فوبیای دندانپزشکی

فوبیای دندانپزشکی

منظور از فوبیای دندانپزشکی چیست؟ فوبیا یکی اختلالات روانی است که فرد ترس شدید و مداوم از چیزی دارد که سبب می گردد با قرار گرفتن در آن موقعیت یا فکر کردن به عامل ترس نیز هم از لحاظ روحی هم جسمی دچار تنش شوند..یکی از انواع فوبیا نیز فوبیای دندانپزشکی می باشد که فرد [...]

همراه دوستان خود مطالعه کنید!
همراه دوستان خود مطالعه کنید!

منظور از فوبیای دندانپزشکی چیست؟

فوبیا یکی اختلالات روانی است که فرد ترس شدید و مداوم از چیزی دارد که سبب می گردد با قرار گرفتن در آن موقعیت یا فکر کردن به عامل ترس نیز هم از لحاظ روحی هم جسمی دچار تنش شوند..یکی از انواع فوبیا نیز فوبیای دندانپزشکی می باشد که فرد به سبب وجود این ترس نمی تواند از خدمات دندانپزشکی بهره مند گردد.دلایل متعددی می تواند سبب ایجاد این ترس گردد که در ادامه نیز به آن ها اشاره می کنیم.

علت فوبیای دندانپزشکی چیست؟

اغلب افراد با وجود اینکه از دردهای دندانی خود بسیار احساس تنش و ناراحتی می کنند اما به سبب اینکه از دندانپزشکی و خدمات دندانی می ترسند به سراغ درمان آن نمی روند، حاضرند هر کاری کنند، خودسرانه دارو درمانی کنند و هر راه دیگری را امتحان کنند اما در مطب دندانپزشکی نیز پا نگذارند.

اصولاً زمانی که میزان ترس فرد نسبت به این مسئله به قدری باشد که نه تنها از فکر به دندانپزشکی بلکه از نزدیک شدن به کلینیک دندانپزشکی دچار ترس می شوند، می گوییم فرد فوبیای دندانپزشکی دارد.

البته باید توجه داشت نیاز است که ابتلا به فوبیای دندانپزشکی که نوعی اختلال محسوب می گردد توسط روانشناس متخصص تشخیص و تایید گردد.فوبیا می تواند اقسام متعددی داشته باشد و علاوه بر فوبیا و ترس از دندانپزشکی نیز شامل فوبیای فضای بسته، فوبیای جمع، فوبیای حشرات و..باشد.

در ادامه نیز سعی می کنیم برخی از راهکارهای موثر بر درمان و کاهش فوبیا و ترس از دندانپزشکی را بیان کنیم

ولیکن نیاز است یادآوری کنیم که فوبیا و ترس مداوم از دندانپزشکی و خدمات دندانی باید توسط درمانگر متخصص و مجرب درمان گردد و اگر افراد از حضور در جلسات مشاوره روانشناسی اجتناب ورزند نمی توانند با این ترس مقابله کرده و مجبورند در زندگی خود مداوم با این ترس رو به رو شده و حتی در مواقعی با علائم شدیدتری مواجه شوند.

در ادامه نیز به برخی از روش های موثر بر کاهش و درمان فوبیا و ترس از دندانپزشکی اشاره می کنیم.

فوبیای دندانپزشکی

7راه موثر بر درمان فوبیای دندانپزشکی

  • مراجعه به درمانگر متخصص
  • عدم سرزنش کردن خود
  • عدم مراجعه به دندانپزشکی به تنهایی
  • مراجعه به دندانپزشک متخصص و کاربلد
  • مدیتیشن و آرام سازی ذهن
  • مطلع ساختن کلینیک و متخصص از ترس
  • تصویرسازی ذهنی
  • و..

1.مراجعه به درمانگر متخصص

یکی از بهترین راه ها برای درمان فوبیا و ترس از خدمات دندانپزشکی نیز مراجعه به درمانگر و روانشناس متخصص می باشد زیرا ایشان با علت یابی بروز مشکل و ترس سعی می نماید به تشخیص و درمان این ترس با راهکارهای موثر و اصولی روانشناسی بپردازد.

لذا مراجعه به روانشناس متخصص در این زمینه بسیار مهم است است همانطور که پیشتر اشاره نمودیم درمانگری که بتواند به صورت تخصصی به درمان انواع فوبیا فرضا فوبیای فضای بسته بپردازد می تواند سبب گردد افراد به مرور با عوامل موثر بر ترس خود غلبه کرده و این میزان ترس بر ایشان کاهش یابد.

2.عدم سرزنش کردن خود

گاهی افراد خودشان هم دوست دارند از خدمات دندانپزشکی فرضا کامپوزیت ونیر و..بهره مند گردند اما به سبب ترسی که از فضای کلینیک دندانپزشکی و خدمات دندانی دارند نمی توانند این خواسته خود یعنی نصب کامپوزیت یا لمینت سرامیکی را اجرایی نمایند و مدام خود را سرزنش می کنند..در حالی که با سرزنش کردن نه تنها چیزی حل نشده بلکه افکار منفی بیشتری بر ذهن فرد هجوم می آورد.

بنابراین از راه های موثر بر کاهش ترس از دندانپزشکی عدم سرزنش کردن خود از بابت فوبیای خدمات دندانپزشکی می باشد.

