مراحل انجام لمینت دندان

مراحل انجام لمینت دندان

مراحل انجام لمینت دندان داشتن دندان‌هایی سفید، ردیف و زیبا از جمله دغدغه‌ها و خواسته‌های تمام افراد در طول دوران زندگی آن‌ها می‌باشد. روش‌های مختلفی برای رفع ایرادات دندان‌ها و زیباسازی آن‌ها وجود دارد که از جمله این روش‌ها، می‌توان به لمینت دندان‌ اشاره کرد. لمینت دندان دارای انواع مختلفی همچون لمینت کامپوزیتی و لمینت [...]

همراه دوستان خود مطالعه کنید!
همراه دوستان خود مطالعه کنید!

مراحل انجام لمینت دندان

داشتن دندان‌هایی سفید، ردیف و زیبا از جمله دغدغه‌ها و خواسته‌های تمام افراد در طول دوران زندگی آن‌ها می‌باشد. روش‌های مختلفی برای رفع ایرادات دندان‌ها و زیباسازی آن‌ها وجود دارد که از جمله این روش‌ها، می‌توان به لمینت دندان‌ اشاره کرد. لمینت دندان دارای انواع مختلفی همچون لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی است. بسیاری از بیمارانی که مطب دندانپزشکی عرشیان مراجعه میکنند، درباره مراحل انجام لمینت دندان از متخصصین ما میپرسند. در این مقاله درباره مراحل لمینت برایتان خواهیم گفت.

مراحل انجام لمینت دندان از آن جهت حائز اهمیت است که در وهله اول با آگاهی از مراحل نصب لمینت دندان می توانید تصمیم به انجام و یا عدم انجام لمینت بگیرید. در وهله دوم نیز آگاهی از این مراحل می تواند تضمین کننده و یا رد کننده تخصص متخصصی باشد که به وی مراجعه فرموده اید. اگر متخصص از مراحلی که در ادامه ذکر می شود تجاوز نمود و یا مرحله ای را از نظر نادیده گرفت بهتر است تذکری به وی داشته باشید.

البته اصل تخصص را نیز به یاد و در ذهن داشته باشید که سهوا و به صورت اشتباه دخالتی غلط صورت ندهید.

لمینت یک روکش بسیار نازک است که متناسب به ساختار دندان‌های هر فرد و مخصوص او ساخته می‌شود. این لایه نازک بر روی دندان‌ها قرار میگیرد و نقص‌های ظاهری و لکه‌های موجود روی دندان‌ها را می‌پوشاند. طرح لبخند کامپوزیت

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که مراحل انجام لمینت دندان چیست؟ مراحل انجام لمینت دندان شامل:

  • بررسی دندان‌
  • پاکسازی دندان‌
  • آماده‌سازی و طراحی روکش لمینت متناسب با ساختار دندان‌
  • و در نهایت اتصال و جایگذاری صحیح روکش لمینت بر روی دندان‌هاست. در ادامه به بررسی دقیق هر یک از این مراحل می‌پردازیم.

مراحل نصب لمینیت دندان

  1. پاکسازی
  2. آماده سازی
  3. مواد گذاری
  4. قراردادن لمینیت
  5. مراحل انتهایی

برای بررسی مراحل انجام لمینت دندان ، باید مراحل مختلفی را بررسی کرد. در مرحله‌ی اول و در طی ملاقات با دندانپزشک، وضعیت دندان‌ها تحت بررسی قرار می‌گیرد. ساختمان کلی دندان‌ به وسیله‌ اشعه‌ی ایکس بررسی می‌شود. بعد از انجام بررسی‌ها و معاینات لازم، در صورت عدم وجود مواردی چون پوسیدگی، بیماری لثه و یا مشکلات دیگر، دندانپزشک گزارشات لازم را به فرد مراجعه کننده می‌دهد. و بیمار را از تعداد دندان‌هایی که لازم است لمینت شوند آگاه می‌کند. بعد از انجام این بررسی‌ها و ابلاغ نتایج حاصل از معاینه به بیمار، نوبت به طی کردن باقی مراحل انجام لمینت دندان می‌رسد. اطلاعات بیشتر: اینجا

 

پاکسازی و جرم‎گیری دندان‌

از دیگر مراحلی که در مراحل انجام لمینت دندان باید تحت بررسی قرار گیرد، پاکسازی دندان‌هاست. بعد از بررسی دندان‌ و به دست آوردن اطلاعات دقیق درباره‌ی تعداد دندان‌هایی که باید لمینت شوند، گزارشی درباره‌ی روش لمینت دندان، هزینه‌ی انجام این کار و همچنین مدت زمان در اختیار بیمار قرار می‌گیرد. در صورت نیاز، اقدامات لازم برای پاکسازی و جرم‌گیری توسط دندانپزشک متخصص انجام می‌شود. پاکسازی و جرم‌گیری دندان‌ها از موارد ضروری مراحل لمینت دندان است.

