درمان سوزش لثه

درمان سوزش لثه

برای دریافت نوبت جراحی لثه کلیک کنید. برای دریافت لیست قیمت خدمات کلینیک دندانپزشکی عرشیان کلیک کنید نحوه درمان سوزش لثه: بهتر است پیش از پرداختن به درمان سوزش لثه و مشکلات آن با لثه بیشتر اشنا شویم. لثه نوعی باقت نرم و گوشتی زیر دندان ها می باشد که باعث [...]

همراه دوستان خود مطالعه کنید!
همراه دوستان خود مطالعه کنید!

نحوه درمان سوزش لثه:

بهتر است پیش از پرداختن به درمان سوزش لثه و مشکلات آن با لثه بیشتر اشنا شویم. لثه نوعی باقت نرم و گوشتی زیر دندان ها می باشد که باعث می شود ریشه و دندان ها را پوشش دهد و ان ها را مقاوم نگه دارد. درد در ناحیه لثه و سوزش ان می تواند به دلیل عفونت و یا مشکلاتی در این قسمت باشد. در برخی از شرایط درد و سوزش لثه جای نگران کننده ای ندارد و تنها با روش های خانگی می توان ان ها را درمان نمود.

علت سوزش لثه و درمان سوزش لثه:

سوزش لثه ممکن است ابتدا با درد جزیی شروع شود و در ادامه با مشکلات جدی تر نمایان شود که نتوانید درد ان را تحمل کنید.

آفت دهان:

 • استرس عاطفی
 • بروز آسیب دیدگی در دهان
 • اختلال در سیستم ایمنی بدن
 • و یا سایر مشکلات و بیماری های دیگر

آفت های دهانی ممکن سات اغلب به صورت بزرگ و یا کوچک نشان دهنده باشند. زخم های افتی معمولا ناشی از اختلال در سیستم ایمنی بدن و دهان می باشند. در واقع زمانی که باکتری مضر در دهان و دندان راه پیدا کند، آفت نوعی نشان دهنده ان می باشد . لازم به ذکر است که درمان قطعی برای درمان افت وجود ندارد اما در ادامه با راهکار خانگی برای درمان افت و درمان سوزش لثه روبرو می شویم.

غذا های تند و سخت معمولا افت را تشدید می نمایند. شما می توانید برای درمان افت و درمان سوزش لثه خود مصرف غذا های حاوی ویتامنی b12 را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

درمان سوزش لثه

بیماری لثه:

بیماری لثه یکی دیگر از عوامل سوزش لثه می باشد. زمانی که به بیماری لثه دچار شوید یعنی باکتری هایی به زیر لثه شما نفوذ کردند و باعث ایجاد التهاب و مشکلات دهانی برای شما شده است. در این زمان لثه دچار سوزش و خونریزی می شود. برای درمان سوزش لثه که به دلیل بیماری لثه باشد باید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا نیاز به جراحی لثه نباشد.

آبسه دندان:

یکی دیگر از مشکلات دندانی آبسه دندان می باشد. در این صورت لثه دچار تورم و درد می شود. ابسه های دندانی را باید جدی گرفت زیرا ممکن است به سایر نقاط بدن نیز راه پیدا کنند. آبسه های دندان معمولا کیسه های چرکی هستند که نباید به خودی خود ان ها را دست کاری کرد. زیرا با پاره شدن این کیسه چرکی تمام دهانتان حاوی باکتری های مضر می شوند. برای درمان سوزش لثه به دلیل آسه دندان به پزشک خود مراجعه کنید.

درمان درد و سوزش لثه:

سوزش لثه ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد در این زمان شما باید با مراجعه به پزشک خود ابتدا دلایل ان را متوجه شوید و در ادامه با توجه به دلایل آن مشکلات را برطرف کنید. در بعضی از شرایط دلایل سوزش لثه بهدلیل وجود پلاک های دندانی می باشد. رد این زمان شما باید برای درمان سوزش لثه از پاک کننده های مخصوص برای از بین بردن پلاک دندانی خود استفاده کنید.

در صورتی که علت سوزش لثه ناشی از بیماری لثه باشد، دندانپزشک به فرد توصیه می کند تا برای درمان سوزش لثه قسمتی از لثه و استخوان را با جراحی از آن قسمت جدا نماید. درمان و جراحی در این شرایط ممکن است شامل پیوند استخوان و لثه باشد .

افرادی که دچار آسه دندانی شدند در صورتی که این ابسه شدید باشد ممکن است منجر به جراحی شود تا دندانپزشک با ابزار و وسائل مختلف اقدام به درمان مشکلات لثه و دندان شما کند.

یکی دیگر از مشکلات لثه ممکن است ناشی از سینوزیت باشد در این زمان پس از رفع سینوزیت درمان سوزش لثه شروع می شود. برای درمان باکتری های ناشی از سینوزیت دکتر دندانپزشک به شما مصرف انتی بیوتیک ها را تجویز می کند.

