لمینت یا کامپوزیت

لمینت یا کامپوزیت

لمینت یا کامپوزیت؟ کدوم بهتره؟ این سوالی است که بسیاری از مراجعه کنندگان از ما می پرسند. پاسخ به این سوال بستگی به عوامل زیادی دارد. در این مقاله پزشکان کلینیک عرشیان برایتان از تفاوت های این دو نوع روکش خواهند گفت. با خواندن این محتوا میتوانید درباره تفاوت ها، قیمت و کیفیت هر کدام [...]

همراه دوستان خود مطالعه کنید!
همراه دوستان خود مطالعه کنید!

لمینت یا کامپوزیت؟ کدوم بهتره؟

این سوالی است که بسیاری از مراجعه کنندگان از ما می پرسند. پاسخ به این سوال بستگی به عوامل زیادی دارد. در این مقاله پزشکان کلینیک عرشیان برایتان از تفاوت های این دو نوع روکش خواهند گفت. با خواندن این محتوا میتوانید درباره تفاوت ها، قیمت و کیفیت هر کدام از این دو نوع روکش اطلاعات کافی به دست بیاورید و بعد تصمیم بگیرید.

لمینت یا کامپوزیت

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

تا اینجا اطلاعات مختلف درباره‌ی کامپوزیت و لمینت دندان‌ راخواندیم. حال باید به یک سوال مهم پاسخ دهیم. این سوال ذهن بسیاری از افراد را در هنگام تصمیم‌گیری جهت انتخاب یک روش برای زیبایی دندان‌ها و رفع نواقص آن‌ها به خود مشغول می‌کند. لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ در پاسخ به این سوال باید نکات و مسائل زیادی بسنجیم. و طبق این اصول، به سوال مورد نظر پاسخ دهیم. مثلا این که لمینت یا کامپوزیت؟ یا این که کدام یک از این روش‌ها قدیمی‌ترند؟ کدام یک محکم‌ترند؟ کدام یک در مقاومت بیشتری در برابر لکه‌ها دارند؟ کدام یک سریع‌تر انجام می‌شوند؟ کدام یک ارزان‌تر است؟ و… .

باید بدانید بطور کلی کامپوزیت ونیر دندان‌ها قیمت، پایین‌تری نسبت به لمینت دندان‌ها دارد. اما طول مدت دوام کامپوزیت ونیر کمتر بوده و باید بعد از گذشت مدتی، به ترمیم آن‌ها اقدام کرد. در اینجا میتوانید لیست کامل قیمتی خدمات دندانپزشکی عرشیان را مشاهده کنید: دندانپزشکی شبانه روزی سرسبز

همچنین باید اشاره کرد که اگر آسیبی به روکش‌های کامپوزیتی وارد شود، بهتر است که دیگر از آن‌ها استفاده نشود. اما در مورد روکش‌های سرامیکی می‌توان آن‌ها را تعویض کرد. و از روکش‌های جدید استفاده کرد. این موضع میتواند بخشی از سوال شما را درباره لمینت بهتر است یا کامپوزیت پاسخ دهد. کامپوزیت کردن دندان‌، در یک جلسه درمانی انجام می‌شود. اما لمینت دندان‌ مدت زمان بیشتری به طول می‌انجامد. قبل از قرارگیری روکش لمینت بر روی دندان‌ها، باید اقدامات لازم جهت آماده‌سازی دندان‌ها نیز انجام شود.

روکش‌ لمینت در برابر لکه‌ها مقاوم‌تر هستند. اما با این حال بهتر است بعضی از نکات برای جلوگیری از تغییر رنگ آن‌ها رعایت شود. لایه‌هایی کامپوزیت در برابر ورود لکه‌ها حساس‌تر هستند. در صورت رعایت نکردن نکات لازم، خیلی سریع تغییر رنگ می‌دهند. بطور کلی می‌توان گفت که هر یک از این روش‌های زیباسازی دندان‌ها، دارای برتری‌هایی نسبت به هم هستند که آن‌ها را متفاوت می‌کنند. در واقع برای پاسخ به سوال لمینت بهتر است یا کامپوزیت باید با توجه به شرایط دندان ها و بودجه خود تصمیم بگیرید.

لمینت یا کامپوزیت؟ از نظر هزینه؟

با توجه به اینکه لمینت سرامیکی دندان (ونیر پورسلین) در لابراتوار و‌ توسط تکنسین ساخته می شود، هزینه به طور کلی بالاتر از کامپوزیت است که در مطب و‌ توسط دندانپزشک فرم داده می شود. این قیمت گذاری با توجه به هزینه لابراتوار، مواد مورد استفاده، تجربه کاری دندانپزشک و امکانات مطب دندانپزشکی انجام می شود.
اما قیمت کامپوزیت در ابتدا حدود نصف لمینیت سرامیکی است. اما با محاسبه هزینه ترمیم های مکرر و همچنین نیاز به تعویض بعد از حدود ۵ سال، هزینه کلی برای فرد بسیار گرانتر از هزینه اولیه خواهد شد. این مورد یکی از تفاوت های لمینت یا کامپوزیت بود.

