طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان طول عمر کامپوزیت از دغدغه کسانی است که به زیبایی دندانهایشان اهمیت می دهند. در عین حال میخواهند از کیفیت کار مطمئن باشند. در واقع سلامتی و زیبایی شبیه به دو کفه ترازو باید در تراز با یکدیگر قرار بگیرند. طول عمر کامپوزیت دندان، رابطه مستقیمی با دو مسئله دارد. یکی [...]

همراه دوستان خود مطالعه کنید!
همراه دوستان خود مطالعه کنید!

طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت از دغدغه کسانی است که به زیبایی دندانهایشان اهمیت می دهند. در عین حال میخواهند از کیفیت کار مطمئن باشند. در واقع سلامتی و زیبایی شبیه به دو کفه ترازو باید در تراز با یکدیگر قرار بگیرند. طول عمر کامپوزیت دندان، رابطه مستقیمی با دو مسئله دارد. یکی از آنها کیفیت کامپوزیتی است که پزشک برای شما کار خواهد کرد. و دیگری روش نگهداری و مراقبت شما از دندان هایتان است.

باید این نکته را در نظر داشته باشید که دندان های کامپوزیت شده نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به دندان های معمولی دارند تا طول عمر کامپوزیت دندان افزایش پیدا نماید بنابراین اگر نگهداری و توجه مداوم به دندان برایتان آسان نیست، شاید کامپوزیت انتخاب مناسبی برایتان نباشد. در این مقاله درباره کامپوزیت دندان و طول عمر آن برایتان خواهیم گفت. فراموش نکنید که پزشکان عرشیان، به صورت آنلاین و رایگان به شما مشاوره می دهند. کافی است از طریق واتس آپ با این شماره در تماس باشید:

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

همانطور که گفتیم دو عامل مهم در تعیین طول عمر کامپوزیت دندان تاثیرگذار است.  یکی از آنها روش مراقبتی شما از دندان هایتان است. در ادامه به صورت جزیی درباره مراقبت از کامپوزیت ها برایتان میگوییم.

  • استفاده از دهانشویه
  • استفاده مداوم از نخ دندان
  • مسواک زدن به صورت روزانه
  • نخوردن مواد غذایی که باعث رنگ گرفتن کامپوزیت می شود.
  • اجتناب از خوردن مواد غذایی خیلی سفت

طول عمر کامپوزیت دندان

با رعایت کردن این موارد و مراقبت از کامپوزیت و دندان هایتان میتوانید مطمئین باشید که طول عمر کامپوزیت دندان افزایش پیدا خواهد کرد. اما لازم است نکات دیگری را پیش از انجام کامپوزیت مدنظر داشته باشید.

کامپوزیت به طور کلی در برابر لمینت سرامیکی، طول عمر پایین تری دارد. استحکام کامپوزیت نیز در مقابل لمینت پایین تر است. علت این تفاوت بکارگیری پلاستیک برای ساخت لایه کامپوزیتی دندان است. بنابراین بهتر است برای بالا بردن طول عمر کامپوزیت دندان، از خوردن غذاهای سفت جلوگیری کنید. یا دندان هایتان را در تماس با ابزارهای سخت قرار ندهید.

طول عمر کامپوزیت به طور متوسط بین پنج تا هفت سال است. البته که رعایت نکات گفته شده می تواند طول عمر آنها را افزایش دهد.

افزایش طول عمر کامپوزیت دندان

برای بالا بردن طول عمر کامپوزیت دندان‌، باید نکاتی را رعایت کرد. همانطور که گفته شد کامپوزیت در برابر لمینت‌های سرامیکی، عمر کمتری دارد. استحکام و قدرت لایه‌ی کامپوزیتی نسبت به سرامیک نیز کمتر است.

به همین دلیل بهتر است که بعد از کامپوزیت دندان‌ تا حد امکان از انجام کارهایی که باعث ورود فشار به لایه‌ی کامپوزیتی قرار گرفته بر روی دندان‌ها می‌شوند، خودداری کنید. علاوه بر این نکته باید اشاره کرد که لایه‌ی کامپوزیتی قرار گرفته بر روی دندان‌ها، در برابر تغییر رنگ دارای مقاومت کمتری هستند. و نسبت به لمینت سرامیکی راحت‌تر تغییر رنگ می‌دهند.

برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان‌، بهتر است که به شکل مرتب دندان‌ها را مسواک بزنید. و یا از نخ دندان استفاده کنید. علاوه بر آن لازم است که از خوردن یا نوشیدن مواد غذایی که باعث رنگ دهی به دندان‌ می‌شوند مثل قهوه یا شکلات، تا حد ممکن خودداری کنید.