درمان سوزش لثه

پیشگیری و درمان سوزش لثه:

در قسمت های قبل به دلایل بروز سوزش لثه اشاره نمودیم. برای پیشگیری و درمان سوزش لثه می توانید راهکار های زیر را انجام دهید.

 • روزی حداقل 2 بار دندان های خود را با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید
 • هر روز 1 بار از نخ دندان استفاده کنید.
 • سعی کنید از دهانشویه های با کیفیت به صورت منظم استفاده کنید.
 • هر 6 ماه یکبار حتی اگر سالم هستید و مشکلی متوجه دهان و دندان شما نیست به دندانپزشک مراجعه کنید
 • یکی از مواردی که می تواند به پیشگیری از سوزش لثه کمک شایانی بکند، قطع مصرف سیگار می باشد.  در این زمان جریان خون به سمت لثه ها بهتر می شود و از مشکلات جدی جلوگیری می کند.

استفاده از آب نمک:

یکی از روش های درمان سوزش لثه استفاده از آب نمک می باشد. در واقع نمک به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی می تواند به کاهش و درمان سوزش لثه شما موثر باشد. شما می توانید 2 تا 3 بار در روز مقداری اب و نمک را حل نموده و غرغره کنید وش اهد زا بین رفتن سوزش و التهاب لثه خود باشید. البته بهتر است بدانید که باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان سوزش لثه

استفاده از دهانشویه:

دهانشویه ها به دلیل داشتن مقداری الکل و مواد ضد باکتریایی سبب می شود تا التهابات و باکرتی های موجود در لثه و دهان شما از بین بروند. می توانید محلول دهانشویه را با اب مخلوط کرده و رقیق سازید. روزانه دو تا سه بار این محلول را غرغره کنید تا التهابات دهان و دندان شما از بین بروند.

استفاده از میخک:

میخک به دلیل داشتن خواص انتی اکسیدانی که دارد سبب می شود تا تمامی باکتری های موجود در دهان و لثه شما از بین برود. برای استفاده از میخک می توانید یک قاشق چای خوری از میخک خورد شده را به پنبه مرطوب اغشته نمایید و بر روی قسمت التهاب دار بگذارید.

سوالات متداول کامپوزیت دندان

چگونه می‌توانم از سلامت لثه‌ها و دندان‌های خود در بلندمدت محافظت کنم؟1403/1/25 18:05:14

با رعایت نکات پیشگیرانه، مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم، ترک سیگار، حفظ رژیم غذایی سالم و معاینات منظم دندانپزشکی، می‌توانید از سلامت لثه‌ها و دندان‌های خود در بلندمدت محافظت کرده و از لبخندی زیبا و سالم لذت ببرید.

مراقبت‌های بعد از درمان بیماری لثه چگونه است؟1403/1/25 18:04:42

مراقبت‌های بعد از درمان بیماری لثه برای حفظ سلامت لثه‌ها و جلوگیری از عود بیماری ضروری است.

این مراقبت‌ها شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم، استفاده از دهانشویه‌های ضدعفونی‌کننده، و معاینات منظم دندانپزشکی می‌شود.

در صورت ابتلا به بیماری لثه، چه باید کرد؟1403/1/25 18:04:04

در صورت مشاهده هر گونه علامتی از بیماری لثه، به سرعت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

درمان بیماری لثه به شدت بیماری شما بستگی دارد.

روش‌های درمانی ممکن است شامل تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها، جراحی لثه و پیوند لثه باشد.

چگونه می‌توان از بیماری لثه پیشگیری کرد؟1403/1/25 18:03:35
 • مسواک زدن دو بار در روز: مسواک زدن به مدت دو دقیقه، دو بار در روز، با استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید، پلاک و جرم را از روی دندان‌ها و لثه‌ها پاک می‌کند.
 • نخ دندان کشیدن یک بار در روز: نخ دندان کشیدن به حذف پلاک و جرم از بین دندان‌ها و لثه‌هایی که مسواک به آنها دسترسی ندارد، کمک می‌کند.
 • معاینات منظم دندانپزشکی: برای معاینات و تمیز کردن دندان‌ها به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • ترک سیگار: سیگار کشیدن یکی از مهم‌ترین عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های لثه است.
 • رژیم غذایی سالم: مصرف میوه‌ها، سبزیجات و غذاهای فیبردار به سلامت لثه‌ها کمک می‌کند.
علائم بیماری لثه چیست؟1403/1/25 18:03:07
 • خونریزی لثه‌ها، به خصوص هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • تورم و قرمزی لثه‌ها
 • عقب‌نشینی لثه‌ها، که باعث نمایان شدن ریشه دندان‌ها می‌شود
 • لق شدن دندان‌ها
 • بوی بد دهان (هالیتوز)
 • چرک بین دندان‌ها و لثه‌ها
چه عواملی باعث بیماری لثه می‌شوند؟1403/1/25 18:02:30

مهم‌ترین عامل بیماری لثه، تجمع پلاک و جرم بر روی دندان‌ها و لثه‌ها است.