3.عدم مراجعه به دندانپزشکی به تنهایی

بهتر است افرادی که از خدمات دندانپزشکی می‌ترسند در صورت نیاز فوری به حضور در کلینیک دندانپزشکی حتما با همراهی دیگر به کلینیک رفته و از تنها حضور یافتن در کلینیک نیز اجتناب ورزند.

4.مراجعه به دندانپزشک متخصص و کاربلد

نقش دندانپزشک بر کاهش ترس از خدمات دندانی می تواند مهم باشد زیرا زمانی که دندانپزشک خود کاربلد و مجرب باشد و با آرامش به ارائه خدمات دندانی بپردازد شخص به مرور در طی جلسه درمانی نیز احساس آرامش بیشتری می کند زیرا آرامش دندانپزشک به مراجع هم منتقل شده و بر روحیه وی تأثیر می گذارد.

بنابراین بهتر است افرادی که به سبب فوبیای خدمات دندانی نمی‌توانند در کلینیک دندانپزشکی حضور یابند در انتخاب کلینیک با جدیت بیشتری وقت بگذارند.

لذا اگر بخواهیم یکی از بهترین کلینیک های دندانپزشکی در تهران را معرفی کنیم می توانیم به عرشیان کلینیک اشاره نماییم که با در نظر داشتن این نوع فوبیا با چیدمان و طراحی های منحصر به فرد نیز سبب گردیده افرادی که از خدمات دندانی می ترسند در اتاق انتظار مطب دچار ناراحتی خاطر نگشته و دچار تنش نشوند.

5.مدیتیشن و آرام سازی ذهن

یکی از راه هایی که می تواند بر کاهش ترس از دندانپزشکی موثر باشد آرام سازی ذهن می باشد.

می توان یکی از موثرترین راه های کاهش ترس را تنفس دیافراگمی دانست البته باید توجه داشت که نیاز است نحوه تنفس کردن به صورت اصولی انجام گیرد تا تاثیرات مطلوبی داشته باشد.

به طور کل نفس کشیدن و بستن چشم ها می تواند تاثیر مطلوبی بر غلبه بر ترس داشته باشد.همچنین بهره مندی از ورزش هایی مثل پیلاتس و یوگا می توانند سبب آرام سازی ذهن شده و ترس و اضطراب را از افراد دور سازد.

6.مطلع ساختن کلینیک و متخصص از ترس

اولین کاری که پس از تصمیم بر حضور در کلینیک دندانپزشکی باید انجام گیرد این است که فرد باید به پذیرش مطب و دندانپزشک متخصص اطلاع دهد که از دندانپزشکی می ترسد زیرا ایشان می توانند شرایطی را برای فرد فراهم سازند که میزان ترس وی کاهش یابد.

7.تصویرسازی ذهنی

تصویر سازی ذهنی پس از مشورت با دکتر روانشناس می تواند تاثیرات مطلوبی را به همراه داشته باشد.فرضا فرد تصور می کند که نزدیک به محل کلینیک دندانپزشکی می باشد.

تصویر سازی باید به مرور و مرحله به مرحله انجام گیرد و نباید به یکباره انجام گیرد به همین سبب توصیه می گردد این تصویرسازی با مشاور روانشناس انجام گیرد که به صورت تخصصی انجام شده و تاثیرات مطلوبی را در بر داشته باشد.

در مرحله بعدی نیز فرد می تواند خود را در راهروی کلینیک دندانپزشکی تجسم کند و..بنابراین می توان بدین گونه میزان ترس از دندانپزشکی را به مرور و قدم به قدم کاهش داد.

فوبیای دندانپزشکی

علل ترس از دندانپزشکی

تجربه تلخ و دردناک در گذشته

ممکن است فرد در دوران کودکی تجربه ناراحت کننده ای از خدمات دندانی داشته و یا شاهد صحنه ای دردناک از سوی مراجعی دیگر در سنین کودکی بوده است که به مرور سبب گشته این ترس در وی ایجاد گشته و شدت یابد.

ضعف یا عدم اعتماد به نفس در فرد

یکی از ترس هایی که وجود دارد ترس از مسخره شدن توسط دکتر دندانپزشک و سایر عوامل مطب می باشد زیرا وضعیت دندان هایشان مطلوب نبوده و به نوعی خجالت می کشند.

در این مواقع نیز توصیه می گردد افراد به دندانپزشک خود اعتماد نمایند زیرا ایشان به سبب تخصصی که دارد به جای تمسخر مراجعین خود به ایشان کمک می کند تا مشکلات و عیوب دندانی شان رفع گردد.

بنابراین پیش از هر چیزی غلبه بر ترس از خدمات دندانی نیازمند این است که فرد بپذیرد از خدمات دندانی به طور مداوم می ترسد و نیاز است که به جهت کاهش این ترس به روانشناس مراجعه نماید.

بنابراین بهتر است به جای خود سرزنشی، فرار از رو به رو شدن با ترس و..به روانشناس مراجعه نموده و با روانشناس جهت درمان این فوبیا همکاری های لازم را داشته باشد.

لذا افرادی که قصد دارند از خدمات دندانپزشکی عرشیان کلینیک بهره مند گردند اما از خدمات دندانی و حضور در کلینیک می ترسند تنها کافیست با شماره درج شده تماس حاصل نموده و پس از درخواست حضور در کلینیک نیز فوبیای خود از دندانپزشکی را بیان نمایند تا با توجه به این مسئله راهنمایی های لازم دریافت گردد.

مقاله‌های مرتبط

ثبت ديدگاه