روکش سرامیکی دندان

روکش سرامیکی دندان

روکش سرامیکی دندان چیست؟ روکش سرامیکی دندان یکی از انواع روش روکش دندان است که امروزه به سبب زیبایی خاص و طبیعی ای که دارد از محبوبیت بسیاری برخوردار گشته است لذا تماما از سرامیک بوده و این خالص بودن؛روکش سرامیکی دندان را منحصر به فرد ساخته است. مزایای نصب روکش سرامیکی دندان روکش سرامیکی [...]

همراه دوستان خود مطالعه کنید!
همراه دوستان خود مطالعه کنید!

روکش سرامیکی دندان چیست؟

روکش سرامیکی دندان یکی از انواع روش روکش دندان است که امروزه به سبب زیبایی خاص و طبیعی ای که دارد از محبوبیت بسیاری برخوردار گشته است لذا تماما از سرامیک بوده و این خالص بودن؛روکش سرامیکی دندان را منحصر به فرد ساخته است.

مزایای نصب روکش سرامیکی دندان

روکش سرامیکی دندان تماما از سرامیک بوده و هیچ نوع فلزی در آن به کار نرفته است به همین سبب از زیبایی بسیاری برخوردار می باشد.از آنجا که این روکش بسیار طبیعی جلوه می دهد.لذا این روکش تماما سرامیکی بسیار با رنگ دندان های طبیعی هماهنگی دارد.

همچنین به سبب سرامیکی بودن این روکش دندانی و عدم بهره گیری از فلز در این روکش مقاومت کمتری نیز در این روکش وجود دارد به همین دلیل در ترمیم و بازسازی دندان های جلویی بسیار پرکاربرد می باشد لذا دندان های جلو کمتر از دندان های پشت دچار ساییدگی شده و فشار کمتری نیز به این دندان ها وارد می گردد.

 • نصب این روکش دندانی سبب بروز حساسیت به مواد غذایی سرد و گرم و حتی آلرژی نمی شود.
 • ظاهری بسیار زیبا دارد و طبیعی جلوه می کند.
 • تنوع و انواع بسیاری دارد.
 • برخی از انواع آن برای نصب به تراشیدن مینای دندان ها نیاز ندارند.
 • دارای ضخامت و روکشی نازک می باشد.
 • و..

روکش سرامیکی دندان

انواع روکش سرامیکی دندان

این روکش سرامیکی از انواع مختلفی بهره مند می باشد و هر یک ویژگی خاص خود را دارند.

 • روکش تمام سرامیک از نوع زیرکونیا
 • روکش تمام سرامیک از نوع کادکام
 • روکش تمام سرامیک از نوع برلیانس
 • روکش تمام سرامیک از نوع ایمکس
 • روکش تمام سرامیک از نوع لومینیرز

گذری بر روکش زیرکونیا تمام سرامیک

مستحکم

✅ مقاوم

✅ زیبایی طبیعی

این نوع روکش از مواد نصب سرامیکی مقاومی ساخته شده و به دست آمده است.روکش سرامیکی دندان زیرکونیا به سبب مقاومت و استحکامی که در کنار زیبایی طبیعی خود دارد امروزه انتخاب بسیاری افراد در نصب روکش تمام سرامیک دندان جلو می باشد.لذا این روکش در برابر شکسته شدن مقاوم می باشد.

گذری بر روکش سرامیکی دندان کادکام

پرکاربرد در لمینت سرامیکی

✅ نصب سریع

✅ تک رنگ و فاقد تنوع رنگی

این نوع روکش تمام سرامیک به سبب جنس سرامیکی خود در روش های زیبایی دندان اعم از کاشت لمینت سرامیکی پرکاربرد می باشد و مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع روکش سرامیکی بسیار سریع آماده می شود ولیکن باید اشاره کرد روکش سرامیکی دندان از نوع کادکام از درجات رنگی متعددی برخوردار نبوده و تنها یک رنگ را دارا می باشد.

گذری بر روکش دندان برلیانسِ تماما سرامیکی

ضخامت بسیار کم

✅ استحکام مناسب 

✅ عدم بهره گیری از بی حسی و یا داروهای بی هوشی به هنگام نصب روکش برلیانس

✅ عدم تراشیدن و آسیب به مینای دندان

✅ قابل بازگشت

این نوع روکش سرامیکی دندان نیز از ضخامت خیلی کمی برخوردار است به حدی که میزان کم بودن ضخامت روکش برلیانس از ضخامت روکش تمام سرامیکی لومینزر که در ادامه به آن می پردازیم هم کمتر می باشد.