عوامل دیگری مانند سیگار کشیدن، دیابت، ضعف سیستم ایمنی بدن و سابقه خانوادگی نیز می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

بیماری لثه چیست؟1403/1/25 18:01:56

بیماری لثه، عفونتی التهابی است که به لثه‌ها و استخوان‌های نگهدارنده دندان‌ها آسیب می‌رساند.

این بیماری در صورت عدم درمان، می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی، از جمله از دست دادن دندان‌ها شود.

کاربردهای جراحی فک و لثه چیست؟1402/10/1 18:58:10

جراحی فک و لثه، کاربردهای مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اصلاح ناهنجاری های فک و صورت: ناهنجاری های فک و صورت، می توانند باعث مشکلات مختلفی مانند مشکلات گفتاری، مشکلات جویدن، و مشکلات زیبایی شوند. جراحی ارتوگناتیک، برای اصلاح این ناهنجاری ها انجام می شود.

ترمیم آسیب های فک و لثه: آسیب های فک و لثه، می توانند ناشی از حوادث، بیماری ها یا درمان های دندانپزشکی باشند. جراحی ترمیم فک و لثه، برای ترمیم این آسیب ها انجام می شود.

جراحی زیبایی فک و لثه: جراحی زیبایی فک و لثه، برای بهبود زیبایی فک و لثه انجام می شود. از جمله کاربردهای جراحی زیبایی فک و لثه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جراحی زیبایی لبخند
 • جراحی زیبایی چانه
 • جراحی زیبایی فک بالا
 • جراحی زیبایی فک پایین
آیا جراحی لثه برای همه افراد بی خطر است؟1402/9/20 23:28:34

جراحی لثه برای اکثر افراد بی خطر است. با این حال، افرادی که دارای شرایط خاصی مانند بیماری قلبی، دیابت یا بیماری های خونی هستند ممکن است در معرض خطر عوارض بیشتری باشند.

عوارض جراحی لثه چیست؟1402/9/20 23:27:45

عوارض جراحی لثه معمولاً خفیف و کوتاه مدت هستند. برخی از عوارض احتمالی جراحی لثه عبارتند از:
درد و تورم
خونریزی
عفونت
حساسیت دندان

مراقبت های بعد از جراحی لثه چیست؟1402/9/20 23:26:39

بعد از جراحی لثه، دندانپزشک دستورالعمل های خاصی را برای مراقبت های بعد از عمل به شما ارائه خواهد داد. این دستورالعمل ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:
استفاده از آنتی بیوتیک ها برای جلوگیری از عفونت
استفاده از مسکن ها برای کاهش درد و تورم
اجتناب از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در ناحیه جراحی شده
رعایت رژیم غذایی نرم

جراحی لثه چگونه انجام می شود؟1402/9/20 23:26:10

روش انجام جراحی لثه به نوع جراحی مورد نیاز بستگی دارد. در اکثر موارد، جراحی لثه تحت بی حسی موضعی انجام می شود. در برخی موارد، ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی باشد.

انواع جراحی لثه کدامند؟1402/9/20 23:25:38

انواع مختلفی از جراحی لثه وجود دارد که عبارتند از:
جراحی فلپ لثه: در این روش، دندانپزشک لثه را برش می دهد تا به باکتری ها و جرم های زیر آن دسترسی داشته باشد.
پیوند لثه: در این روش، بافت لثه از ناحیه ای از دهان به ناحیه ای دیگر پیوند داده می شود تا بافت لثه از دست رفته را بازسازی کند.
جراحی کاهش استخوان: در این روش، دندانپزشک مقداری از استخوان اطراف دندان را کاهش می دهد تا دندان را برای روکش یا ایمپلنت آماده کند.
جراحی افزایش استخوان: در این روش، دندانپزشک مقداری استخوان به اطراف دندان اضافه می کند تا از آن حمایت کند.

چه کسانی به جراحی لثه نیاز دارند؟1402/9/20 23:24:58

افراد زیر ممکن است به جراحی لثه نیاز داشته باشند:
افرادی که به بیماری لثه مبتلا هستند، مانند پریودنتیت
افرادی که دارای مشکلات زیبایی لثه مانند لبخند لثه ای هستند
افرادی که نیاز به آماده سازی دندان ها برای درمان های دیگر مانند روکش دندان دارند

جراحی لثه چیست؟1402/9/20 23:24:25

جراحی لثه یک روش درمانی دندانپزشکی است که برای درمان بیماری های لثه، اصلاح مشکلات زیبایی لثه و یا آماده سازی دندان ها برای درمان های دیگر مانند روکش دندان استفاده می شود.

مقاله‌های مرتبط

ثبت ديدگاه

Go to Top