لمینت یا کامپوزیت

دوام و طول عمر

دوام هر دو بسیار وابسته به نگهداری فرد از آنها است. اما در کل طول عمر مورد انتظار لمینت دو برابر طول عمر کامپوزیت بوده و حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است. عمر کامپوزیت دندان حدود 5 تا 7 سال است.

استحکام

با توجه به اینکه لمینت سرامیکی در کوره دندانپزشکی در دمایی بالاتر از ۷۰۰ درجه سانتی گراد پخته می شود، ذرات چینی با هم‌ ساختمانی مستحکم و‌ مقاوم را تشکیل می دهند. از این رو یکی دیگر از تفاوت های لمینت یا کامپوزیت است.
کامپوزیت در دهان و با استفاده از نور آبی سفت می گردد و‌ استحکام آن چندین برابر کمتر از سرامیک است.

پالیش کامپوزیت دندان و تغییر رنگ آن

یکی از مهمترین معایب کامپوزیت دندان تغییر رنگ آن به مرور زمان است. با توجه به اینکه ونیر کامپوزیت برخلاف لمینت در کوره پخته نمی شود، دارای لعاب سرامیکی نیست و در صورت مراقبت نکردن ممکن است رنگ آن به مرور زمان تغییر کند. برای ترمیم رنگ آن نیاز است تا به صورت دوره ای پالیش شود تا به رنگ اولیه خود بازگردد. مزیت لمینت سرامیکی در ثابت ماندن رنگ آن در طول زمان است. از این رو تفاوت لمینت یا کامپوزیت را متوجه شدیم.

دقت

آنچه مسلم است هر دو روش به نوعی هنر دست به حساب می آیند و دقت و هنر دندانپزشک تاثیر بسزایی در کیفیت و‌ نتیجه نهایی کار دارد. اما با توجه به اینکه کامپوزیت در دهان بیمار و در شرایطی سخت ساخته می شود، خستگی بیمار و دندانپزشک اجتناب ناپذیر است. ولی لمینت لابراتواری در محیط کنترل شده خارج دهان ساخته می شود. مجموعه این عوامل به نفع دقیق تر بودن لمینیت سرامیکی هستند. یکی دیگر از تفاونت های لمینت یا کامپوزیت می باشد.

درمان شکستگی و ترمیم لمینت سرامیکی و کامپوزیت:

یکی از اتفاقات بد در رابطه با لمینیت، شکستگی یا لب پر شدن آن است که عموما به علت بی احتیاطی بیمار رخ می دهد. در مورد ونیر کامپوزیت، داخل دهان عمل ترمیم امکان پذیر است اما در مورد ونیر پورسلین همان یک واحد شکسته باید مجددا ساخته شود. بنابراین در صورت شکستگی ونیر سرامیکی نیاز است تا آن واحد تعویض شود ولی شکستگی کامپوزیت قابل ترمیم است.

لمینت یا کامپوزیت

نیاز به تراش دندان پایه در لمینت و کامپوزیت

کامپوزیت ماده ای خمیری شکل است که به سطح دندان اضافه شده، فرم داده‌ شده و با نور سفت می شود. این خصوصیت باعث می شود بتوان آن را به هر شکلی در آورد و به هر جایی اضافه کرد بدون اینکه نیاز به تراشیدن از سطح دندان پایه باشد.

اما مسئله مهم این است که تمام سطوح بیرون زده و برجسته دندان باید حتما تراشیده شوند. در غیر این صورت با اضافه کردن کامپوزیت، دندان بیرون زده تر خواهد شد. نقطه حساس و حیاتی دیگر خط تماس دو دندان مجاور است که چنانچه به آن بدون تراش، کامپوزیت اضافه شود شکل خط تماس تغییر کرده و در این محل غذا باقی می ماند و به مرور تغییر رنگ را شاهد خواهیم بود که بسیار شایع است. تفاوت لمینت یا کامپوزیت در نیاز به تراش دادن دندان دارد.

محل دیگری که امکان قرار دادن کامپوزیت بدون تراش وجود ندارد روی لبه فوقانی دندان های پایین است. چرا که قرار دادن یک لایه در این نقطه باعث می شود که این محل زودتر از بقیه دندان ها به پشت دندان های بالا اصابت کند و فرد احساس بلندی کند و دندانپزشک مجبور شود آنقدر از کامپوزیت بتراشد که سایه ای نازیبا در این محل به وجود آید.

