لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی از روش های زیبایی دندان است. این روش نسبت به کامپوزیت گران تر است. چرا که کیفیت لمینت نسبت به کامپوزیت بیشتر است. اگر چه عمر این روکش ها به روش برخورد شما با آن بستگی دارد. در این مقاله درباره لمینت کامپوزیتی، ویژگی های آن به شما خواهیم گفت. لمینت کامپوزیتی چیست؟ [...]

همراه دوستان خود مطالعه کنید!
همراه دوستان خود مطالعه کنید!

لمینت کامپوزیتی از روش های زیبایی دندان است. این روش نسبت به کامپوزیت گران تر است. چرا که کیفیت لمینت نسبت به کامپوزیت بیشتر است. اگر چه عمر این روکش ها به روش برخورد شما با آن بستگی دارد. در این مقاله درباره لمینت کامپوزیتی، ویژگی های آن به شما خواهیم گفت.

لمینت کامپوزیتی چیست؟

یکی از اصول مهم زیبایی داشتن دندان‌های بی‌نقص، زیبا و سفید است. با گذشت زمان و پیشرفت علم دندانپزشکی، روش‌های نوینی جهت زیباسازی دندان‌ها و رفع ایرادات آن‌ها به وجود آمده است. از جمله‌ی این روش‌ها، می‌توان به لمینت کامپوزیتی اشاره کرد. به طور کلی، لمینت دندان به دو نوع لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی تقسیم می شود.

برای لمینت دندان‎، یک قالب ونیر متناسب با ساختار دندان‌ فرد توسط دندانپزشکان متخصص در آزمایشگاه‌های مخصوص ساخته می‌شود. این قالب در طی یک جلسه مراجعه به مطب دندانپزشکی بر روی دندان‌ها نصب میشود. این قالب میتواند ایرادات و نواقص ظاهری دندان‌ها را بطور کلی رفع کند. برای ساخت روکش لمینت کامپوزیتی، از ونیر مخصوص که رنگی کاملا مشابه با رنگ دندان‌ها دارد، استفاده می‌شود.

این روکش با مهارت دندانپزشکان و با در نظر داشتن نکات مهم زیبایی طراحی میشود. و بر روی دندان‌ها نصب می‌شود. از طریق لمینت کامپوزیتی می‌توان مشکلات ظاهری دندان‌ها نظیر کجی و بدفرمی آن‌ها، فاصله‌ی زیاد بین دندان‌ها، زردی یا سیاهی دندان‌ها، ترک‌های ایجاد شده بر روی دندان‌ها و همچنین شکستگی دندان‌ها را بطور کامل رفع کرد. و در نهایت ظاهری بسیار زیبا را برای دندان‌های افراد خلق کرد. نکته‌ی مهم درباره‌ی لمینت کامپوزیتی، تغییر رنگ زود هنگام آن است که از طریق مراقبت‌های مرتب می‌توان این مشکل را حل کرد.

تفاوت بین لمینت و کامپوزیت در لمینت کامپوزیتی

همانطور که گفته شده روش‌های مختلفی برای زیباسازی دندان‌ها وجود دارد. از جمله‌ی این روش‌ها، لمینت کامپوزیتی است. پیش‌تر مطالبی در خصوص این روش ارائه شده است. حال سوال اینجاست که چه تفاوتی بین لمینت و کامموزیت وجود دارد؟ از لمینت دندان‌ها برای اصلاح مشکلات ظاهری همچون رفع کجی و نافرمی دندان‌ها، رفع ترک خوردگی دندان‌ها، رفع فواصل زیادی موجود در بین دندان‌ها و همچنین رفع لکه‌های روی دندان‌ها که با جرم‌گیری و یا بلیچینیگ از بین نمی‌روند، استفاده می‌شود.

از کامپوزیت نیز برای دندان‌هایی که دارای فاصله‌ی کم و جزئی هستند و یا دچار لب پریدگی شده‌اند، رفع ایرادات ظاهری دندان‌های کج و خرگوشی استفاده می‌شود. از جمله تفاوت‌های اساسی که بین لمینت دندان و کامپوزیت دندان وجود دارد، مدت زمان نصب آن‌هاست. کامپوزیت دندان‌ در طی یک جلسه انجام می‌شود. زمان خرج شده برای لمینت کامپوزیتی بر روی دندان‌ها کمتر از یک ساعت است.

این در حالی است که برای لمینت کردن دندان‌ها و نصب ونیرهای سرامیکی، به بیش از یک جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز است. پس لمینت کامپوزیتی  در وقت نیز صرفه جویی می نماید. معایب آن نیز کمتر است

به بیان دیگر نصب روکش لمینت سرامیکی بر روی دندان‌ها، حدود دو جلسه به طول می‌انجامد. در جلسه‌ی اول معاینات لازم جهت ساخت روکش متناشب برای دندان‌ها انجام می‌شود و در جلسه‌ی بعدی، اقدامات لازم جهت نصب ردکش لمینت سرامیکی بر روی دندان‌ها صورت می‌گیرد.

 

میان لمینت کامپوزیتی و دیگر روش ها کدام بهتر است؟

در آخر و با بررسی جزئیات مربوط به انواع لمینت یعنی لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی، این سوال در ذهن افراد ایجاد می‌شود. لمینت بهتر است یا کامپوزیت دندان؟ پیش از این در باب ویژگی‌ها و تفاوت‌های لمینت کامپوزیت دندان نکاتی را ارائه دادیم.

به بیان دیگر با بررسی تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان، می‌توان روشی را که برای رفع ایرادات دندان‌ها و زیباسازی آن‌ها اثربخش‌تر است، از بین این دو روش انتخاب کرد. در مقایسه‌ی این دو روش باید گفت که لمینت سرامیکی، دارای بافت قوی‌تری نسبت به کامپوزیت دندان‌هاست. همچنین در برابر ایجاد لکه یا کثیفی مقاوم‌تر است.

نکته‌ی دیگر درباره‌ی تفاوت این دو روش که قبلا هم به آن اشاره شد این است که، لمینت دندان بیشتر از دو جلسه زمان می‌برد و کامپوزیت در طی یک جلسه انجام می‌شود. یقینا تا همین لحظه که این محتواها را مورد بررسی قرار داده اید لمینت کامپوزیتی برایتان واضح شده و ساده تر می توانید برای اقدام به لمینت کامپوزیتی تصمیم گیری نمایید

 

مقاله‌های مرتبط

ثبت ديدگاه