نکته‌ی مهمی که درباره‌ی کامپوزیت وجود دارد و این روش را از لمینت دندان‌ها متمایز می‌کند این است که در صورت ورود آسیب به لایه‌ی کامپوزیتی و ترک خوردگی سطوح کامپوزیت دندان‌ها، می‌توان این لایه‌ی کامپوزیتی را ترمیم کرد و آسیب‌های وارده به آن را رفع کرد. طول عمر کامپوزیت دندان به این شکل پس از کاهش باز می گردد

چرا باید به طول عمر کامپوزیت دندان توجه نمود؟

قطعا مهم ترین بخش هر محصولی که کامپوزیت نیز از آن مستثنی نیست، طول عمر کامپوزیت دندان خواهد بود. طول عمر کامپوزیت دندان شما نشان دهنده زیبایی و سلامت آن خواهد بود. در بسیاری از مواقع و موارد با به اتمام رسیدن طول عمر کامپوزیت دندان بوی بدی دهان افراد را فرا می گیرد. پس توجه به این مورد حائز اهمیت بسیار زیادی خواهد بود. همچنین با هر بار نزدیک تر شدن به اتمام این طول عمر است که زیبایی رو به افول می رود و کاهش پیدا می کند. پس اهمیت بسزایی در توجه به آن وجود دارد

کامپوزیت دندان چیست؟

داشتن دندان‌های زیبا دغدغه‌ تمام افرادی است که به زیبایی خود اهمیت می دهند. برای داشتن این زیبایی، از روش‌های مختلفی میتوان استفاده کرد. یکی از این روش ها که میتوان نقض های احتمالی دندان هایتان را بپوشاند کامپوزیت دندان است.

در این روش، با استفاده از موادی که ترکیبی از پلاستیک و شیشه هستند، یک لایه‌ی پوشاننده با بکارگیری اشعه‌‌های مخصوص و بطور مستقیم بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد‌. اطلاعات بیشتر درباره کامپوزیت دندان: کامپوزیت دندان طول عمر کامپوزیت دندان از موارد پر اهمیت است

کامپوزیت دندان با استفاده از رزین و یا ونیر انجام می‌شود. با روش‌های مختلفی همچون کامپوزیت ماکروفیل، کامپوزیت میکروفیل، کامپوزیت‌های هیبرید و میکروهیبرید و نانوهیبرید و همچنین نانو کامپوزیت‌. انواع کامپوزیت دندان

 

میزان استحکام کامپوزیت دندان چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که کامپوزیت دندان‌، به راحتی قابل شکستن نیست. کامپوزیت های نسل جدید استحکام بالایی دارد. اما پاسخ قطعی به این سوال بسیار به روش نگهداری شما از دندان هایتان بستگی دارد. در صورت رعایت نکاتی همچون عدم مصرف غذاهای سفت می‌توان مقاومت کامپوزیت و طول عمر بالای آن را تضمین کرد. با این حل در صورت استعمال غذاهای سفت و سخت، لایه‌ی کامپوزیتی قرار گرفته بر روی دندان‌ها ممکن است دچار کندگی و یا خراش شوند‌.

به هر حال در صورت بروز این اتفاق و ورود آسیب به روکش کامپوزیتی، می‌توان این روکش را به آسانی و در طول یک جلسه ترمیم کرد. استحکام تاثیر بسیاری بر طول عمر کامپوزیت دندان دارد

 

برداشتن کامپوزیت دندان

اگر دندانهایتان برای دریافت ونیر کامپوزیت تراشیده شده باشد، ممکن است نتوانید کامپوزیت را از دندان حذف کنید. در واقع بسته به میزان آماده سازی دندان ممکن است نتوانید برای همیشه کامپوزیت را از روی دندان هایتان حذف کنید. و ناچار به تعویض آنها با کامپوزیت های جدید و یا در صورت تمایل با روشهای دیگری نظیر لمینت دندان باشید.

میزان آماده سازی دندان های شما برای دریافت کامپوزیت دندان، کاملا بستگی به شرایط و وضعیت دندان هایتان دارد. همچنین مهارت و تجربه ی ناکافی دندانپزشک نیز در این زمینه  می تواند مشکل آفرین باشد. به همین دلیل است که انتخاب یک متخصص دندانپزشکی زیبایی بسیار حائز اهمیت است.

بهترین کار این است پیش از دریافت روکش کامپوزیت دندان با یک متخصص دندانپزشک صحبت کنید. از او بخواهید همه ی جوانب کار را برای شما تشریح کند. ممکن است متخصص دندانپزشک بسته به شرایط دهان و دندان شما، روشهای جایگزینی مانند لمینیت سرامیکی را برای شما پیشنهاد دهد.

و حتی در موارد شدیدتر ممکن است مشکل دندان شما با روشهای دندانپزشکی زیبایی از قبیل کامپوزیت ونیر و لمینیت قابل رفع نباشد. و نیاز به روشهایی همانند ارتودنسی یا ایمپلنت دندان داشته باشید.

از کجا بدانیم طول عمر کامپوزیت دندان تمام شده ست؟

طول عمر کامپوزیت دندان با تغییر رنگ شدید، ایجاد ترک، لب پر شدن و شکستگی نشان دهنده پایان عمر کامپوزیت است. این ویژگی ها نشان میدهد، زمان آن رسیده که روکش کامپوزیت دندان خود را ترمیم، جایگزین و یا تعویض کنید. می توانید با مراجعه منظم به دندانپزشک از سالم بودن کامپوزیت ونیرهای خود مطمئن باشید.

همچنین در صورت نیاز در همان مراحل اولیه نسبت به ترمیم آنها اقدام کنید. این روش باعث میشود از مشکلات و هزینه های بعدی پیشگیری کنید.

کلینیک دندانپزشکی عرشیان همه روزه به صورت رایگان به شما مشاوره می دهد. همچنین زیبایی دندان شما را با قیمت مناسب و به صورت تضمین کیفیت برای شما انجام می دهیم.

مطلب فوق در مورد طول عمر کامپوزیت دندان بود، امید است که مورد استقبالتان قرار گرفته باشد و تمام آن چه که در این حوزه به آن نیاز داشتید را تامین نموده باشد.

 

مقاله‌های مرتبط

ثبت ديدگاه