لمینت دندان چیست؟

برای آگاهی از پاسخ لمینت بهتر است یا کامپوزیت بهتر است بدانید که لمینت چیست. داشتن یک چهره‌ زیبا و تاثیر گذار خواسته افراد زیادی است. دندان های سفید و مرتب، از عوامل تاثیرگذار در به دست آوردن این زیبایی است. علم دندانپزشکی با توجه به این خواسته، توانسته است که نیاز را برطرف کند. انواع روکش هایی که در بازار ایران وجود دارد، میتواند پاسخی باشد برای رسیدن به این خواسته. لمینت دندان یکی از همین روش هاست. روشی که میتواند ایرادات و زیبایی دندان را به ارمغان بیاورد. در عین حال نواقض دندان هایتان را برطرف کند.

 

در این روش لایه‌هایی بسیار نازک را روی دندان قرار می دهند. این لایه ها کاملا متناسب با قالب و ساختار و ویژگی‌های دندان‌های هر فرد ساخته می‌شوند. و برای ساخت آن‌ها از رنگ‌های طبیعی که شباهت زیادی به رنگ دندان‌ها دارند استفاده می‌شود. این لایه ها بر روی قسمت جلویی دندان‌های هر فرد قرار میگیرد. و بدین ترتیب، نواقص مختلف دندان‌ها مانند اندازه‌ی دندان‌ها، ظاهر و رنگ آن‌ها دچار تغییرات بسیار خوبی خواهد شد. با این روش در نهایت لبخندی بسیار زیبا خواهید داشت. حال بگویی لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

لمینت دندان‌ انواع مختلفی دارد.  از جمله‌ی آن، می‌توان به لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی اشاره کرد. هر یک از این نوع لمینت‌ها، دارای ویژگی‌های خاص خود هستند و با توجه به موارد مختلفی می‌توان آن‌ها را انتخاب کرد. اما برای پیدا کردن پاسخ مناسب برای سوال لمینت بهتر است یا کامپوزیت، درباره کامپوزیت نیز باید اطلاعات کافی به دست بیاورید.

کامپوزیت دندان چیست؟

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟ ابتدا باید بدانید کامپوزیت چیست. علاوه بر لمینت دندان‎، کامپوزیت نیز یکی دیگر از انتخاب های شماست. کامپوزیت یکی دیگر از روش‌هایی که در سال‌های اخیر جهت زیبایی دندان‌ها و رفع مشکلات آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کامپوزیت نوعی ماده‌ی ترکیبی است که از ترکیب پلاستیک و شیشه به وجود آمده و جهت افزایش زیبایی دندان‌ها، ترمیم و رفع نواقص آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد:

با قرار دادن لایه‌ی کامپوزیت دندان ها مرتب تر خواهد شد. این لایه متناسب با نواقض و ظاهر هر فرد ساخته خواهد شد. کامپوزیت دندان می تواند زیبایی دندان‌ها دو چندان کند. با کامپوزیت دندان، لبخندی دلنشین خواهید داشت. روش‌های مختلفی برای کامپوزیت کردن دندان‌ها وجود دارد. این روش ها عبارت‌اند از کامپوزیت ونیر و کامپوزیت رزین که آن‌ها را، بسته به مواد مورد استفاده در قالب کامپوزیت دسته بندی می‌کنند. در قسمت بالا به تفاوت لمینت یا کامپوزیت اشاره نمودیم.

لمینت یا کامپوزیت

نکات مهمی درباره‌ کامپوزیت کردن وجود دارد که افراد قبل از اقدام به این کار باید بدانند. درباره این نکات میتوانید با یک دندانپزشک متخصص و ماهر مشورت کنند. اگر نیاز به اطلاعات درباره هر کدام از این موارد دارید کافی است برو روی لینک هایی که برای شما قرار داده ایم، کلیک کنید. کلینیک دندانپزشکی عرشیان، اطلاعات کاملی درباره هر کدام از این بخش ها در اختیار شما قرار خواهد داد. در ادامه مقایسه ای بین کامپوزیت دندان و لمینت خواهیم داشت. در این بخش میتوانید متوجه شوید که لمینت یا کامپوزیت؟

همچنین میتوانید از طریق واتس اپ با ما در تماس باشید تا به سوالات شما برای انتخاب و اطلاعات بیشتر درباره  لمینت یا کامپوزیت؟ پاسخ دهیم.

در این مقاله سعی بر آن بود که توضیحاتی جامع و کامل در حوزه لمینت یا کامپوزیت؟ خدمتتان عرض شود. اکنون که مطالب را به صورت کامل مطالعه نموده اید بررسی نمایید که با توجه به شرایط خودتان لمینت یا کامپوزیت؟ برای یافتن این پاسخ نیز می توانید به صورت جدی تر و تخصصی تر وارد عمل شده و ویزیت خود برای دندانپزشکی را آغاز نمایید. هم اکنون عرشیان کلینیک شبانه روزی در خدمت شماست تا بگوید با توجه به دندان هایتان لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

 

مقاله‌های مرتبط

ثبت ديدگاه