ونیر دندان چیست؟

ونیر دندان چیست؟

منظور از ونیر دندان چیست؟ ونیر دندان روکشی است که برای زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. ونیر دندان با اسم های مختلفی در میان مردم و پزشکان شناخته می شود. ونیر یک جلسه ای، ونیر کامپوزیت و باندینگ کامپوزیت. اما تفاوت ونیر دندان با لمینت چیست؟ برای چه مشکلاتی از دندان مورد استفاده [...]

همراه دوستان خود مطالعه کنید!
همراه دوستان خود مطالعه کنید!

منظور از ونیر دندان چیست؟

ونیر دندان روکشی است که برای زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. ونیر دندان با اسم های مختلفی در میان مردم و پزشکان شناخته می شود. ونیر یک جلسه ای، ونیر کامپوزیت و باندینگ کامپوزیت. اما تفاوت ونیر دندان با لمینت چیست؟ برای چه مشکلاتی از دندان مورد استفاده قرار میگیرد؟ چه مزایا و معایبی دارد؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات شما را بدهیم.

باید توجه داشته باشیم نصب روکش های ونیر در عصر امروز بسیار رایج گشته است ولیکن عموما اغلب افراد بدون هیچ شناخت و مشاوره ای به نصب این روکش ها نزد افرادی غیر مجرب و غیر متخصص می پردازند در حالی که باید با تاکید یادآور شویم نصب روکش های دندانی خصوصا ونیر نیاز است که به صورت تخصصی بر روی دندان های طبیعی انجام گردد..

بنابراین اینکه لازمه نصب ونیر دندان چیست؟ مراجعه به دندانپزشکی متخصص و نیز داشتن شرایط لازم بر نصب روکش های دندانی ونیر که در ادامه به آن می پردازیم.

چرا ونیر دندان را نصب می کنیم؟

این روزها داشتن دندان‌هایی سفید، سالم، زیبا و بدون نقص اهمیت زیادی دارد. برای رسیدن به این فاکتور زیبایی، می‌توان از روش‌های متفاوتی استفاده کرد. از جمله روش‌های کاربردی برای زیباسازی دندان‌ها و رفع نواقص و مشکلات ظاهری آن‌ها، ونیر دندان می‌باشد. در پاسخ به این سوال که ونیر دندان چیست می‌توان گفت که، برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های آسیب دیده یا دندان‌هایی که دچار شکستگی شده‌اند، بکارگیری روش ونیر راه حلی بسیار مناسب می‌باشد.

همانطور که اشاره شد افراد می توانند جهت ترمیم عیوب دندانی خود و یا حتی زیباتر ساختن دندان های خویش با سفیدتر شدن دندان ها از ونیرهای دندانی استفاده نمایند.نکته ای لازم است تمامی متقاضیان به نصب ونیر دندان بدانند این است که توصیه می گردد جهت نصب ونیرهای دندان حتما به دکتر دندانپزشک متخصص مراجعه نمایند تا از بروز مشکلات دندانی جلوگیری نمایند.

همچنین می توانیم اضافه کنیم مزایای زیاد ونیر دندان باعث شده طرفداران این روش روز به روز بیشتر شوند. از جمله این مزایا می توان به موارد ذیل اشاره نمود..

ونیر دندان چیست

مزایای ونیرهای دندانی

 • نصب آسان بر روی دندان
 • زیبایی بالای ونیر دندان
 • ظاهر طبیعی و شفافیت بالای ونیرهای دندان
 • از بین رفتن عیوب دندانی
 • اصلاح طرح لبخند
 • و..

بنابراین نصب روکش های ونیر در انواع گوناگون می تواند بسیار بر زیباتر شدن لبخند افراد موثر باشد.در ادامه نیز از آنجایی که ونیرهای دندانی دارای انواع متعددی هستند به انواع این ونیر ها اشاره کرده و تفاوت هایشان را هم مطرح می سازیم.

انواع ونیر دندان چیست؟

همانطور که گفته شد ونیر دندان‌ روشی آسان، کم هزینه و سریع برای رفع ایرادات ظاهری دندان‌ و زیباسازی آن‌هاست. شایان ذکر است که ونیر دندان‌، دارای انواع مختلفی است که در این بخش به معرفی و بررسی آن‌ها میپردازیم. از جمله انواع مختلف ونیر، می‌توان به دو ونیر ذیل اشاره نمود:

 • ونیر کامپوزیتی
 • ونیر سرامیکی

باید بیان داشت این دو ونیرها دارای تفاوت هایی هستند که نیاز است پیش از نصب هر یک اطلاعاتی از آن ها داشته و سپس با تایید دندانپزشک متخصص و نیز تناسب با دندان های طبیعی به نصب هر یک از این ونیرها اقدام نمود.

