عوارض لیمنت دندان

عوارض لیمنت دندان

بررسی وجود یا عدم وجود عوارض لمینت دندان | آیا لمینت دندان عوارض دارد؟ همانند سایر علوم و دسته‌های مختلف پزشکی، علم دندانپزشکی نیز با گذشت چندین سال با پیشرفت‌های شگرفی مواجه بوده است. متدهای درمانی و یا افزایش زیبایی دندان‌ها نیز مورد تغییرات مثبت بسیاری داشته است. امروزه داشتن چهره‌ای زیبا و جذاب می [...]

همراه دوستان خود مطالعه کنید!
همراه دوستان خود مطالعه کنید!

بررسی وجود یا عدم وجود عوارض لمینت دندان | آیا لمینت دندان عوارض دارد؟

همانند سایر علوم و دسته‌های مختلف پزشکی، علم دندانپزشکی نیز با گذشت چندین سال با پیشرفت‌های شگرفی مواجه بوده است. متدهای درمانی و یا افزایش زیبایی دندان‌ها نیز مورد تغییرات مثبت بسیاری داشته است.

امروزه داشتن چهره‌ای زیبا و جذاب می تواند بسیار بر اعتماد به نفس آدمی تاثیرگذار باشد.. چه بسا داشتن دندان‌هایی بی‌نقص، سفید و مرتب بر زیبایی چهره می‌افزاید. از جمله روش‌های مورد استفاده برای زیبایی دندان‌ که در چند سال اخیر طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است، لمینت دندان است. نکته‌ مورد بحث در این متن، عوارض لمینت دندان است. به بیان دیگر در نظر داشتن عوارض لمینت دندان قبل از اقدام به این کار، یک نکته‌ی مهم و اساسی است.

لذا پرتکرار ترین سوالی که برای عموم افراد پیش می آید این است که آیا پس از لمینت کردن دندان های خود ممکن است با عوارض لمینت دندان رو به رو شوند یا خیر؟ آیا اصلا کاشت لمینت سرامیکی دارای عوارض می باشد یا خیر؟

در ادامه پس از اشاره بر توضیحاتی در خصوص لمینت نیز به فواید و عوارض لمینت دندان اشاره می کنیم.

عوارض لمینت دندان

منظور از لمینت دندان چیست؟

یکی از روش های زیبایی، ترمیمی و درمانی دندان ها که علاوه بر زیباسازی به درمان برخی عیوب دندان می پردازد نیز لمینت سرامیکی می باشد.. لمینت سرامیکی روکشی است که بر روی دندان های طبیعی افراد نصب شده و سبب شفافیت بسیار بر دندان ها و نیز درمان و برطرف گشتن برخی عیوب دندانی اعم از:

 • فاصله بین دندان ها
 • زردی و بدرنگی دندان ها
 • شکستگی دندان ها
 • ترک خوردگی دندان ها
 • ناهمسان بودن و کوچک بودن دندان ها
 • برجستگی دندان ها
 • و..

بنابراین افراد می توانند با لمینت کردن دندان های خود به طور دائمی با این مشکلات و عیوب دندانی نیز خداحافظی کنند.همانطور که بیان نمودیم برخی افراد جویای پاسخ وجود عوارض لمینت دندان پس از کاشت هستند که در ادامه به همراه بیان فواید نصب این روکش بیان می گردد.

فواید کاشت لمینت دندان

فواید حاصل از لمینت دندان غیرقابل انکار است و برای اقدام به این کار، در نظر داشتن این فواید و مزایا امر مهمی است. هر یک از روش ها و خدمات دندانپزشکی نیز دارای مزایای متعددی هستند که به سبب اطلاع از آن ها می توان به خوبی با خیال راحت جهت انجام آن ها اقدام نمود مثل کاشت لمینت سرامیکی که به سبب مزایایی که دارد بین اکثر افراد محبوبیت پیدا کرده است.

ظاهر زیبا و شفاف دندان ها

از جمله فواید لمینت دندان می‌توان به ظاهر زیبا و درخشان اشاره کرد که برای دندان‌ها به وجود می‌آورد.دندان ها به سبب کاشت لمینت سرامیکی بسیار شفاف شده و می توانند زیبایی لبخند افراد را چندین برابر سازند.

