سبب چسبندگی و حتی ایجاد رسوبات بر روی روکش کامپوزیتی کندتر می گردد. با وجود مزایای مطلوبی که این خمیر دندان دارد با این حال فواید کمتری نسبت به انواع خمیر دندان مخصوص کامپوزیت دندان دارد.

جهت تهیه کلیک نمایید

خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان

4.خمیر دندان کلگیت برای کامپوزیت

این نوع خمیر دندان انتخاب بسیار خوبی برای دندان های کامپوزیت شده می باشد که در انواع مختلفی هم به عرضه می رسد. چه بسا مهم است که به هنگام خرید این نوع خمیر دندان خوب است دقت کنید که بر روی جلد آن تاکید بر تناسب برای دندان های روکش شده درج شده باشد.

5.خمیر دندان مریدنت

این برند ایرانی ضد سایش و ضد حساسیت بوده و تاثیر مطلوبی در پیشگیری از پوسیده شدن دندان ها و همچنین باکتری دارد.

و..

جهت تهیه کلیک نمایید

خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان

استفاده از خمیر دندان پولیش دار برای کامپوزیت

یکی از سوالاتی که اغلب افرادی که دندان های خود را کامپوزیت کرده اند بیان می دارند نیز این است که آیا می توان از خمیر دندان پولیش دار برای کامپوزیت استفاده نمود یا خیر؟

چه بسا باید بیان داریم مطابق با نظر دندانپزشکان متخصص استفاده از خمیر دندان پولیش دار برای روکش کامپوزیتی مناسب نیست.

چرا که این نوع خمیر دندان دارای موادی ساینده می باشد که سبب از بین رفتن کامل رسوبات و جرم ها می شود.

بهره گیری از این خمیر دندان تنها یک یا دو بار مشکلی را ایجاد نمی کند ولیکن استفاده طولانی مدت و مداوم از این محصول به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

از جمله مزایای خمیر دندان پولیش دار نیز تغییر رنگ دندان و برطرف شدن تیرگی آن می باشد. چنانچه در طی زمان موادی که در درون این خمیر دندان وجود دارد نیز وارد مینای دندان می شوند و به همین سبب سطح دندان ها دچار خراش و همچنین آسیب می گردند.

به همین سبب به دلیل خاصیت قوی این خمیر دندان و ایجاد خراش بر روی سطح دندان توصیه می گردد از این نوع خمیر دندان استفاده نشود.

بهترین مسواک برای دندان های کامپوزیت شده

از آنجا که رعایت بهداشت دهان و دندان خصوصا پس از نصب روکش کامپوزیتی اهمیت زیادی دارد باید بیان داریم نیاز است علاوه بر اهمیت بهره گیری از خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان نیز حتما از مسواک مناسبی استفاده نمود که سبب بروز خراش بر سطح دندان نگردد.

لذا مسواک هایی که دارای تارهای زبر نیستند نیز انتخاب مناسبی برای دندان های کامپوزیت شده می باشند.

چرا که اگر مسواک دارای تارهای زبری باشد این تارها بر روی سطح دندان ها به هنگام مسواک زدن کشیده شده و احتمال آسیب رسی به دندان های کامپوزیتی افزایش می یابد.

بنابراین توصیه می گردد حتما از مسواک هایی که تارهای نرمی دارند استفاده گردد.

از مسواک برقی استفاده کنیم یا خیر؟

این نوع مسواک آسیبی به روکش کامپوزیتی وارد نمی کند چرا که اگر نگران جدایی روکش از دندان هستید باید بیان داریم میزان لرزش این مسواک زیاد نیست و تارهای مسواک هم نرم بوده و به سبب لرزش و سرعتی که دارد می تواند رسوبات بر روی روکش کامپوزیت را از بین ببرد.

تنها مهم است که از دور تند این محصول استفاده نشود و با لرزش و سرعت کمتری به مسواک زدن پرداخت. خوب است که پیش از استفاده از این نوع مسواک حتما با دندانپزشک متخصص با توجه به نوع روکش کامپوزیتی مشورت نمود.

می توان جهت کسب اطلاع از میزان قیمت کامپوزیت دندان با شماره درج شده در صفحه سایت تماس حاصل نمود.

مقاله‌های مرتبط

ثبت ديدگاه