لذا نیاز است یادآور شویم..

افراد با تناسب بر نوع سلیقه و انتخاب های خود، تصمیم تخصصی دندانپزشک و..می تواند به نصب این روکش ها بپردازند..فرضا افرادی که ونیر کامپوزیتی را بر روی دندان های طبیعی شان نصب می کنند می توانند در گذر زمان جهت استراحت به دندان های طبیعی این روکش ونیر را از روی دندان های خود خارج نمایند..

ولیکن اگر افراد ونیر سرامیکی یا همان لمینت دندان سرامیکی را بر روی دندان های خود نصب کرده باشند نمی توانند در گذر زمان این روکش را از روی دندان های خود برداشته و تنها می توان در صورت نیاز فرضا آسیب به روکش لمینتی یا اتمام مدت زمان طول دوام و..به تعویض لمینت سرامیکی پرداخت.

در جدول ذیل تفاوت هایی از ونیر کامپوزیتی و ونیر لمینتی را قرار داده ایم که می تواند به شناخت بهتر این روکش های دندانی کمک کند.

البته باید اذعان داشت از جمله تفاوت های این ونیرها طول دوامشان می باشد که به ترتیب ونیر کامپوزیتی و لمینتی حداکثر 7 و 10 سال دوام دارند.از دیگر تفاوت ها نیز موارد پیش رو می باشند:

ونیر دندان هزینه بسیار مناسب تر و به صرفه تری دارد لمینت یا ونیر سرامیکی نسبت به دیگر روکش های دندانی هزینه بالاتری دارد
ونیر تنها در یک جلسه درمانی چند ساعته بر روی دندان ها نصب می گردد لمینت سرامیکی نیازمند مراجعه حضوری به کلینیک در طی چند جلسه می باشد
ونیر کامپوزیتی دندان قابل ترمیم و برداشت می باشد لمینت دائمی بوده و نمی توان در طی زمان آن را جز ترمیم از روی دندان برداشت
جز در مواقع لازم نیازی به تراشیدن سطوح دندان نیست در نصب لمینت نیاز است که مینای دندان ها تراشیده شوند
ونیر کامپوزیتی را می توان در طیف های رنگی متعدد نصب نمود که شفافیت طبیعی ای را دارند ونیر سرامیکی هم در طیف های رنگی متعدد نصب می گردد که شفافیت بالایی دارند
مقاومت ونیر کامپوزیتی در برابر تغییر رنگ و ضربه قابل قبول است ونیر سرامیکی مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و تغییر رنگ دارد

ونیرهای دندان چه عیوبی را برطرف می سازند؟

ونیرهای دندان چه از نوع کامپوزیتی چه از نوع سرامیکی برخی از عیوب دندانی را به شرط عدم نیاز به ارتودنسی و جراحی و..ترمیم می سازند که افراد می توانند جهت ترمیم این عیوب به نصب هر یک از این ونیرها بپردازد.

زردی و تغییر رنگ دندان های طبیعی ترک خوردگی و یا شکستگی دندان ها
نامرتب بودن دندان ها ( کوچک و بزرگ بودن ) برجستگی و بیرون زدگی دندان ها
فاصله بین دندان ها هم ردیف نبودن دندان ها ( جلو و عقب بودن )

لذا مواردی که اشاره گردید شرایط افرادی است که می توانند جهت بهره مندی از قابلیت درمانی ونیرهای دندانی به نصب آن ها بر روی دندان های خود بپردازند ولیکن نیاز است حتما پیش از نصب نزد دکتر دندانپزشک خود معاینه شوند تا معین گردد واجد شرایط نصب روکش های کامپوزیتی و لمینتی هستند یا خیر..

چه افرادی نمی توانند به نصب ونیرهای دندان بپردازند؟

باید بیان گردید که افراد جهت نصب هر یک از ونیرهای دندانی نیازمند این هستند که واجد شرایط نصب آن ها باشند زیرا جهت نصب آن ها بر روی دندان ها چندین معیار و ملاک وجود دارد که مشخص می کند در صورت وجود هیچ گونه مشکلی افراد می توانند به راحتی به نصب ونیر کامپوزیتی یا سرامیکی بپردازند.

در ادامه به برخی عوامل که مانع از نصب ونیرها بر روی دندان ها می گردد مگر پس از برطرف شدن و درمان و نیز تایید تخصصی دندانپزشک متخصص..اشاره می گردد:

دندان قروچه

افرادی که عادت به دندان قروچه یا ساییدن دندان های خود به هم را  دارند کاندیدای مناسبی برای نصب ونیرها بر روی دندان های خویش نیستند زیرا ممکن است روکش های دندانی به سبب این ساییدگی دچار ترک خوردگی و شکستگی شده و به دندان ها آسیب وارد کند.