بافت طبیعی لمینت دندان که رنگی متناسب با مینای دندان‌ها دارد، جلوه‌ای بسیار جذاب برای دندان‌ایجاد میکند. این ظاهر سبب لبخندی زیبا برای افراد خواهد شد.

مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ و لکه

ونیرهای به کار رفته در لمینت سرامیکی، مقاومت بسیاری را در برابر نفوذ لکه‌ها داراست که این خود یک نکته‌ی مثبت در تقابل با عوارض لمینت دندان است.

مقاومت و استحکام بالا در برابر برخورد ضربه و فشار

همچنین ونیر بکار رفته برای:لمینت دندان‌، دارای مقاومت و استحکام زیادی است. و این باعث می‌شود تا، طول عمر لمینت دندان تا حد زیادی بالا برود و تا سال‌های سال بتوان از روکش لمینتی برای دندان‌ها و ظاهر زیبای ایجاد شده توسط آن استفاده برد.

لذا اگر بخواهیم به طور خلاصه به بیان فواید کاشت لمینت سرامیکی دندان اشاره کنیم باید بیان داریم این فواید عبارتند از:

 • زیباسازی دندان ها به سبب شفافیت بالا
 • مقاومت بسیار بالای روکش لمینتی در برابر ضربه و تغییر رنگ
 • دائمی بودن کاشت لمینت سرامیکی که برخی افراد به سبب این مزیت علاقه زیادی به نصب لمینت دندان دارند. و برخی این مورد را جزء معایب لمینت سرامیکی می دانند زیرا علاقه ای به کاشت ائ
 • دوام و طول عمر دائمی این روکش می تواند برای برخی افراد مزیت محسوب گردد.
 • و..

عوارض لمینت دندان

معایب و عوارض لمینت دندان

همانطور که گفته شد با آگاهی بر لمینت دندان و فواید آن نیز، بهتر است معایب لمینت دندان‌ را بررسی نمود که آیا این روش درمانی، ترمیمی و زیبایی دندان دارای معایبی می باشد یا خیر؟ اگر لمینت دندان نیز معایبی را به همراه دارد این معایب تا چه حد می باشند و..

به طور کل لمینت دندان نیز به مانند هر یک از خدمات دیگر چه در حوزه دندانپزشکی چه در دیگر حوزه ها علاوه بر مزایا دارای معایبی هستند..از این رو اینکه بگوییم عوارض کلمه جالبی به کار نرفته و بهتر است که معایب را جایگزین عوارض لمینت دندان کنیم.

در ادامه به برخی از این معایب اشاره می نماییم.

 • از جمله عوارض لمینت دندان و یا معایب آن، می‌توان به عدم امکان ترمیم لمینت در صورت شکستگی و یا لب پریدگی اشاره کرد. مواد مورد استفاده برای ساخت روکش لمینت به شکلی هستند که در صورت آسیب دیدگی و یا شکستگی، امکان ترمیم وجود نخواهند داشت.
 • روکش لمینت باید بطور کلی تعویض شود. لذا بهتر است که افراد با رعایت نکاتی همچون عدم استعمال غذاهای سفت که باعث ورود فشار به روکش لمینت می‌شوند، از بروز همچین مشکلی برای دندان های لمینتی جلوگیری کنند.
 • یکی دیگر از معایب و عوارض لمینت کردن دندان‌، بروز حساسیت‌های مختلف برای دندان‌ها نسبت به وجود گرما و یا سرما می‌باشد..باید اشاره کرد که این حساسیت همیشگی نیست. و بعد از مدتی، خود به خود رفع خواهد شد.البته نمی توان به طور قطع به این مورد نیز اشاره نمود چه بسا توصیه می گردد حتما پیش از کاشت لمینت سرامیکی سلامت دندان های طبیعی نزد دکتر دندانپزشک متخصص معاینه و بررسی شوند.
 • یکی دیگر از معایب لمینت دندان‌، تغییر رنگ روکش لمینتی و به وجود آمدن تفاوت رنگی با سایر دندان‌ها است. در این باره باید گفت که روکش لمینت دندان به خودی خود دچار تغییر رنگ نخواهد شد. دلیل بروز این تغییرات، تنها به رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و نکات بعد از لمینت دندان‌ باز می‌گردد.به همین سبب نیاز است که افراد حتما به بهداشت دهان و دندان هایشان اهمیت زیادی دهند.