به سبب این ضخامت کم نیز،روکش برلیانس هیچگونه مزاحمتی برای فرد ایجاد نکرده و از سطح دندان ها نیز بیرون نمی زند همچنین فرد می تواند به راحتی به این نوع روکش دندانی عادت کند.

روکش دندان برلیانس از استحکام مناسبی برخوردار بوده و این میزان استحکام به اندازه استحکام دندان های طبیعی می باشد.این نوع روکش همچنین به مینای دندان افراد آسیب نمی زند و بر خلاف لمینت سرامیکی نصب این روکش مانند ونیر کامپوزیت نیز کاملا قابل بازگشت می باشد.

روکش سرامیکی دندان

گذری بر روکش سرامیکی دندان از نوع ایمکس

شفافیت زیاد 

✅ استحکام مناسب

✅ دوام و ماندگاری بالا

✅ مناسب برای دندان های ردیف جلو

✅ ترمیم و بازسازی برخی عیوب دندانی 

✅ جلسات کم نصب روکش

✅ قیمت بالای نصب روکش تمام سرامیک ایمکس

✅ ضخامت کم

✅ احتمال شکستگی در طی جلسه نصب

این روکش دندانی امروزی که از جنس لیتیوم دی سیلیکات می باشد بسیار مستحکم می باشد و به سبب این میزان استحکام دوام و طول عمر بالایی دارد.این روکش از زیبایی خاص خود بهره مند بوده و بسیار درخشنده می باشد.

این نوع روکش تماما سرامیکی از جنس شیشه هم بوده و به سبب جنس سرامیکی و شیشه ای بودنش علاوه بر زیبایی از استحکام مناسبی نیز برخوردار می باشد.روکش ایمکس هماهنگی بسیاری با دندان های طبیعی دارد.

این روکش برای ترمیم برخی عیوب دندانی مثل دندان های شکسته.دندان های لکه دار.دندان های فاصله دار و نامرتب و..مناسب می باشد تنها شرطی که وجود دارد عدم نیاز دندان ها به ارتودنسی برای اصلاح و ترمیم و عدم میزان زیاد این نامرتبی ها می باشد.

نصب و قرارگیری روکش سرامیکی ایمکس سریع و کوتاه بوده و حداقل 2 جلسه درمانی به طول می انجامد.همچنین این روکش محکم بوده و خیلی کم دچار شکستگی یا ترک خوردگی می گردد.

به دلیل سرامیکی بودن این روکش برای دندان های جلویی از این روکش استفاده می گردد زیرا دندان های پشت بسیار حساس و پرفشار هستند و احتمال شکستگی روکش سرامیکی دندان ایمکس را افزایش می دهند.نصب این روکش هزینه و قیمت بالایی را می طلبد.

گذری بر روکش لومینیرز دندان سرامیکی

عدم نیاز به تراشیدن مینای دندان مگر در صورت نیاز

✅ عدم تغییر رنگ

✅ سفیدی و شفافیت طبیعی

✅ ضخامت کم

✅ استحکام بالای روکش سرامیکی دندان لومینیرز

✅ ماندگاری و دوام حدودا 20 سال 

برای نصب این روکش نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست مگر بر حسب نیاز که حداقل میزان تراش نیز صورت می گیرد.این نوع روکش تغییر رنگ نمی دهد و شفافیت آن طبیعی و دارای ضخامت کمی می باشد.

این نوع روکش از میزان استحکام بالایی برخوردار است که این استحکام به اندازه استحکام دندان های طبیعی می باشد.این روکش حداکثر 20 سال ماندگار می ماند.

مزایای کاربردی نصب روکش سرامیکی دندان

 • ترمیم و بازسازی دندان های ترک خورده یا شکسته
 • ترمیم و بازسازی دندان هایی که دارای لکه هستند و تغییر رنگ داده اند
 • ترمیم دندان های فاصله دار
 • بازسازی دندان هایی که دچار فرسایش شده اند
 • ترمیم و اصلاح دندان های لب پر شده
 • ترمیم و اصلاح دندان های پوسیده
 • ترمیم و بازسازی دندان های نامرتب و بدشکل

روش نصب و قرارگیری روکش تماما سرامیکی دندان

 • معاینه دندان ها
 • قالب گیری از دندان های طبیعی
 • نصب روکش دندان موقت
 • نصب روکش دندان تماما سرامیکی دائمی

معاینه دندان ها پیش از نصب روکش سرامیکی دندان

در ابتدا پس از عکسبرداری مراجع از دندان ها دندانپزشک متخصص به آنالیز عکس دندان های مراجع می پردازد و سپس دندان های مراجع توسط متخصص معاینه می شوند.