پوسیدگی و عفونت دندان

بسیار مهم است که اگر یکی از دندان ها خراب شده و یا دچار پوسیدگی گردیده است پیش از نصب ونیرها درمان گردد زیرا خرابی و پوسیدگی دندان می تواند سبب بوی نامطبوع دندان ها پس از کامپوزیت گردد و این نیز نیازمندی افراد به ترمیم و یا تعویض روکش دندانی شان را ضروری می گرداند.

جرم بر روی دندان ها

جرم هایی که بر روی یا پشت دندان ها قرار دارند باید پیش از نصب روکش های کامپوزیت ونیر یا کامپوزیت ونیر سرامیکی یا همان لمینت برطرف گردند زیرا این جرم ها در گذر زمان زیر روکش های ونیر بیشتر شده و دندان ها را دچار پوسیدگی می کنند.

بنابراین نیاز است به جرم گیری دندان ها در صورت نیاز پیش از نصب ونیرهای دندان توجه نمود.

مینای دندان ضعیف

از علائم مینای دندان ضعیف، شکستگی دندان ها و یا تغییر رنگ، زردی و لکه و کدر بودن دندان ها و..می باشد زیرا نیاز است در صورتی که افراد دارای دندان های ضعیفی هستند در صورت تایید دندانپزشک در صورت امکان درمان و..به نصب ونیرهای دندانی بپردازند.

ملتهب و متورم بودن لثه

التهاب و تورم لثه می تواند علاوه بر آسیب رسانی به لثه ها به دندان های کامپوزیتی یا لمینتی هم آسیب برساند زیرا مدام دچار خونریزی شده و سبب درد گرفتن لثه ها و دندان ها می گردد.بنابراین نیاز است افراد در صورتی که دارای لثه هایی متورم و ملتهب هستند ابتدا آن را برطرف نموده و سپس به نصب ونیرهای دندانی بپردازند.

و..

ونیر دندان چیست

الزامات لازم پس از نصب ونیر دندان چیست؟

 • رعایت بهداشت دهان و دندان ها اعم از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
 • عدم گاز زدن یا وارد آوردن فشار به دندان ها پس از نصب ونیر زیرا میزان احتمال شکستگی ونیرهای دندانی افزایش می یابد
 • کاهش میزان مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی اعم از قهوه، چای و..نیاز است در صورت مصرف بلافاصله دندان ها را مسواک زده و نخ دندان کشید
 • عدم استعمال دخانیات (سیگار، قلیان، نوشیدنی های الکلی و..)
 • و..

لذا مهم است که افراد حتما الزامات پس از نصب ونیرهای دندانی را از دندانپزشک متخصص خود جویا شوند و به آن ها عمل کنند تا به نتیجه دلخواه و مطلوب خویش دست یابند.

قیمت ونیر دندان چیست؟

مانند هر یک از روش‌های زیباسازی دندان‌، هزینه‌ ونیر دندان‌ نیز تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد که باید تحت بررسی قرار گیرند. از جمله‌ این موارد، می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود..

 • میزان مهارت و تخصص دندانپزشک
 • تعداد دندان های مورد نیاز جهت نصب ونیر
 • هزینه های جانبی اعم از عکسبرداری از دندان ها و..
 • موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی
 • نوع ونیر منتخب برای نصب
 • نوع برند ونیر کامپوزیتی یا لمینتی
 • درجه رنگی منتخب برای دندان ها ( از طبیعی ترین تا شفاف ترین )
 • و..

لذا این عوامل از جمله عواملی هستند که می توانند بر میزان قیمت نهایی ونیرهای دندان تاثیرگذار باشند..از آنجایی که میزان هزینه و قیمت ونیرهای دندان کامپوزیتی و لمینتی با یکدیگر متفاوت می باشند افراد می توانند جهت کسب اطلاع از میزان قیمت روز هر یک از این ونیرها با عرشیان کلینیک تماس حاصل نمایند.

عرشیان کلینیک با تضمین کیفیت و قیمت ونیرهای دندان به سبب مهارت بسیار بالای متخصصین خود تا به امروز دارای رضایتمندان بسیاری است که حتی پس از اتمام ماندگاری و طول دوام ونیرهای دندانی خود جهت ترمیم و تعویض به کلینیک مراجعه می نمایند..

بنابراین می توان جهت اطلاع از اینکه قیمت انواع ونیر دندان چیست با کلینیک تماس حاصل نمود.

مقاله‌های مرتبط

ثبت ديدگاه