به عنوان مثال بهتر است که بعد از لمینت، از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگ دار مثل قهوه و شیرینی‌های شکلاتی تا حد امکان خودداری کنید. رخداد بیماریها و مشکلات مربوط به لثه، پوسیده شدن دندان‌ و همچنین کنده شدن روکش لمینت از روی دندان‌، از جمله دیگر عوارض لمینت دندان است که اگر افراد به سلامت دندان ها و رعایت نکاتی که دندانپزشک به آن ها تاکید نموده است توجه نکنند میزان احتمال بروز این مشکلات نیز بالا می رود بنابراین بهتر است افراد حتما پیش از نصب این روکش به طور تخصصی معاینه و مشاوره شوند.

به طور خلاصه عوارض لمینت دندان یا بهتر بگوییم معایب کاشت لمینت دندان به طور خلاصه عبارتند از:

 • دائمی بودن و عدم امکان ترمیم روکش لمینتی
 • به هنگام بروز هرگونه مشکل کوچک و یا بزرگی بر روی دندان ها، روکش لمینتی باید به طور کامل تعویض گردد که این نیز بر هزینه آن موثر می باشد.
 • هزینه بالایی که لمینت دندان دارد جزء عوارض لمینت دندان یا معایب نصب آن می باشد.
 • افراد باید جهت نصب روکش لمینتی تمام دندان های خود را لمینت کنند زیرا ممکن است با تفاوت رنگ دندان های لمینتی با دندان های طبیعی، دندان ها و لبخند افراد ظاهر مناسبی نداشته باشند.

عوارض لمینت دندان

نکات مهم درباره‌ کاشت لمینت دندان

پیش‌تر عوارض لمینت دندان یا بهتر بگوییم برخی از معایب لمینت دندان را تحت بررسی قرار دادیم. اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان از این عوارض و مشکلات، جلوگیری کرد؟ برای جلوگیری از عوارض لمینت دندان، لازم است که چندین نکته را رعایت کرد.

به عنوان مثال:

 • بهتر است که از خوردن غذاهایی مثل آجیل که فشار زیادی به دندان‌ها وارد می‌کنند، تا حد امکان خودداری کرد.
 • رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان همچون استفاده از نخ دندان و مسواک زدن مرتب در طول روز نیز، می‌تواند به بالا رفتن طول عمر لمینت دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها کمک کند.
 • عدم استعمال دخانیات، مشروبات الکلی و قلیان نیز، خود یک نکته‌ی مهم برای جلوگیری از بروز مشکلات مختلف برای لمینت دندان است.
 • مراجعه نزد دکتر دندانپزشک متخصص جهت کاشت لمینت سرامیکی بسیار مهم و ضروری می باشد.

لذا بسیار مهم است که افراد به سلامت دندان هایشان توجه نموده و از مراقبت از دندان های لمینتی خود سر باز نزنند زیرا حتی اگر افراد بهترین برند لمینت را بر روی دندان های خود نصب کرده باشند ولیکن به رعایت نکات پس از کاشت لمینت و بهداشت دهان و دندان نپردازند نیز ممکن است علاوه بر تغییر رنگ و کاهش مقاومت و ماندگاری لمینت دندان، دندان های طبیعی افراد دچار مشکل و آسیب شوند..

بنابراین بسیار مهم است که جهت کاشت لمینت سرامیکی نزد دکتر دندانپزشک متخصص و مجرب مراجعه و به رعایت نکات و بهداشت دهان و دندان ها اهمیت داد.بدین سبب افراد می توانند با عرشیان کلینیک که کیفیت و قیمت کاشت لمینت را تضمین می نمایند تماس حاصل نمایند.

مقاله‌های مرتبط

ثبت ديدگاه