مراحل دقیق انجام لمینت دندان

آماده سازی دندان‌

مرحله بعدی آماده سازی دندان‌ برای لمینت است. در این مرحله با تراشیدن مینای دندان‌، فضای لازم جهت قرارگیری لایه‌ی لمینت بر روی دندان‌ فراهم می‌شود. برای انجام این کار از یک دریل کوچک استفاده می‌شود. درد خاصی با استفاده از آن و کشیدن آن بر روی دندان‌ها ایجاد نمی‌شود. برای پیش بردن این مرحله لمینت دندان، از یک بی‌حس کننده‌ی موضعی استفاده می‌شود.

بعد از انجام اقدامات لازم جهت آماده سازی دندان‌ها، قالب لمینت مناسب با ساختار دندان‌ها توسط دندانپزشک طراحی و آماده می‌شود. آماده سازی دندان‌، از بخش های مهم مراحل لمینت دندان است.

طراحی روکش لمینت

بخش بعدی مراحل لمینت دندان ، طراحی و آماده‌سازی روکش لمینت مناسب با ساختار دندان‌های مراجعه کننده است. در این مرحله یک قالب متناسب با ساختار دندان‌های مراجعه کننده توسط دندانپزشک، طراحی و تولید می‌شود.

این قالب به یک آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می‌شود. در نهایت در این آزمایشگاه‌ها به وسیله‌ی این قالب، یک روکش لمینتی متناسب با ساختار دندان‌ها تولید خواهد شد. طی کردن این مرحله و ساخت روکش لمینتی مناسب برای دندان‌ها، به طور میانگین حدود 2 هفته به طول می‌انجامد. و در طی این مدت، افراد می‌توانند از روکش‌های موقت استفاده کنند.

نصب روکش لمینت بر روی دندان

مرحله‌ی نهایی لمینت در مراحل انجام لمینت دندان، زمان نصب روکش بر روی دندان‌ است. در این مرحله، لایه‌ لمینتی ساخته شده در آزمایشگاه‌ها به وسیله‌ی قالب دندان‌های فرد توسط دندانپزشک بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. دندانپزشک باید از نصب صحیح و قرارگیری این روکش‌ بر روی دندان‌ها، اطمینان حاصل کند.

به بیان دیگر نصب لایه‌ی لمینتی بر روی دندان‌ها باید به صورتی باشد که در بین خطوط لثه و همچنین روکش لمینتی قرار گرفته بر روی دندان‌ها فاصله‌ای وجود نداشته باشد. در غیر این صورت نصب نادرست این روکش، باعث تجمع میکروب‌ها در فواصل ایجاد شده می‌شود. و در نهایت این مشکل سبب ایجاد بیماری‌های لثه‌ای و علاوه بر آن شکستگی روکش لمینت خواهد شد.

 

در این مقاله سعی بر آن بود که توضیحات مناسبی در مورد مراحل انجام لمینت دندان ارائه نمایید. مشخصا شما با آگاهی کامل در مورد مراحل انجام لمینت دندان می توانید با آگاهی بیشتری تصمیم به انجام و یا عدم انجام لمینت دندان بگیرید. با توضیحات کاملی که در مورد مراحل انجام لمینت دندان داده شد امید است که در این تصمیم گیری یاری شده باشید.

 

بهتر است پیش از آن که متخصص سعی بر انجام عملیات نصب لمینت به روی دندانتان داشته باشد از وی در مورد مراحل انجام لمینت دندان اطلاعاتی کسب کنید تا با توجه به تخصص خود او تعیین صحیح بودن کارش را انجام دهید نه از اطلاعات عمومی تان.

 

مقاله‌های مرتبط

ثبت ديدگاه