در صورتی که دندان ها مناسب نصب روکش دندانی تماما سرامیکی نباشند دندانپزشک به مراجع روش دیگری را برای ترمیم دندان هایش پیشنهاد می دهد.

ولیکن اگر دندان ها برای نصب این روکش مناسب باشند در صورت نیاز به فرم دهی و تغییر شکل دندان ها این کار توسط دندانپزشک انجام می شود تا دندان ها به بهترین شکل ممکن در قالب جای گیرند.

قالب گیری از دندان های طبیعی

پس از اطمنیان متخصص از فرم طبیعی و صحیح دندان مورد نیاز به ترمیم قالب گیری دندان توسط خمیری انحصاری نیز انجام شده و پس از حداکثر 3 هفته به طول می انجامد.

نصب روکش دندان موقت

به سبب طول مدت زمان آماده شدن قالب و روکش نهایی و دائمی نیز متخصص از روکش دندان موقت استفاده می کند تا فرم دندان ها در این مدت زمان ثابت باقی بماند.

نصب روکش دندان تماما سرامیکی دائمی

پس از مدت زمان طی شده و آماده شدن روکش دائمی تماما سرامیکی،دندانپزشک روکش موقت را از دندان های مراجع خارج کرده و به جهت نصب روکش دائمی نیز میزان تناسب قالب و روکش دائمی دندان را با دندان های طبیعی بررسی می کند.در صورتی که مشکلی وجود داشته باشد به اصلاح و برطرف نمودن این مانع می پردازد.

اگر این اصلاح به طول می انجامید نصب روکش دائمی دندان به جلسه بعدی موکول می شود.ولیکن اگر مشکلی وجود نداشت و هم دندانپزشک و هم مراجع از تناسب و زیبایی روکش سرامیکی دندان رضایت خاطر داشتند متخصص کارهای لازم را انجام داده و به نصب روکش دندانی تمام سرامیک می پردازد

.در انتها با بهره گیری از سیمان دندان نیز به سفت و محکم شدن روکش دندانی پرداخته می شود.

روکش سرامیکی دندان

میزان دوام و ماندگاری روکش سرامیکی دندان

حفظ ماندگاری و دوام روکش تماما سرامیک علاوه بر وابستگی به نحوه نصب و قرارگیری نیز به مراقبت های لازم و رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد.و مراجع باید مراقبت ها و نحوه نگهداری از این روکش را رعایت کند.و بهتر است مراجعان این نکات را از سوی متخصص جویا شوند.

مراقبت از روکش دندان تمام سرامیک پس از اولین جلسه درمانی

 • از خوردن خوراکی و مواد غذایی چسبناک پرهیز شود.
 • به دندان ها و روکش دندانی فشاری وارد نگردد.
 • مراجع به هیچ عنوان نباید مشکل دندان قروچه داشته و دندان هایش را به هم بساید.
 • به هنگام استفاده از نخ دندان نیز توصیه می گردد نخ دندان به بالا کشیده نشود زیرا با فشار ناشی از آن احتمال جدا شدن روکش دندان موقت وجود دارد.
 • مراجع باید از جویدن خوراکی ها و مواد غذایی سفت پرهیز کند و شیئ یا غذایی را گاز نگرفته و نشکند.

نصب روکش سرامیکی دندان در دندانپزشکی عرشیان

دندانپزشکی عرشیان به سبب نصب روکش دندان تماما سرامیکی با به روزترین متد روز نیز کیفیت نصب این روکش را تضمین می کند و علاوه بر زیبایی دندان ها سلامت دندان ها را نیز حفظ می کند..

زیرا متخصصین عرشیان کلینیک بسیار توانمند و حرفه ای بوده و تاکنون لبخند رضایت بسیاری را به سبب ترمیم دندان های آسیب دیده شان با روکش سرامیکی دندان بر لب های مراجعین خود نشانده اند.

افراد می توانند برای ترمیم و بازسازی و همچنین زیباسازی دندان هایشان با بالاترین کیفیت ممکن و زیباترین نتیجه و کسب اطلاع از هزینه و قیمت نصب روکش سرامیکی دندان با عرشیان کلینیک تماس حاصل کنند.

روکش سرامیکی دندان

مقاله‌های مرتبط

ثبت ديدگاه